Buradasınız
Home > Güncel > Karşınızda Yeni Passat!

Karşınızda Yeni Passat!

Volkswagen, Almanya Postdam’da bulunan Tasarım Merkezi’nde düzenlenen törenle tepeden tırnağa yenilenen Passat’ın örtüsünü kaldırdı. Ekim ayında düzenlenecek Paris Otomobil Fuarı’nda resmi  tanıtımı yapılacak sekizinci nesil Passat, yeni özellikleriyle iddialı geliyor.

41 yıllık geçimişinde dünya çapında 23 milyon adetlik satış rakamı yakalayan Passat modeli Volkswagen için çok önemli bir yere sahip.

Yeni Passat’ın tasarımı, teknolojisi ve motor gamı baştan aşağı yenilenirken, aracın gövde ağırlığı önceki model oranla 85 kg. daha hafifliyor ve bu sayede yakıt ekonomisinde yüzde 20’ye varan oranda tasarruf sağlanıyor.

Yeni nesil Passat lie birlikte modeling tarihinde ilk key plug-in hybrid versiyonu da satışa sunulacak. Tasarımı ve yenilenen özellikleriyle 8. nesil Passat’ın orta üst ve premium sınıf arasındaki boşluğu doldurması hedefleniyor.

VW Passat

Sedan versiyonu önceki modelden 2 mm. daha kısalmış ve 4767 mm. uzunluğa sahip. Dingil mesafesi 79 mm. artan yeni nesil Passat’da bu oran 2791 mm’ye çıkmış. Yüksekliği 14 mm. alçalan (1456 mm.) otomobilin  genişliği ise 12 mm. artmış ( 1832 mm)…

Alçalan yükseklik aracın aerodynamic yapısına ve rüzgar direncine önemli katkılar sağlarken, önde krom çıtalarla desteklenen ızgara ve trapezoid şekilli far bloğu Passat’a elite bir görünüm kazandırmış.

Passat’ın tüm versiyonlarında LED tekonolojisine sahip stop lambaları yer alırken, önde farlar ise halojen ve LED opsiyonuna sahip olacak. Yeni Passat’ta Dinamik Aydınlatma Desteği ile geceleri daha net bir görüşe sahip olabileceksiniz.

Dış boyutlarındaki küçülmeye rağmen, iç mekanda data geniş bir kullanım alanı sun an Passat’ın bagaj hacmi de akıllı tasarım özümleri sayesinde genişliyor.

VW Passat

Yeni teknolojilerle gelen 8. nesil Passat’ta 12.3 inch boyutlarındaki TFT ekran yerine Aktif Bilgi Ekranı’nı da opsiyon olarak seçebileceksiniz. Head-Up Display teknolojisi de bulunan otomobilde 360 derecelik görünüm fonksiyonu sayesinde park ve manevra artık daha kolay hale geliyor. Yeni Park Yardımı otomatik park sistemini de barındırırken, dünyada ilk kez Römork Yardımı da bu sisteme adapte ediliyor ve araca bağlı bir römork varken sistem römorku da hesaplayarak park yardımını devreye alıyor.

Şerit Takip, yay a algılama teknolojisine sahip acil durum freni, data konforlu hale getirilen stop&go sistemi ve daha birçok yeni özellik Passat ile birlikte kullanımaya başlanıyor.

VW Passat

Passat’ta yeni dört silindirli bi-turbo 2.0 litre (240 PS) motor 1750 d/D’de 500 Nm tork değeriyle dikkat çekiyor. Bu motor yedi kademeli DSG ve 4MOTION sistemiyle kombine ediliyor. Plug-in hibrid versiyonu ise sadece pille 50 km, toplamda ise 965 km. menzile sahip.

Paris’te Ekim’de tanıtılacak aracın Avrupa’da satışına ise 2015 yılı ilk çeyreğinde başlanılacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı