Buradasınız
Home > Güncel > Katmerciler’den İtfaiye Tankı Üretimi İçin Yeni Şirket

Katmerciler’den İtfaiye Tankı Üretimi İçin Yeni Şirket

Türkiye araç üstü ekipman sektörünün önde gelen şirketlerinden Katmerciler’in itfaiye aracı ve ekipmanı üretmek üzere kurduğu yeni şirketi GimKat Araç Üstü Ekipman AŞ, üretime başladı. Şirketin ilk üretimi olan itfaiye tankları, ihraç edilmek üzere Gimaex International için üretiliyor. Toplam satış bedeli 580 bin euro olan tanklar, nisan ayında teslim edilecek.

1985 yılında kurulan, çeyrek yüzyılı aşkın deneyim ve birikimiyle 2010 yılında halka açılan Katmerciler, yeni şirketi GimKat ile ulusal ve bölgesel pazarda itfaiye araç ve ekipman üretiminin merkezi ve ihracat üssü olmaya hazırlanıyor.

Yönetim ve üretim merkezi İzmir olan GimKat, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde, Katmerciler’in bitişiğinde faaliyet gösteriyor.

100 kişiye ek istihdam sağlanacak, çalışan sayısı 400’ü aşacak

Katmerciler Yönetim Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, üretime başlamasından büyük heyecan duydukları GimKat’ın, Katmerciler’in bölgesel itfaiye araç ve ekipmanları pazarındaki büyüme planlarında önemli bir aşamayı ifade ettiğini söyledi.

Avrupa çapında bir şirket olan Gimaex’in teknolojik alandaki gücü ile Katmerciler’in üretim ve bölgesel pazarlama alanındaki üstün yetenek ve kapasitesinin sağlayacağı güçlü sinerji sayesinde GimKat’ın, itfaiye ekipmanı konusunda bölgesel pazarlarda çok güçlü bir konuma geleceğini kaydeden Katmerci, “Bu güçbirliği, her iki şirketin mevcut pazarlardaki konumunu güçlendirirken, yeni pazarların da kapısını açacak. Yeni şirketin öncelikli hedef pazarı Afrika, Ortadoğu, Kafkasya, Ön Asya ve Balkanlar olacak” dedi.

İlk üretimlerinin itfaiye tankı olacağını ve ihraç edileceğini ifade eden Katmerci, ilk üretimin ihracata yönelik olmasının, ihracat odaklı yeni şirketin vizyonuna uygunluk açısından da özel anlam taşıdığını vurguladı.

GimKat’ın Türkiye’nin ihtiyacı olan, ancak ülkemizde yaygın üretimi olmayan, ileri teknolojiye dayalı yeni model araçları da üreteceğine dikkat çeken Furkan Katmerci, GimKat’ın 6 milyon dolarlık yatırımla inşa edilen yeni fabrikada faaliyet göstereceğini belirtti. GimKat ile ülke ekonomisine, İzmir’e ve araç üstü ekipman sektörüne katma değer sağlayacaklarını söyleyen Katmerci, 300’ü aşkın mevcut çalışana ek olarak GimKat’ta aşamalı olarak yaklaşık 100 kişiye daha doğrudan istihdam imkanı sağlanacağını ifade etti.

41 ülkeye ihracat yapan Katmerciler, Ege’nin en büyük 85’inci şirketi

Katmerciler şirketi olarak, 2011 yılını yüzde 25’lik büyüme hedefinin üzerinde kapatacaklarını, 2012 yılında da benzer bir büyüme hedefiyle yola çıktıklarını belirten Katmerci, “Katmerciler olarak, hem ulusal hem uluslararası pazarlarda daha etkin ve güçlü bir şirket olma yönünde çaba harcıyoruz. Halka açık ve binlerce yatırımcıya sahip bir şirket olarak, ülkemize, İzmir’e ve sektörümüze katkımızı artırarak devam ettireceğiz” şeklinde konuştu. Furkan Katmerci, Katmerciler’in performansına ilişkin olarak da şunları söyledi:

“Sektörünün lider şirketi olan Katmerciler, itfaiye aracından çöp aracına, kurtarma aracından damper ve vidanjöre, TOMA’lardan tankerlere yaklaşık 30 farklı araç üretebilme yeteneğiyle sektörünün en geniş ürün gamına sahip şirketi. Çalışan ve yönetim kalitesi, uzun yıllara dayanan uzmanlık ve deneyimi, tek çatı altında anahtar teslim üretim yeteneği, satış sonrası hizmetleri, ulusal ve uluslararası ölçekte pazarlama ve satış gücüyle dikkat çeken, uluslararası pazarlarda oldukça etkin bir şirketiz. 2010 yılında halka açıldık. Sektörümüzün borsada işlem gören tek şirketiyiz. Halen 41 ülkeye yaptığımız ihracatla sektörümüzün ihracat lideriyiz. Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre Ege Bölgesi’nin en büyük 85’inci şirketi durumundayız. 2010 yılında en çok Kurumlar Vergisi ödeyen mükellefler arasında ise 40’ıncı sıradayız. İstanbul Sanayi Odası ikinci 500 büyük şirket listesinde de 439’uncu sırada yer alıyoruz.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı