Buradasınız
Home > Güncel > Lancia’nın Amiral Gemisi: Thema

Lancia’nın Amiral Gemisi: Thema

Lancia’nın ilk olarak 1984 yılında yollara çıkan efsanevi amiral gemisi Thema’nın yeni nesli, 81. Cenevre Otomobil Fuarı’nda resmen görücüye çıkmaya hazırlanıyor. Chrysler 300 modeli temel alınarak geliştirilen arkadan itişli yeni Lancia Thema, Ekim ayından itibaren öncelikli olarak Avrupa pazarlarında satışa sunulacak. Yeni Lancia Thema, boyutlar, konfor ve etkileyici görsellik gibi tipik Amerikan öğelerini, şık İtalyan iç/dış tasarım detayları ve lüks unsurlarla süslenmiş donanım özellikleriyle kombine etmesiyle ön plana çıkıyor.

5 metreyi aşan uzunluğa, 1.5 metreyi aşan yüksekliğe ve 1.9 metreye varan genişliğe sahip Yeni Lancia sedanı, 3 metreyi geçen aks mesafesiyle de lüks sedan sınıfının boyutlar anlamında en başarılı örneklerinden biri olarak kendini belli ediyor. Güçlü krom ızgarayı taçlanlandıran Lancia logosu, C şeklindeki LED teknolojili farlar, kaslı motor kaputuyla dikkat çeken Lancia Thema, aynı zamanda agresif profil ve arka tasarımıyla da yolda şüphesiz tüm dikkatleri üstüne çekeceğini garanti ediyor.

Yeni Lancia Thema, hepsi otomatik şanzımanlı kombine edilmiş 6 silindirli üç farklı motor ünitesiyle Avrupa yollarında yerini alacak. 292 HP güç ve 353 Nm tork V6 benzinli motor, 8 ileri vitesli otomatik şanzımanla kombine edilmiş olarak Lancia Thema’da görev yapacak. Euro 5 normuna uyumlu Pentastar Serisi benzinli motorlu Lancia Thema, modern otomatik şanzımanın etkisiyle ortalama 8.3 litrelik yakıt tüketim değeri sunuyor. Lancia Thema 3.6 V6, 230 km/s’lik maksimum hıza erişirken, 0-100 km/s’lik hızlanmasını 7.2 saniyede tamamlıyor. İtalyan VM tarafından üretilen 190 HP ile 224 HP’lik iki ayrı turbo dizel güç ünitesi ise 5 ileri otomatik şanzımanla kombine edilerek Lancia Thema’nın kaputu altında görev yapacak diğer motor seçeneklerini oluşturuyor.

Lancia Thema: Lüks Güvenlik Teknoloji Üssü!

Yeni Lancia Thema, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma (Keyless Enter-N-Go) ve otomobilin yol tutuşunu ve yol performansını daha da artırmak amacıyla tasarlanan, Ready Alert Braking (Hazır Acil Durum Frenleme) ve Rain Brake Support (Yağmur hâlinde Fren Desteği) sistemleriyle birlikte standart olarak yer alan elektronik denge sistemi (ESC) ve bunlara ek olarak kazadan kaynaklı bir darbe hâlinde yayaları koruyan Aktif Yaya Koruma sistemi gibi 70’in üzerinde gelişmiş aktif ve pasif güvenlik donanımı sunuyor. Geceleri ve her türlü zayıf ışıklı durumda azami görüşü garanti etmek amacıyla Lancia Thema, Xenon Smartbeam™ isimli kendinden uyarlanabilen aydınlatma sistemiyle standart olarak donatılacak. Parkview™  yani Park Görüntüsü Arka Destek Kamerası’yla da donatılan Lancia Thema’da geri vites kullanıldığı anda bir kamera otomatik olarak etkinleşirken, kokpit panosunun içine entegre edilen 8,4 inç ebadındaki ekrana yolun görüntüsü yansıtılıyor. Bu işlev, sürücü, diğer araçlar ve her şeyin ötesinde yayalar için azami güvenliği garanti ediyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı