Buradasınız
Home > Güncel > Karsan’dan Jest’e Artı Puan

Karsan’dan Jest’e Artı Puan

CARMEDYA.COM – Kuruluşunun 50. yılını geride bırakan ve Bursa’da yer alan iki fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun modern toplu taşıma ve ticari araç üretimi gerçekleştiren Karsan, ürün yelpazesinin amiral gemisi konumundaki Jest’i yeniledi. “Kaptanımız Sensin” sloganıyla Türkiye’de ilk kez Mayıs ayı başı itibariyle üretimine başlanan Jest+, yenilenen yürüyen aksamı ve güçlü turbo beslemeli dizel motorunun yanı sıra yeni tasarımıyla da dikkat çekiyor. 2 yıl/sınırsız km garantisi sunan Jest+, 130 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

Birçok kaptanın Jest’e uyguladığı siyah zeminli far grubu ve radyatör ızgarası, Karsan Jest+’ya fabrika üretiminden itibaren adapte edilirken, yeni LED gündüz farları tasarıma katkıda bulunuyor. Daha büyük Karsan logosu ve öndeki Karsan yazısı da, Jest+’da dikkat çeken özellikler arasında.

Geçtiğimiz yıl devreye alınan yeni şanzıman sistemi sayesinde tırmanma kabiliyeti yüzde 15 artırılan Jest+’da, tıpkı Jest’te olduğu gibi Euro 5 normlarını karşılayan ve AdBlue katkısına gereksinim duymadan bu normları yakalayabilen FPT motor kullanılıyor. Yeni geliştirilen arka aks sayesinde, aks taşıma kapasitesi 2300 kg’den 2500 kg’ye çıkarılan Jest+’nın arka bölümünde artık bağımsız süspansiyon sistemine yer veriliyor. Viraj denge kolları sayesinde virajlarda gövde salınımı düşürülerek yol tutuşu artırılan Jest+, İngiltere’de 500 bin km’lik ağır yol şartları testinden başarıyla ayrılmasıyla da ön plana çıkıyor. Öte yandan Hexagon tarafından da Jest+’nın arka aks sistemi, 3 milyon kilometre testini de başarıyla tamamladı.

Bununla beraber Jest+ ile kapı sistemi revize edildi ve daha dayanıklı ve daha geniş bir sistem kullanılarak yüksek performanslı bir çalışma prensibi elde edildi. Ayrıca yeni otobüs tipi engelli rampası sayesinde engelli, çocuk ve yaşlı yolcuların iniş-binişleri önemli ölçüde kolaylaştırıldı. İç mekanda daha dayanıklı sünger yapısına ve yeni kumaş desenlerine sahip koltuklara yer verilirken, sürücünün arkasındaki koltuklar da artık aracın ön bölümüne bakıyor.

Servis edilebilirliğin kolaylaşması için akü de koltuk altından bagaja alınırken ikinci akü opsiyonel olarak sunuluyor olacak. Dileyen müşteriler sürücü kliması, ısıtmalı ön cam ve ilave ön ısıtıcıyı da ekstra olarak satın alabilecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı