Buradasınız
Home > Güncel > Kemerburgaz’da Zafer Afşar-Girit Ekibinin

Kemerburgaz’da Zafer Afşar-Girit Ekibinin

İSOFF’un yepyeni bir yarış konseptini hayata geçirdiği İSOFF CHALLENGE’da ekipler şimdiye dek denenmemiş bir off-road yarış formatında mücadele ediyorlar. Kemerburgaz’da eski bir taşocağına kurulu parkurda; kum tepeleri, derin su geçişleri, bataklık gölet geçişleri, keskin rampa ve bumplar, dik yan eğimler gibi zorlu off-road engellerine yer veriliyor. Ancak diğer 4×4 yarışlardan farklı olarak ekipler, Seeding turlarında yaptıkları dereceler sonucu belirlenmiş yerlerinde, F1 düzeninde aynı anda start alıyorlar.

11 Eylül Pazar günü 11.00’de başlayan Seeding turlarında her araç ayrı ayrı start alarak parkur derecesini ve sıralamadaki yerini belirledi. Sıralama turları sonuçlarına göre 5 kapı no’lu Can Tahincioğlu, Buggy’si ile ilk sırada start alma hakkını kazandı. Onu 1 kapı numaralı Mitsubishi Pajero’su ile Kenan Çarpışantürk ve 18 kapı numaralı Suzuki Vitara’sı ile Hüseyin Afşar takip etti.

15.00’teki start zamanı yaklaşırken, yarışın yapılacağı taşocağına hakim yüksek plato yüzlerce araç ile dolmaya başladı. Bir gece önce İSOFF’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen 70’ler Partisine katılan ve gece geç vakitlere kadar dans eden 4×4 tutkunları, çadırlarını toplayıp gelirken; İstanbul’dan ve komşu şehirlerden gelen yarışseverler ilginç araçları, piknik masaları, şemsiyeleri ile yarış alanına yerleşip rengarenk bir görüntü oluşturdular.

Yarışın basın sponsoru Best FM’in TIR’ı devamlı müzik yayını ve yarış süresince aralıksız anonslarla, yarış yorumları ile seyircilerin ilgisini maksimum seviyede tuttu. Sıralama turları arasında kalan zamanlarda ise seyirciler Hüma Oto ve Silverstone stand’larında off-road meraklılarına özel donanımlar hakkında bilgi aldılar.

Yarışın startı ile birlikte bir buçuk saat ve 20 tur sürecek bir heyecan başlamış oldu. Yarışçılar dalga dalga ilk dik rampaları kat ederken; seyirciler nefes kesen ikili mücadeleleri, taklaları, sorun yaşayıp Pit’e giren araçları, etap içinde kalan yarışçıları takip etmek ve destekledikleri ekiplere moral vermek için parkurda koşturdular.

Start’ın ardından daha ilk metrelerde başlayan büyük rekabet, bu tarz parkur yapısı için çok uygun olan aracı ile Can Tahincioğlu’nun aradan sıyrılıp, rakiplerine fark atmaya başlaması ile sonuçlandı. Kenan Çarpışantürk arayı kapatmak için tüm hünerini sergilerken, Hüseyin Afşar, Ali Gökhan Yazıcı, Sadık Vefa, Ahmet Ergun, Tarık Gökbay, Cengiz İnceli, Arda Gürayman gibi deneyimli pilotlar toz duman içinde süren yarışta parkurda kalmak ve rakiplerini geçmek için uğraş verdiler.

Arka arkaya bir çok yarışçı takla atarak, diferansiyel kopararak, rot kırarak yarış dışı kalırken, son tura girildi. Son turda yarışın bitimine çok az kalmışken, yarışı bir tur önde götüren Tahincioğlu’nun aracı mekanik arızadan ötürü etabın içinde stop edince heyecan dozu iyice yükseldi. Arayı kapatan Çarpışantürk öne geçti, bu arada Tahincioğlu da engeli geçmeyi başarıp yarışa geri döndü, ancak birkaç yüz metre sonra yine takıldı. Diğer favori ekipler de finiş çizgisine doğru mesafeyi kat ettikçe seyirciler damalı bayrağı ilk kimin göreceğini merak ederek finiş çizgisine akın etmeye başladılar. Çarpışantürk çizgiyi ilk geçen pilot oldu. Ancak yarış sırasında kural ihlali yaptığı için diskalifiye edildi.

Yarışın sonunda kupa 1:17:53’lük derecesi ile, Suzuki Vitara ile yarışan Hüseyin Afşar – Hürriyet Girit ekibinin oldu. İkinci Jeep CJ7 ile yarışan Sadık Vefa – Murat Taşlıdağ olurken, 3.lük Kupası Suzuki Jimny ile yarışan Arda Gürayman – Serdar Uludağ’a gitti.

Katılan 18 ekibin 11’i çeşitli mekanik arızalar sonucu finiş çizgisine ulaşamadılar. Sadece 7 ekibin damalı bayrağı görebildiği yarışta Genel Klasman ve Sınıf Dereceleri şu şekilde gerçekleşti:

Genel Klasman

 1. Hüseyin Afşar – Hürriyet Girit Suzuki Vitara Sınıf S2
 2. Sadık Vefa – Murat Taşlıdağ Jeep CJ7 Sınıf S4
 3. Arda Gürayman – Serdar Uludağ Suzuki Jimny Sınıf S1

S1 Sınıfı

 1. Arda Gürayman – Serdar Uludağ Suzuki Jimny
 2. Cengiz İnceli – Bayram Eyri Suzuki Vitara
 3. Arman Özdemir – Ali Çetin Suzuki G. Vitara

S2 Sınıfı

 1. Hüseyin Afşar – Hürriyet Girit Suzuki Vitara

S3 Sınıfı

 1. Ahmet Ergun – Serkan Kara Land Rover
 2. Tarık Gökbay – Bülent Gültekin Range Rover

S4 Sınıfı

 1. Sadık Vefa – Murat Taşlıdağ Jeep CJ7

2011 yılına yayılmış 3 ayaktan oluşan İSOFF CHALLENGE’ın son ayağı 2 Ekim Pazar günü aynı parkurda koşulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı