Buradasınız
Home > Güncel > Land Rover İle Bağbozumu

Land Rover İle Bağbozumu

Land Rover / Kavaklıdere / Bağbozumu

Eylül ve Ekim aylarında Manisa Pendore Bağları ve Kapadokya Cotes d’Avanos Bağları’nda, Land Rover Experience İstanbul ile Türkiye’nin en köklü ve ilk özel sektör şarap üretici olarak 1929 yılında Ankara’da kurulan ve yıllar geçtikçe Türkiye’nin en önemli şarap üreticisi haline gelen Kavaklıdere’nin işbirliği ile “2010 Bağ Bozumu” gezileri başlıyor.

Aktiviteler boyunca katılımcılar, 2011 model Land Rover’lar ile bağları gezecekler, üzümlerin şaraba ve oradan da kadehe yolculuğuna tanık olacaklar. Keyifle geçirilecek bir günün ardından, katılımcılar akşam yapılacak barbekü ile bu bağlarda “toprak-iklim-üzüm cinsi” uyumuna sadık kalınarak üretilmiş en iyi şarapları uzmanların eşliğinde tadarak, şarapların özellikleri ve yemek-şarap eşleşmeleri hakkında detaylı bilgiye sahip olma fırsatını bulacaklardır.

Dünya üzerinde çeşitli ülkelerde sayıları 32’yi bulan Land Rover Experience Merkezleri’nden biri olan Land Rover Experience İstanbul, müşterilerine çevreye duyarlı arazi sürüş teknikleri öğretmek amacıyla Kemerburgaz’da kurulmuştur. Hafta içi ve hafta sonu olmak üzere, yarım günlük veya tam günlük eğitim programları veren Land Rover Experience İstanbul, aynı zamanda tüm 4×4 kullanıcıları için düzenlediği günü birlik ve hafta sonu turları ile de farklı keyifler sunmayı hedefliyor.

Bundan iki yıl önce “Adatepe-Kaz Dağları Gezisi” ile başlayan hafta sonu programlarına daha sonra “Bolu Dağı Ekspedisyonu”nu da eklenmiş, bu yıl ise Kavaklıdere ile gerçekleştirilen işbirliği ile Pendore ve Cotes d’Avanos bağları iki yeni rota olarak Land Rover Experience İstanbul’un gezi programlarına ilave edilmiştir.

Keyifle hatırlanacak bir gezide yer almak için 0212 3233260 / 0532 2876247 nolu telefonlardan detaylı bilgi alıp, rezervasyon yaptırılabilmektedir.

Detaylı Bilgiler:

 • Kavaklıdere Pendore Bağları

2000 dönümlük arazisi ile Türkiye’nin en büyük tek parça bağ arazisi olan Pendore Bağları ismini Yunanca’da “beş köy” anlamına gelen “pence horyos”dan almıştır. Anadolu’nun zenginliği ile ünlü Antik Lidya Kenti Sardes’in yakınında bulunan bağlarda, binlerce yıllık bağcılık geleneği Kavaklıdere Şarapları ile yeniden canlandırılmıştır. Bu bölgede bağcılığın kökeni 2800 yıl geriye kadar uzanmaktadır. Pendore Bağları’nın bulunduğu bölge geçiş bölgesi olduğu için özel bir alandır ve bazı nar, zeytin ve incir türlerinin yetiştirildiği bir noktadır. Bu bağlarda yetiştirilen beyaz üzüm çeşidi Bornova Misketi’dir. Chardonnay ve Sauvignon Blanc üzümleri ise deneme amaçlı olarak kısıtlı sayıda yetiştirilmektedir. Bağlarda mevcut kırmızı üzüm çeşitleri arasında ise Öküzgözü, Boğazkere, Cabernet Sauvignon, Merlot, Petit Verdot, Malbech, Syrah, Grenache, Mourvedre, Alicante Bouchet yer almaktadır.

 • Kavaklıdere Cotes d’Avanos Bağları

Yaklaşık 2000 yıllık bir bağcılık ve şarapçılık kültürüne sahip olan Kapadokya’da yer alan Kavaklıdere Cotes d’Anavos Bağları, 1720 dönüm bağ arazisi ile Türkiye’nin ikinci büyük tek parça bağıdır. Nevşehir’in Gülşehir mevkiinde kuzey-güney doğrultusunda bulunan bu bağlar, Kavaklıdere’nin 1993’ten bu yana titizlikle yürüttüğü bir programla ortaya çıkmıştır. Bağın kireç seviyesi yüksek, iyi drene olarak su tutmayan, besinden fakir, volkanik kraterli tüf toprak yapısı, çok kaliteli üzüm yetiştirilmesi için gereken ideal ortamı sağlamaktadır. Kavaklıdere Kapadokya Bağları’nda beyaz şaraplık üzümlerden Narince, Emir, Chardonnay ve Sauvignon Blanc; kırmızı şaraplık üzümlerden Kalecik Karası, Öküzgözü, Cabarnet Sauvignon ve Tempranillo yetiştirilmektedir.

 • Land Rover Experience İstanbul

Dünyada üzerindeki sayılı merkezlerden biri olma özelliğine sahip olan ve İstanbul Belgrad Ormanı kıyısında bulunan Land Rover Experience İstanbul’da, sertifikalı eğitmenler tarafından güvenli arazi sürüş teknikleri hakkında Land Rover standartlarında eğitim verilmektedir. Her türlü arazi koşullarında sürüş keyfine varılan Land Rover Experience İstanbul’da katılımcılar hem arazi sürüş bilgilerini geliştirme hem de 60 yıldan beri sadece 4×4 üreten ve premium SUV segmentine bir çok yenilikler kazandıran Land Rover’ın tüm modelleriyle tanışma fırsatı bulmaktadırlar.

Doğayı ve arazi sürüşünü seven herkesin buluşma noktası olan Land Rover Experience İstanbul’da, başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar verilen güvenli arazi sürüş eğitimleri kişiye, gruplara ya da şirketlere özel olarak gerçekleştirilebilmektedir.

“Land Rover Experience İstanbul”da verilen eğitimler:

Başlangıç- Maceraya Giriş:

Yarım günlük bu eğitimde amaç, arazide hiç araç kullanmamış ve Land Rover’ların arazi şartlarındaki performansını merak eden kişilere temel tekniklerin aktarılmasıdır. Kişiye özel ya da grup olarak verilebilen bu eğitimde her araçta en fazla üç katılımcı bulunabilmektedir.

Seviye 1- Bir Günlük Macera:

Tüm gün süren bu eğitimde amaç, bir arazi gezisinde özellikle ihtiyaç duyulacak konularda tekniklerin aktarılması ve arazi sürüşü temel becerilerinin geliştirmesidir. Programın içeriği şu şekildedir:

 • Parkur okuma
 • Rota planlama
 • Manevra becerileri
 • Yaklaşma ve uzaklaşma
 • Dik iniş ve çıkış
 • Yan eğim geçişleri
 • Araç kurtarma (1)

Seviye 2- İki Günlük Macera:

“Seviye 1” eğitimini başarıyla tamamlayan katılımcıların başvurabildiği bu eğitim, zorlu bir parkurda yoğunlaştırılmış olarak verilmektedir. Bu eğitime katılan katılımcılar Seviye 1 eğitimine ilave olarak aşağıdaki konularda becerilerini geliştirmektedirler.

 • Çamur sürüş teknikleri
 • Sudan geçiş
 • Araç kurtarma (2)

Vinç Kullanımı:

Bu eğitimin amacı güvenli şekilde vinç kullanmayı öğretmektir. Ancak bu kurstan önce mutlaka off-road sürüş teknikleri konusunda gerekli eğitimin alınmış olması gerekmektedir. Ayrıca eğitimin içeriğinde kendi kendini kurtarma tekniği ve kurtarma sırasında kullanılan diğer malzemelerin güvenli kullanım tekniklerini de gösterilmektedir.

GPS ile Yön Bulma Teknikleri:

Bu programda, bir el GPS ‘i ile arazi koşullarında yön bulma ve harita okumanın temel standartları öğretilirken, koordine şekilde yön bulmanın ve güvenli bir şekilde yol almanın uygulamaları da gösterilmektedir.

Doğada Güvenli Barınma:

Çadır konaklamalı gerçekleştirilen bu programda, off-road sürüşünün yanısıra, kamp alanı seçimi, çadır kurma, barınak yapma, ateş yakma, yiyecek ve su temini, yemek pişirme, doğada ilk yardım gibi konularda uygulamalı bilgiler verilmektedir.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı