Buradasınız
Home > Güncel > Karşınızda Yeni SL Roadster

Karşınızda Yeni SL Roadster

Mercedes-Benz, 2013 model Sl sınıfının detaylarını sonunda açıkladı. Aslında bu açıklama Detroit Otomobil Fuarı sırasında yapılacaktı ama aracın broşürünün çalınarak, Almanya’da bir forum sitesinde görsellerin paylaşılması markayı erken bir açıklama yapmak zorunda bıraktı. Bugüne kadar bazı web siteleri ve dergilerde fotoğraf galerilerini gördüğünüz Yeni SL Sınıfı’nı sizlerle paylaşmak için basın meslek ilkeleri ve gazetecilik etiği nedeniyle Mercedes-Benz Türkiye yetkilileriyle görüştük ve bekleme kararı aldık. Emek hırsızlığını ödüllendirmemek amacıyla resmi açıklamaya kadar yayınını beklettiğimiz Yeni SL Sınıfı’nın üretim detaylarına ve kamuflajlı resmi fotoğraflarına Carmedya’nın şu an yayında olan Aralık sayısında yer vermiştik.

Mercedes SL Roadster

Stuttgart’ta yapılan açıklamayla basına tanıtılan 2013 model SL Sınıfı, 60 yıl önce başladığı yolculukta her zaman sportifliğin, şıklığın ve konforun sembolü olmayı başardı. Yeni SL, ilk kez tamamen alüminyum şasiye sahip olmasıyla öne çıkarken, bu sayede önceki jenerasyona oranla 110 kg. daha hafif bir gövde ağırlığına sahip. Bu ağırlık farkı araç bütün donanımlarıyla satışa hazır hale geldiğinde ise 140 kilograma kadar çıkıyor.

Mercedes-Benz yenilenen otomobilde bazı yenlikçi teknolojileri de ilk kez deniyor. Bunların arasında en önemlisi Magic Vision Control adı verilen ve sileceklerin çalışma prensibini yeniden belirleyen bir sistem. Bu sistemde silecekler üzerlerindeki su kanalları sayesinde artık tek bir noktadan değil, silecek üzerindeki çok sayıda bağımsız noktadan su püskürterek bu sayede çok daha net ve temiz bir görüş alanı sunulmasını sağlıyor.

BlueDIRECT teknolojisiyle donatılan Yeni SL’in çevreci motoru daha fazla güç sunarken, önceki jenerasyona göre yüzde 29 oranında yakıt tasarrufu da sağlıyor. FrontBass sistemi ise bu lüks ve sportif aracı açık ve istenildiğinde kapalı bir konser salonuna çevirebiliyor.

Mercedes SL Roadster

Yenilenen otomobil yine başarılı bir grafik çizen selefine oranla daha fazla konfor ve performans sunarken, lüks roadster sınıfına yeni standartlar getiriyor.

Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı ve Mercedes-Benz Binek Araçları Başkanı Dr. Dieter Zetsche  Yeni SL için şunları söyledi; “Dünyada 900 milyon otomobil ve binlerce model bulunuyor. Ancak az miktarda otomotiv ikonu olmayı başarmış model var. Bizim SL modelimiz de sınıfı, stili ve üst düzey konfor ve küksüyle onlardan biri… Ancak bu özelliklerini inanılmaz bir sportiflik ve dinamizmle birleştiriyor. Gottlieb Daimler’in daha mükemmele ulaşma tutkusunu yansıtan bu araca ulaşmak için mücadele edeceksiniz.

Adını sportiflik ve hafiflik (lightweight) kelimelerinden alan SL; ilk kez 1952 yılında tanıtılde ve 1954 yılında satışa sunuldu. SL, ilk kez tamamı alüminyum gövdeye sahip olmasının yanı sıra, arka panelde kullanılan hafif magnezyum ve A sütunlarında kullanılan çelik tüpler gibi çeşitli malzemelere de güvenlik ve performans açısından yer veriyor. Sonuç olarak ortaya sürüş keyfi, yüksek güvenlik, daha az sarsıntı ve daha düşük yakıt tüketimi sunan bir otomobil çıkıyor.

SL 500’de önceki jenerasyona göre gövde ağırlığı 125 kg azalırken, SL 350’de bu orak 140 kilograma çıkıyor. Önceki jenerasyonda motor kaputu ve kapıların da alüminyum malzemeden üretildiğini dikkate alacak olursak elde edilen mühendislik başarısı ortaya çıkıyor.

Mercedes SL Roadster

Bu arada kullanılan malzeme nedeniyle ortaya çıkan ses yalıtımı problemini engellemek için Mercedes-Benz bu otomobilde sesi yalıtmak için gürültü engelleyen özel malzemeler kullanıyor. Bu malzemeler motor bloğunun arkasında, zemindeki özel halı kaplamada ve kapılarda görevini başarıyla yerine getiriyor.

Yeni SL yarı aktif sertliği ayarlanabilir ve standart olmak üzere  iki farklı süspansiyon sistemiyle satışa sunulacak. Otomobilde isteğe bağlı olarak aktif süspansiyon sistemi (ABC) de tercih edilebilecek. Bütün süspansiyon sistemleri yeni nesil elektromekanik ve hıza duyarlı direksiyon sistemiyle kombine edilecek ve bu sayede sistem lastik açılarına göre değişkenlik göstererek, yol tutuşa önemli katkı sağlayacak.

Daha fazla güç, daha fazla ekonomi

SL 500 için geliştirilen yeni 4663 cc hacmindeki V8 motor 435 HP güç sunarken, önceki versiyona göre yüzde 12 oranında yakıt tasarrufu sağlayacak.Bu arada tork değerinin de 500 Nm’den 700 Nm’ye çıktığını belirtmekte yarar var. SL 350 için geliştirilen 3499 cc hacmindeki V6 motor ise 306 HP güç ve 370 Nm tork değerleriyle öne çıkıyor. Fabrika verilerine göre SL 350 100 kilometrede ortalama 6.8 litre yakıt tüketimi değeri elde ediyor ve bu da önceki versiyona göre yüzde 30 oranında yakıt tasarrufu anlamına geliyor. Her iki motor seçeneği de standart donanımda yer alan ECO start/stop fonkisyonu ve 7G-TRONIC PLUS otomatik şanzıman sistemiyle satışa sunulacak. Bu arada fabrika verilerine göre SL 350 0-100 km/s hızlanmasını 5.9 saniyede gerçekleştirirken, SL 500’de bu süre 4.6 saniye olarak ölçülüyor.

Mercedes SL Roadster

Yeni SL, selefine oranla 50 mm daha uzun ve 57 mm daha geniş bir otomobil. Bu da iç mekan hacminde oldukça önemli bir oranda genişleme sağlıyor ve daha fazla konfor sunulmasına olanak tanıyor. İç mekanda omuz mesafesi 37 mm, diz mesafesi ise 28 mm artış gösteriyor. Aracın iç tasarımında üç farklı ahşap ve iki farklı alüminyum kaplama tercih edilebiliyor. Otomobilde standart olarak akıllı far sistemi ILS kullanılıyor. Hava ve sürüş koşullarına göre beş farklı aydınlatma modu arasında geçiş yapan sistem kusurusz bir görüş alanı sunuyor.

Altıncı jenerasyon SL’in açılabilir tavanı elektrohidrolik bir mekanizmaya sahip. Yeni SL’de önceki jenerasyondan farklı olarak, renkli, cam veya panoramik tavan sistemleri arasında tercih imkanı sunuluyor. Bu arada tavan sadece 20 saniye içerisinde açılabiliyor.

Yeni SL Roadster Avrupa’da 2012 yılının Temmuz ayında satışa sunulacak. Aracın ülkemizde ne zaman satışa sunulacağı yönünde bir açıklama ise henüz gelmiş değil.

Fotoğraf galerisi için tıklayın

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı