Buradasınız
Home > Güncel > Karsan’ın CNG’li Otobüsleri Sefere Başladı

Karsan’ın CNG’li Otobüsleri Sefere Başladı

Geçtiğimiz yıl 240 adet solo tip 12m CNG’li ve 250 adet körüklü 18m dizel olmak üzere toplam 490 adet otobüs alımı için İETT ile anlaşma imzalayan Karsan, ilk 147 adet BredaMenarinibus marka 12m CNG’li otobüsünün toplu teslimatını gerçekleştirdi.

Tören Zeytinburnu ve İETT İkitelli Garajı’nda video konferans sistemiyle eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Zeytinburnu Sümer Mahallesinde başlatmış olduğu Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında düzenlenen törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, eş zamanlı olarak İETT İkitelli Garajı’na video konferans sistemiyle bağlanarak otobüslerin teslimat törenini de gerçekleştirdi.

Konuşması sırasında; İBB’nin 2011’de başlattığı yenileme çalışması kapsamında toplam 875 milyon TL değerinde 1700 adet yeni otobüs almaya karar verdiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, açılış ile birlikte 437 adet otobüsü hizmete aldıklarını belirtti. Başbakan Erdoğan konuşmasında CNG’li otobüslere ve İETT Kağıthane garajında kurulumu yapılan doğalgaz dolum tesisine de dikkat çekti. Başbakan Erdoğan şunları söyledi; “Bu araçlardan bugün 437 tanesini hizmete alıyoruz. 240 tanesinde çevre dostu denilen sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) kullanılıyor. Bu 240 araç için de Kağıthane’de bir dolum tesisi kuruldu. Türkiye’nin en büyük CNG dolum tesisinde aynı anda 16 araca birden dolum yapılıyor. İhalesi yapılan 1700 otobüsten 637’si İBB’ye teslim edildi. Biz bugün 437 aracı daha filomuza ekliyoruz. Bu 437 otobüsün bedeli 90 milyon Avro’dur. İstanbul’umuza hayırlı olsun.”

Karsan İETT ile yaptığı sözleşme kapsamındaki 490 otobüsün 147’sini teslim etmiş oldu. Karsan’ın ürettiği doğal gazlı 147 otobüs, düzenlenen bu tören ardından İstanbullulara hizmet vermeye başladı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı