Buradasınız
Home > Güncel > Kline & Company’den Shell’e Tam Not

Kline & Company’den Shell’e Tam Not

Fallback Image

Bağımsız danışmanlık ve araştırma şirketi Kline & Company’nin yaptığı araştırmada Shell, globalde üst üste dördüncü yılda da 1 numaralı madeni yağ tedarikçisi olarak belirlendi.

Shell, dünyadaki ekonomik durgunluğa rağmen madeni yağ pazarında 2008’de yüzde 12.7 olan  pazar payını 2009’da yüzde 13.4’e çıkardı. 2009’da dünya çapında madeni yağ talebinin bir önceki yıla göre %8.4’lük bir düşüşle 35 milyon tona gerilediği bir ortamda; Shell’in elde ettiği bu başarı daha da büyük bir önem kazanıyor.

Shell B2B ve Shell Madeni Yağlar Sorumlu Başkan Vekili Chong-Meng Tan konuyla ilgili şu görüşleri dile getirdi: “Kline’ın araştırması, son derece zorlu pazar koşullarına rağmen Shell’in genel madeni yağlar pazarının da üstünde bir performans sergilemeye devam ettiğini ve global lider pozisyonunu koruduğunu gösteriyor. Bunun, tümüyle müşterilerimize odaklı stratejimizin ve onlara katma değer sağlayacak üstün özellikli ürün ve hizmetler sunmamızı sağlayan teknoloji liderliğimizin bir sonucu olduğuna inanıyorum.”

Shell & Turcas Madeni Yağlar Genel Müdürü Burçin Toktamış ise Türkiye madeni yağ pazarı ile ilgili yaptığı açıklamada;  Shell Madeni Yağlar’ın yüzde 27.3 (PETDER 2009 yıl sonu verilerine göre) ile Türkiye’de son 3 yılda pazar  lideri olduğunu belirtti. Toktamış , sözlerine şöyle devam etti: “Shell’in globalde gösterdiği başarıyı biz de Türkiye’de sürdürüyoruz. Bu başarıya, Shell global ile aramızdaki sinerjinin katkısı çok büyük. Madeni yağ pazarındaki liderliğimizi özellikle, değer ve marka odaklı müşteri gruplarına sunduğumuz dünyanın en güvenilir ürün portföyümüze ve sektörlere göre spesifik olarak hazırlanmış olan hizmet ve çözüm paketlerimize borçluyuz.”

Shell Madeni Yağlar, Türkiye’nin yanı sıra Çin ve en büyük madeni yağ tüketici pazarı olan ABD’ de de pazar liderliğini elden bırakmıyor.

Kline’ın Değerlendirmesi

Kline  verileri,  satış hacmi açısından  en istikrarlı büyümeyi gösteren Asya-Pasifik bölgesinde global durgunluğun etkisinin daha az yıkıcı olduğunu gösteriyor.

Sektördeki genel rekabet durumuna ilişkin olarak da madeni yağ tedarikçileri için, teknolojik uzmanlığın bugün olduğu gibi gelecekte de rekabet üstünlüğü açısından giderek daha da fazla belirleyici bir rol oynayacağına dikkat çekiyor. Teknolojik uzmanlık ise Shell’in en güçlü olduğu alanlar arasında yer alıyor. Shell geçtiğimiz günlerde Çin’de Zhuhai’de inşa edilecek teknik hizmetler merkezinin temelini atmış bulunuyor. 2011 yılında faaliyete geçtiğinde merkez; Çin’de otomobil, taşımacılık ve enerji sektöründeki  müşterilerine geniş kapsamlı madeni yağ çözümleri sunmaya başlayacak.  Shell ayrıca ürünlerinin en zorlayıcı koşullarda denenebilmesini sağlamak üzere önde gelen orijinal ekipman imalatçıları, müşterileri ve kuruluşlarıyla da ortak projeler yürütüyor.

Bu yılın başında Shell ile Hyundai Motor Company, aralarındaki global madeni yağ anlaşmasını yenilediklerini duyurdular. Böylece Shell yeni bir beş yıllık süre için daha Hyundai Motor Company’nin tercih ettiği madeni yağ tedarikçisi konumunu sürdürecek. Son 12 ay için de Anglo American gibi uluslararası madencilik şirketleri de Shell ile olan sözleşmelerinin sürelerini uzattılar.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı