Buradasınız
Home > Güncel > KIA’nın Frankfurt Yenilikleri

KIA’nın Frankfurt Yenilikleri

Kia Soul modelinin yeni bir versiyonu, 10 Eylül 2013 tarihinde 65. Uluslararası Otomobil Fuarında (IAA) Avrupa’da görücüye çıkıyor. Bu modele, dünya prömiyerini yapacak olan yeni şehir içi B segmenti konsept aracı, yeni çift yakıtlı Kia Picanto LPGi ve güncellenen Kia Optima eşlik edecek.

Yeni Kia Soul, geliştirilen dinamik özellikler ve ekonomik motor serisi ile eşleştirilen modern tasarım ipuçları birlikte, orijinal tasarımına sadık kalıyor. Pürüzsüz yeni görünüme sahip gövde, 2012 Kia Track’ster konsept modelinden esinlenilmiş.

Yeni 2014 Kia Soul, bahar başında Avrupa’da satışa çıkacak; bu dönemde tam model serisi, benzinli ve dizel motor seçenekleri, performans, ekonomi, donanım özellikleri ve fiyatlar belli olacak.

Kia, şehir içi B-segmenti modeline işaret eden yeni Avrupa konsept aracını da tanıtacak.

Markanın en yeni konsept aracı, şehir içi sürücüleri için beklentiler göz önünde bulundurularak Avrupa’da tasarlandı.

Düşük işletim maliyetine sahip küçük araçlara yönelik artan müşteri talebine yanıt vermek için geliştirilen yeni çift yakıtlı Picanto LPGi de IAA fuarında tanıtılacak. Yeni model, 67 ps güç ve 90 Nm tork üreten Kia’nın üç silindirli 1.0 litrelik Kappa motorun özel bir versiyonuna sahip. Yeni Picanto LPGi, konvansiyonel benzinli Picanto modellerinden daha düşük işletim maliyeti vaat ediyor.

Yeni versiyonun LPG modunda yakıt ekonomisi fabrika verilerine göre 5.8 l / 100 km ve CO2 emisyonu da 100 g/km… Otomatik stop-start sistemine (ISG) sahip modellerde ise tüketim değer fabrika verilerine göre 5.6 l / 100 km ve 97 g/km olarak belirtiliyor.

Yeni Picanto LPGi iki yakıt deposuna sahip. Bu depolar arka aksın baş kısmında normal konumunda olan normal 35 litrelik benzin deposu ve bagajın altında daha önce yedek lastiğin bulunduğu yerde olan 27 litrelik basınçlı LPG deposu… Sürücüler, basit şekilde gösterge panelinde bulunan bir düğmeye basarak benzinden LPG’ye (veya tam tersi) geçiş yapabiliyorlar.

Başlangıçta, iki yakıtlı model Almanya, İtalya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Portekiz ve Hollanda’da piyasaya sunulacak – bu ülkelerin, Picanto satışlarının yüzde 7’sini oluşturması bekleniyor. Bu yılın son döneminde satışa sunulduğunda, soldan direksiyonlu Picanto LPGi, piyasada 7 yıl veya 150 bin km garantisi olan ilk ve tek LPG’li araç olma özelliğine sahip olacak.

Büyük rekabete sahne olan Avrupa pazarında müşteri geri bildirimine ve gelişmelere yanıt olarak, Frankfurt fuarında aynı zamanda güncellenen Kia Optima da tanıtılacak. Makyajlı Optima yeni bilgi-eğlence sistemine ve daha çok konfora sahip olacak.

Kia, D segmenti modelinin görsel tazeliğinin yanı sıra, Optima üzerinde daha fazla gelişim sunmaya da odaklandı. Yeni modelde yol gürültüsünü azaltmak için uygulanan önlemler arasında arka süspansiyon çapraz elemanına dinamik bir amortisörün takılması, aracın ses yalıtımının geliştirilmesi ve daha kuvvetli alaşım jantların kullanılması yer alıyor. Bu önlemler, hep birlikte yol gürültüsünü 3.3 dB kadar azaltıyor.

Motor verimliliğini artırmak için tasarlanan bir dizi değişiklik de uygulanmış; bu değişiklikler arasında tek yönlü alternatör ayrıştırıcısı ve yenilikçi bir akü yönetimi sistemi yer alıyor. Sonuç olarak, CO2 emisyonları 1.7 litrelik dizel motor için 133 g/km’den başlıyor ve Kia’nın opsiyonel yakıt tasarrufu sağlayan stop/start ISG sistemi ile donatıldığında 128 g/km’ye kadar iniyor. Optima, çoğu Avrupa ülkesinde düşük araç vergi bantlarında yer alıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı