Buradasınız
Home > Güncel > KIA Sportage’e Yeni Motor

KIA Sportage’e Yeni Motor

Geçtiğimiz ay yenilenerek ülkemizde satışa sunulan Kia’nın SUV modeli Sportage’a, 1,6 lt. benzinli motor seçeneği eklendi. Sportage 1,6 lt. benzinli motor, 49,900 TL fiyat etiketiyle tüketiciye sunuluyor.

Yeni  Sportage, Ağustos ayında pazardaki yerini aldı. İlk etapta sadece 2,0 lt. dizel motor, otomatik şanzıman ile 42,500 Euro + 1,147 TL plaka masraflarından oluşan fiyat etiketiyle satışa sunulan Sportage, lansmanından sadece 1 ay sonra ürün gamına manuel şanzımanlı benzinli motor seçeneğini de ekledi.

Sportage’da kullanılan Kia’nın GDI (benzinli doğrudan enjeksiyon) teknolojisine sahip 1.6 litrelik benzinli motoru, 4,850 devirde, maksimum 165 Nm tork ve 6,300 devirde, 135 ps maksimum güç üretiyor. 135 ps güç üreten bu motorla birlikte GDI teknolojisi ilk kez bir Kia modelinde kullanılmış oldu.

GDI teknolojisi, bir taraftan güç ve tork üretimini artırırken diğer taraftan yakıt tüketimini ve emisyon seviyesini azaltıyor.  Bu teknoloji sayesinde motor, aynı kapasitedeki başka bir motora kıyasla düşük devirlerde yüzde 7, yüksek devirlerde ise yüzde 12 daha fazla tork üretirken toplamda yüzde 10 daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor.

Bir önceki modele kıyasla daha uzun, daha geniş ve daha alçak bir yapıya sahip olan yeni Sportage, SUV araçlara özgü tüm önemli özellikleri bünyesinde barındırıyor.Yeni Sportage’da son teknoloji ürünü çok sayıda güvenlik sistemi ve donanımı standart olarak sunuluyor. Sportage modeli ile birlikte standart olarak sunulan aktif güvenlik teknolojileri arasında EBD destekli ABS fren sistemi, ESC (Elektronik Stabilite Kontrolü) ve HAC (Yokuşta Kalkış Desteği Kontrolü), DBC (Yokuşta Fren Kontrolü), TCS ( Çekiş Kontrol Sistemi ) gibi farklı güvenlik donanımları mevcut.

Konfor ve kullanım rahatlığı sunan özellikler arasında araca anahtarsız giriş imkanı sağlayan Akıllı Anahtar, sürücüye eve kadar eşlik eden otomatik far kapama, LED gündüz farları ve kabin aynasının monitör olarak kullanıldığı bagaj kapağına entegre arka görüş kamerası, panaromik sunroof yer alıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı