Buradasınız
Home > Güncel > Karşınızda Yeni 3 Serisi

Karşınızda Yeni 3 Serisi

Almanya’nın premium otomobiller üreten markası BMW’deki değişim rüzgarı şimdi de tepeden tırnağa yenilenen 3 Serisi’ni günışığına çıkardı.

Markanın en büyük ilgiyi gören model ailesi 3 Serisi’nin altıncı jenerasyonunun ilk görüntüleri ve detayları bugün açıklanırken, yenilenen otomobilin Avrupa yollarına Şubat 2012’de çıkacağı duyuruldu.

Açıklanan detaylar dikkate alındığında BMW’nin geliştirdiği neredeyse bütün teknolojilerin kullanıldığı 3 Serisi sınıfı için çok sayıda yeniliği de beraberinde getiriyor.

Dört farklı motor ile satışa sunulması planlanan otomobilde bütün motorlar markanın EfficientDynamics olarak adlandırdığı düşük yakıt tüketimi ile emisyon değeri ve yüksek performansa sahip en son teknolojisini barındırıyor.

İlk gelen detaylara göre daha geniş bir iç mekan hacmine sahip araç, büyüyen boyutlarına rağmen daha düşük bir ağırlığa ve daha çevik bir sürüş kabiliyetine sahip.

BMW 3 Serisi

Motor

İlk etapta satışa sunulacak modeller 328i, 335i ve 320d olarak sıralanıyor. Yeni 3 Serisi’nde güçleri 163 ile 306 HP arasında değişen zengin bir motor yelpazesi kullanılıyor. 2012 yılının Mart ayından itibaren seriye eklenecek yeni versiyonlarla 3 Serisi sekiz farklı versiyona sahip olacak.

Tüm motorlar BMW TwinPower Turbo teknolojisine sahip. Ailenin 328i’de kullanılan ve en yeni motoru olan 2.0 litrelik dört silindirli benzinli ünite 245 HP güç ve 35 Nm tork sağlıyor. Bu motor daha önce 325i ve 330i’de kullanılan altı silindirli 3.o litrelik motorun yerini alıyor. Yeni motoruyla 328i, 0-100 km/s hızlanmasını 5.9 saniyede gerçekleştirirken, 150 g/km’nin altında bir emisyon değerini yakalıyor. Yeni ünite yüksek basınçlı direkt injeksiyon, Twinscroll turbo şarj, değişken zamanlamalı çift VANOS ve Valvetronic teknolojilerini barındırıyor.

BMW 3 Serisi

Satışa sunulacak diğer seçeneklerden 335i’de altı silindirli 3.0 litre benzinli motor, 320d’de kullanılan 2.0 litre 184 HP ve  20 litre 163 HP dizel motor versiyonları bulunuyor. 163 HP’lik ünite ile 320d, 109 g/km’nin altında bir emsiyon değerine imza atıyor.

Aileye daha sonra 116 HP ve 143 HP’lik 2.0 litre dizel motor seçenekleri ile 184 HP güç ve 270 Nm tork değerini yakalayan 2.0 litrelik benzinli versiyonlar katılacak. Bu motorlar 316d, 318d ve 320i modellerinde kullanılacak.

BMW’nin Yeni 3 Serisi’nin tüm versiyonlarında sürüş performansı kontrolü (Drive Performance Control) standart olarak yer alıyor. Bu sistem sürücünün Yeni 1 Serisi’nde de kullanılan dört farklı sürüş modu arasında geçiş yapmasını sağlıyor. ECO PRO, Comfort, Sport ve Sport+ olarak adlandırılan sürüş modları yakıt tasarrufu yapmak isteyen veya aracı daha performanslı kullanmak isteyen bütün sürücülerin beklentilerine yanıt veriyor.

BMW 3 Serisi

Yenilenen otomobilde daha önce kullanılan altı kademeli şanzıman sistemi yerini sekiz kademeli otomatik şanzıman sistemine bırakıyor.

Arkadan itişli otomobilde güç ön ve arka lastiklere yüzde 50 oranında eşit şekilde dağıtılıyor ve bu da dengeli bir sürüş ve son derece başarılı bir yol tutuşu garanti ediyor.

Boyutlar

Start&stop sisteminin yine tüm versiyonlarda standart olarak kullanıldığı Yeni 3 Serisi, bir önceki modele göre 50 kg. daha hafif bir otomobil. Aracın sürtünme katsayısı da 0.26 CD ile yine selefine göre çok daha başarılı bir rüzgar direncine sahip.

Selefine göre artan boyutlarıyla dikkat çeken Yeni 3 Serisi’nin dingil mesafesi de uzatılmış. 2810 mm dingil mesafesiyle sınıf standartlarını zorlayan 3 Serisi, önceki modele göre önde 37 mm, arkada ise 47 mm daha geniş. Aracın uzunluğu ise 93 mm gibi önemli bir oranda artmış. Aracın bagaj hacmi ise 20 litrelik artışla 480 litreye çıkmış.

BMW 3 Serisi

Artan boyutları iç mekanda önde 18 mm, arkada ise 15 mm artan diz mesafesi ve yine arkada 8 mm artan baş mesafesiyle kendisini gösteriyor.

Tüm versiyonlarda iDrive ve 6.5 inç boyutundaki dijital ekran standart olara kullanılıyor.

Yeni 3 Serisi ilk kez 2012 yılının Ocak ayında Detroit Otomobil Fuarı’nda yüzünü gösterecek.

Yenilenen seride yakın gelecekte serinin tarihinde ilk kez dört tekerden çekiş sistemi ve hibrid teknolojisine sahip versiyonlar da satışa sunulacak.

BMW 3 Serisi

BMW 3 Serisi Fotoğraf Albümü için tıklayın

BMW 3 Serisi Video için tıklayın

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı