Buradasınız
Home > Güncel > Lastik Değiştirme Şampiyonu Türkiye!

Lastik Değiştirme Şampiyonu Türkiye!

Goodyear ve Avrupa Sürüş Okulları Federasyonu (EFA) sürüş testini geçen genç sürücülerin araç bakımı hakkındaki farkındalıklarını 2 bin 300’ün üzerinde sürüş eğitmenine sorduğu ankette ölçümledi. Anketten çıkan sonuçlar sürüş eğitmenlerinin gençlerin güvenli ve trafiğe-hazır araç kontrolü ve muayenesine dair çok az bir bilgiyle sürüş testini geçtiğini gösteriyor.

Sürüş eğitmenlerine göre genç sürücülerin sadece dörtte biri (yüzde 24) testi geçtiğinde araç ışıkları ve rüzgâr ekranı sileceklerini kontrol etmeyi ve değiştirmeyi biliyor. Eğitmenlere göre acemi sürücülerin sadece üçte ikisi düzgün şekilde bir lastik basıncı izleme sistemi (TPMS) kullanabiliyor. Bilindiği gibi lastik hava basıncı, ve çalışma göstergeleri ve ışıkların standart düzeyleri yol güvenliği için kritik öneme sahip.

2012’de yapılan araştırmada acemi sürücülerin yüzde 45’i sürücü eğitiminin bir parçası olan lastik basıncını kontrol etmeyi ve lastik değiştirebilmeyi bildiğini söylerken; 2013’te sürüş eğitmenlerinin sadece yüzde 16’sı acemi sürücülerin lastik değiştirebileceğini düşünüyor. Sürüş eğitmenlerine göre, Çek Cumhuriyeti, Fransa ve Polonya’da acemi sürücülerin trafiğe hazır araç kontrolü ve bakımından en yüksek yeterliliğe sahipken; Belçika, Hollanda ve İsviçreli gençler, uygun araç bakımı konusunda minimum bilgi ile sürüş testlerini geçiyorlar.

Goodyear Tüketici Lastiklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michel Rzonzef Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan araştırma bulgularını şöyle yorumladı: “Lastik durumuna daha yakından göz atmak güvenli sürüş için önemli. Enflasyonun, özellikle, yakıt tüketimi, lastiklerin potansiyel kilometresi ve aracın kullanımı ve fren performansı üzerinde bir etkisi vardır. Bu bulgular sektör olarak, genç sürücülere neden lastik bakım konularında eğitim sağlamak için daha fazla çaba gerektiğini ve lastiklerin güvenli olduğundan emin olmak için ne yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır”  dedi.

Eğitmenlere göre lastik Basıncı İzleme Sistemi Kullanma oranı AB ortalamasında yüzde 21 iken Türkiye’de bu oran yüzde 42’ye çıkıyor. AB ortalamasında sürüş eğitmenlerinin yüzde 6’sı acemi sürücülerin lastik değiştirmeyi bildiğini söylerken Türk eğitmenler Türkiye’deki acemi sürücülerin yarısından çoğunun (yüzde 54) lastik değiştirmeyi bildiğini ifade ediyor. Bu oran İsviçre’de yüzde 1, Danimarka’da yüzd 8, Avusturya’da yüzde 10 olarak ortaya çıkıyor. Türkiye yüzde 54 ile, lastik değiştirmeyi bilme konusunda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da en yüksek orana sahip ülke.

Konuyla ilgili olarak Avrupa Sürüş Okulları Federasyonu Başkanı John Lepine, “Avrupa çapında sürüş eğitmenlerinin öğrencilerinin eğitiminde yol güvenliği için bakımlı araçların önemini billiyor olmasından çok mutluyuz. Benim tecrübeme göre, iyi eğitmenler yolda dikkatsizliklere neden olan çok önemli bakım işlemlerini öğretme yetkisini üzerlerine alırlar”  diye konuştu.

Goodyear Tüketici Lastiklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michel Rzonzef ise “Sürüş eğitmenleri genel araç performansı için öğrencilerin lastiklerin kritik önemini anlamalarına yardımcı olmada büyük çaba sarfediyorlar. Goodyear olarak biz, bu konuda harcanan çabanın farkındayız ve lastik bakım ve yol güvenliği hakkında öğrenciler için en son eğitim materyali ve bilgiler ile eğitmenleri nasıl destekleyebileceğimizi araştırıyoruz” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı