Buradasınız
Home > Güncel > Lassa Ralli Team Veda Etti

Lassa Ralli Team Veda Etti

Geçtiğimiz sezon katıldığı tüm ulusal ve uluslararası yarışlarda başarılı sonuçlar alan Lassa Ralli Team, İstanbul Bebek’teki Kitchenette’da düzenlenen gecenin ardından parkurlara veda etti. Motorsporları alanında verdikleri destekten ötürü basına teşekkür anlamı taşıyan gecede Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman bir konuşma yaptı;

“Temelleri 1974’e uzanan Türkiye’nin köklü ve lider lastik markası Lassa,  37 yıllık geçmişinde ülkemizin ilk 4×4 lastiği, İlk ultra yüksek performans lastiği gibi birçok ilke imza attı. Lassa, Türkiye’nin en büyük lastik üreticisi Brisa’nın Ar-Ge olanakları ve teknolojisiyle tüketicisine en yüksek kalite standartlarını sunuyor, bir yandan da 50’den fazla ülkeye ihraç ediliyor.

Sahip olduğumuz bilgi birikimi, inovasyon gücü ve rekabetçi ruhumuzla bundan 10 yıl önce Lassa Yarış Lastikleri Programı’nı başlattık. Hedefimiz;  önce yurtiçi, sonra yurtdışı rallilerde uluslararası markalarla mücadele etmek, müşterilerimize performans, güvenlik ve kalite olarak yansıyan geliştirme çalışmalarımız için veri elde etmek ve kritik pazarlarımızda Lassa marka imajına katkı sağlamaktı.

Bu program bünyesinde kurulan Lassa Ralli Takımımız da önce ülkemizde sonra da yurtdışında göğsümüzü kabartan sonuçlar aldı.

Lassa Yarış Takımı’nı ilk tanıttığımız gün; “Bir ürünü en etkili tanıtmanın yolu,  onun özelliklerini ve kabiliyetlerini gözler önüne sermekten geçiyor; biz de Lassa Yarış Lastikleri’ni, önce yurt içi, sonra yurt dışındaki rallilerde kullanarak, Türk mühendisliğinin ve üretiminin geldiği noktayı en çarpıcı şekilde göstermeyi ve uluslararası markalarla mücadele etmeyi hedefledik” demiştik.

Öncelikle 2007-2008 sezonlarında Türkiye’nin ‘En Hızlı’ ve ‘En Başarılı’ takımı olmayı başardık. Bu başarıyı, uluslararası arenada sergilemek, Lassa’yı ve üretimde ulaştığı noktayı yurtdışında daha bilinir kılmak adına, 2009-2010 yıllarında tüm dünyada yaşanan krize rağmen yurtdışındaki yarışlara katılma kararı verdik. İtalya’da bu iki sezonda Lassa markasının bilinirliğini ve marka değerini artırdık.

2007 – 2010 arasında, toplam 3500 kilometre yarış, 5200 kilometre lastik testi gerçekleştirdik ve 1900 adet lastik kullandık. Laboratuar, fabrika içi ve ralli etaplarından testlerin sonuçlarını, yarış anındaki performans sonuçları ile aynı hassasiyette kıyaslama aşamasına geldik ve bu birikimle, hazırladığımız yeni desenlerimizi Türk ve yabancı pilotların kullanımına sunduk. Sadece 2010 sezonunda 12 farklı versiyonda lastik geliştirdik. Yarış lastiklerimizi başta İtalya olmak üzere, Finlandiya, Romanya, Yunanistan, İran, Amerika Ukrayna ve KKTC, İspanya ve Gürcistan gibi ülkelere ihraç ettik.

Bugün bu projeyi hedeflerine ulaştırarak tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Önümüzdeki yıllarda, yeni projelerimizle müşterilerimizin ve destekçilerimizin hayatına renk katmayı sürdürmeyi de hedefliyoruz.

Lassa Yarış Lastikleri Geliştirme Projesi’nin başından beri yaşanan heyecanlar ve başarılar için Volkan Işık ve ekibine, bizlerle birlikte olduğunuz, tüm bunları bizlerle paylaştığınız için de siz değerli medya mensubu dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Lassa Ralli Takımı Hakkında

Temelleri 1974’e uzanan Türkiye’nin köklü ve lider lastik markası Lassa,  37 yıllık geçmişinde ülkemizin ilk 4×4 lastiği, İlk ultra yüksek performans lastiği gibi birçok ilke imza atmıştır. Lassa, Türkiye’nin en büyük lastik üreticisi Brisa’nın Ar-Ge olanakları ve teknolojisiyle tüketicisine en yüksek kalite standartlarını sunmakta, bir yandan da 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

Lassa’nın sahip olduğu bilgi birikimi, inovasyon gücü ve rekabetçi ruh, bundan 10 yıl önce Lassa Yarış Lastikleri Programı’nı başlatılmasını sağlamıştır. Programın hedefi, önce yurtiçi, sonra yurtdışı rallilerde uluslararası markalarla mücadele etmek, Lassa müşterilerine performans, güvenlik ve kalite olarak yansıyan geliştirme çalışmaları için veri elde etmek ve kritik pazarlarda Lassa marka imajına katkı sağlamak olarak belirlenmiştir. Program, Türkiye’nin motor sporları arenasındaki en bilinen ve tecrübeli ismi Volkan Işık’ın katkılarıyla daha da hızlı bir tempoya kavuşmuştur. Lassa, Türkiye’nin FIA onaylı ilk ralli lastiğini üreten kuruluş olma özelliğine sahip bulunmaktadır.

Bu program bünyesinde, Lassa tarafından geliştirilen lastikleri kullanan bir Ralli takımının kurulma aşaması da, 2007 Türkiye Ralli Şampiyonası ile gerçekleşmiştir. Bir ürünün etkili tanıtımında, o ürünün özelliklerini ve kabiliyetlerini gözler önüne sermenin önemi doğrultusunda, Lassa Yarış Lastikleri’ni, önce yurt içi, sonra yurt dışındaki rallilerde kullanarak, Türk mühendisliğinin ve üretiminin geldiği noktayı en çarpıcı şekilde göstermek ve uluslararası markalarla mücadele etmek hedeflenmiştir.

Lassa Ralli Takımı, 2007-2008 sezonlarında Türkiye’nin ‘En Hızlı’ ve ‘En Başarılı’ takımı olma başarısını göstermiştir. Bu başarıyı, uluslararası arenaya taşımak, Lassa’yı ve üretimde ulaştığı noktayı yurtdışında daha bilinir kılmak adına, 2009-2010 yıllarında, tüm dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen, yurtdışı yarışlara katılma kararı alınmıştır. İtalya’da iki sezon yarışan ekip, Lassa markasının bilinirliğine ve marka değerine katkı yapmıştır.

2007 – 2010 arasında,

  • Toplam 3500 kilometre yarış, 5200 kilometre lastik testi gerçekleştirilmiştir
  • 1900 adet lastik kullanılmıştır
  • Sadece 2010 sezonunda 12 farklı versiyonda lastik geliştirilmiştir
  • Laboratuar, fabrika içi ve ralli etaplarından testlerin sonuçları, yarış anındaki performans sonuçları ile aynı hassasiyette kıyaslanmaktadır.
  • Bu birikimle hazırlanan yeni desenler, Türk ve yabancı pilotların kullanımına sunulmaktadır
  • Lassa yarış lastikleri, başta İtalya olmak üzere, Finlandiya, Romanya, Yunanistan, İran, Amerika Ukrayna ve KKTC, İspanya ve Gürcistan gibi ülkelerde satılmaktadır

YARIŞ LASTİĞİ GELİŞTİRME PROJESİ KRONOLOJİSİ

1999 Impetus 55 Ford Ka Challenge ve “Resmi Lastik Sağlayıcısı” oldu.

2000 Lassa’nın yüksek performans lastiği Impetus 2 geliştirildi.

2001 Impetus 2 Türkiye Drag Şampiyonası “Kendi Sınıfında Birincilik”.

2002 Impetus 2’nin fren performansı geliştirildi. Lassa Yarış Lastikleri Geliştirme Projesi’nin başlamasıyla birlikte, şampiyon pilot Volkan Işık ve Lassa mühendisleri birlikte çalışmaya başladılar. Geliştirilen asfalt ralli lastiği Racing I, FIA tarafından onaylandı.

2004 Lassa Rally 2 toprak ralli lastiği geliştirildi, dayanıklılığı Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye Ayağı’nda onaylandı. Türkiye’de üretilen en hızlı lastik olan “Ultra Yüksek Performans Lastiği” Impetus Sport geliştirildi.

2005 Türkiye Pist Şampiyonası’ için Lassa’nın ilk slick lastiği geliştirildi. Türkiye yollarının zorlu koşullarına dayanıklı asimetrik Atracta geliştirildi.

2006 Lassa Rally 3 adlı asimetrik yarış lastiği geliştirildi. Rally 3, Fiesta Rally Cup’ta yarışan tüm araçlar tarafından kullanılarak performansını kanıtladı.

2007 Yeni asfalt ralli lastiği Racing II ve Rally 3’ün geliştirilmiş versiyonunun performansıyla Lassa Ralli Takımı, kurulduğu ilk yılda Türkiye Ralli Şampiyonası Takımlar Birincisi oldu. Asimetrik deseni ile hem ıslak hem kuru zeminde üstün yol tutuş ve manevra kabiliyetine sahip Impetus REVO geliştirildi.

2008 Lassa Ralli Takımı Pilotlar Şampiyonluğu, Takımlar Birinciliği, Grup N Şampiyonluğu ve Co-pilotlar Şampiyonluğu’nu kazanarak Türkiye Ralli Şampiyonası’na damgasını vurdu. Karlı ve ıslak zeminlerde yüksek yol tutuş ve çekiş sağlayan kış lastiği Snoways ERA geliştirildi.

2009 Lassa Ralli Takımı İtalya’da yarışmaya başladı ve topladığı verilerle yeni ralli lastiğini geliştirmeye başladı. Hem asfalt hem de yol dışında kullanıma uygun yüksek performanslı 4×4 lastiği Competus H/L geliştirildi.

2010 Yeni geliştirilen Lassa Rally 4, aynı zamanda Lassa Yarış Lastikleri Geliştirme Danışmanı olan Volkan Işık’ın pilotajında ilk yarışında podyum gördü. Türkiye’nin ilk spor 4×4 lastiği olarak geliştirilen Competus H/P, TÜV SÜD tarafından en iyi asfalt 4×4 lastiği onayını aldı*. 4×4 kış lastiği olarak geliştirilen Competus Winter, TÜV SÜD testinde en iyi ıslak ve kuru zemin fren performansına sahip lastik seçildi.

*2010 yılında TÜV SÜD tarafından testteki tüm rakiplerini geride bırakarak en iyi asfalt 4×4 lastiği olarak tescillenmiştir.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı