Buradasınız
Home > Güncel > Kamyon Pazarına Mercedes Damgası

Kamyon Pazarına Mercedes Damgası

Mercedes-Benz Türk , 2001 yılının ilk çeyreğinde satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 181 oranında arttırırken kamyon pazarında 9 yıldır üstüste elde ettiği pazar liderliğini de devam ettirdi.

Mercedes-Benz Türk , 2011 yılına da hızlı bir şekilde başladı ve ilk çeyrekte toplam 3.551 adet satış ile son 10 yılda aynı dönemde yaptığı en yüksek satışı gerçekleştirdi.

Uzun yıllardan beri çekici pazarının lideri olan Mercedes-Benz Türk ilk çeyrekte 1.887 adet satışla geçen yıla göre satışını takriben üçe katladı . Özellikle , Aksaray fabrikasında üretimine başlanan ve yıl başından itibaren piyasaya sunulan Actros büyük başarı kazanarak önemli yurtiçi ve uluslararası nakliye filolarının ilk tercihi oldu. Yılın geriye kalan bölümü için alınan siparişler Actros’un 2011 yılında rekorlar kıracağını gösteriyor.

Mercedes-Benz Türk , ağır inşaat kamyonları segmentinde de gelenekselleşmiş pazar liderliğini devam ettirirken 790 adetle satışını bir önceki yıla göre %121 oranında arttırdı.

Uzunyol yurtiçi nakliye segmentinde ise gerek 6×2 gerekse 8×2 kamyon satışlarında rekor seviyede artış sağlandı. Nispi olarak daralan bu segmentlerde Mercedes-Benz Türk toplam 448 adetle geçen yıla göre satışlarını 4 kat arttırmayı başardı .

Aynı yüksek performansı 9- 21 ton hafif kamyon segmentinde de gösteren Mercedes-Benz Türk 363 adet satış gerçekleştirdi ve satışını geçen yıla göre %175 oranında arttırdı . Fabrika çıkışı 3 akslı olarak da üretilen Atego bu segmentte açık ara liderliğini devam ettiriyor.

Mercedes-Benz Türk’ün Türkiye’deki bu yüksek performansı geçen yıl olduğu gibi bu yılda da firmayı Mercedes-Benz Avrupa liginde en üst sıralara taşıdı . Mart sonu itibariyle Mercedes-Benz Türk’ün kamyon satışları Avrupa’nın geleneksel büyük kamyon pazarları olan İngiltere , Fransa, İtalya ve İspanya’nın gerçekleştirdiği Mercedes kamyon satışlarının toplamından daha fazla oldu. Mercedes-Benz Türk bu performansiyla 2010 yılında olduğu gibi bu yılda da Avrupa Mercedes kamyon satışlarında Almanya’dan sonra açık arayla ikinci sıraya yerleşti .

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı