Buradasınız
Home > Güncel > LASDER 5 Yaşında

LASDER 5 Yaşında

Lasder Hakan Bayman

Brisa, Continental, Goodyear, Michelin ve Pirelli olmak üzere 5 lastik sanayicinin bir araya gelerek kurduğu LASDER; Nisan ayında  5 yaşını dolduruyor. Geçtiğimiz yıllarda Baytur, İncitaş ve Anlaş’ın da katılımı ile üye sayısı 8’e çıkan (üye sayısı 9 iken, Çelik Motor 31.12.2011 itibariyle üyelikten ayrıldı)  derneğin, bugüne kadar Türkiye genelinde toplayıp çevreye ve ülke ekonomisine geri kazandırdığı ÖTL miktarı ise tam 173 bin ton.

LASDER Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bayman; 2012 hedeflerini 113 bin ton ÖTL olarak açıkladı. Hakan Bayman; lastik sanayicileri olarak kurdukları derneğin kısa zamanda önemli bir sosyal görevi yerine getirdiğini belirterek şunları söyledi:

‘’Üstün, yenilikçi ve çevreci teknolojilerle lastiklerimizi üretmek yetmiyordu. Daha da fazlasını düşünmemiz; ürettiğimiz lastikler ömrünü tamamladığında  malolacağı sonuçları kontrol altında tutmamız gerekiyordu. İşte lastik sanayicileri olarak bu çıkış noktası ile bir araya gelerek kurduğumuz LASDER Nisan ayında  5 yaşını dolduruyor. Artık çok iyi biliyoruz ki lastik de ekonomik değeri yüksek bir geri dönüşüm malzemesi. Bu 5 yılda LASDER varoluş amacına uygun bir strateji izleyerek sosyal görevini yerine getirmiş; tüm atık değerlendirme sistemleri içinde örnek bir model yaratmıştır. Yıllara göre toplanan ÖTL miktarlarındaki artış ve 2012 hedefinin 100 binli rakamların üstünde öngörülmesi bunun göstergesidir.’’

LASDER Genel Sekreteri Bahadır Ünsal ise 173 bin ton ÖTL’nin 88.5 bin tonunu sadece 2011 yılında topladıklarını ve 2 yıldır hedeflerini tutturduklarını belirterek; geri kazanımla elde edilen ekonomik değeri şöyle açıkladı:

‘Bugüne dek topladığımız 173 bin ton ÖTL’den geri dönüşümle 63 bin ton granül; 14 bin ton çelik; 4 bin ton kauçuk toz üretildi. Bunların parasal değeri yaklaşık 35 milyon TL’sıdır. Toplanan 173 bin ton ÖTL’nin kapasite kullanım miktarı nedeniyle 85 bin tonu Malzeme Geri Kazanım tesislerine teslim edilirken, 88 bin tonu ise Çimento üretim tesislerinde Enerli Geri Dönüşümü amacıyla kullanılmıştır.’’

LASDER olarak lastiğin de geri kazanılabilir bir atık olduğunu kamuoyuna anlatmaya çalıştıklarını; atık değerlendirme sistemleri içinde sürdürülebilir bir atık yönetimi yaratılmasına katkı sağladıklarını kaydeden Bahadır Ünsal, dernek olarak bugün yarattıkları tabloyu şöyle anlattı:

‘’2006 yılında bu işe başladığımızda; ÖTL’lerden geri dönüşüm yapabilecek tesis sayısı sadece 4’dü. Bu sayı bugün 18’e yükseldi. Kurulan 2 piroliz tesisinden 1’i bugün yılda 70.000.000 KW/S elektrik üretimi yapabilecek kapasitede. Yine LASDER’in ÖTL verdiği tesislerden birisi, bugün dünyanın dört bir yanına spor alanları kuruyor ve bu tesislerde bizim topladığımız ÖTL’lerin geri dönüşümünden elde edilen granül ve yer kaplamaları kullanılıyor. İşte bugün ortaya çıkan bu tablo; atık yönetimi konusunda sürdürülebilir stratejimiz ve yürüttüğümüz faaliyetlerin kamuoyunda yarattığı güvenin yansımasıdır.” Bahadır Ünsal, sözlerine devamla, “Lastik kullanan tüm vatandaşlarımızın kullanılmış lastiklerini satın alma noktalarına  bırakarak daha  aydınlık ve yeşil bir Türkiye hayalimizi gerçekleştirmemize yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı