Buradasınız
Home > Güncel > Kampüs’te Senfonik Akşamlar

Kampüs’te Senfonik Akşamlar

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası / Doğuş Grubu

Çoksesli evrensel sanat müziğinin Türkiye’de yaygınlaştırılması için çeşitli projeler üreterek klasik müziğin daha fazla insan tarafından tanınıp sevilmesini hedefleyen Doğuş Grubu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ana sponsorluğu kapsamındaki “Kampüste Senfonik Akşamlar” turne projesinin ikincisini Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz üniversitelerinde gerçekleştiriyor.

Dünyada bugüne kadar kesintisiz yaşamını sürdürebilmiş en eski senfoni orkestralarından biri olan Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Doğuş Grubu ve üniversiteler işbirliği ile 17-23 Ekim tarihleri arasında 5 şehirde düzenleyeceği 6 konserle Anadolu üniversitelerindeki gençler ve bu üniversitelerin yer aldığı şehirlerdeki klasik müzik tutkunları ile buluşacak.  Doğuş Grubu ikinci yılına giren projeyle, klasik müziği Türkiye’deki tüm gençlere sevdirmeyi ve uzun vadede bu müzik türüne  ülkemizde hak ettiği önemi kazandırmayı hedefliyor.

CSO bu yılki turneye Doğu Anadolu’dan başlıyor…

17 Ekim’de Kars-Kafkas Üniversitesi’nde start alacak “Kampüste Senfonik Akşamlar” turnesi, 18 Ekim Pazartesi günü Erzurum-Atatürk Üniversitesi’nde, 20 Ekim Çarşamba günü ise Rize Üniversitesi’nde devam edecek. 21 Ekim tarihinde Trabzon-Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 2 konser verecek olan CSO, turneyi 22 Ekim’de Giresun Üniversitesi’nde vereceği konser ile noktalayacak.

Ünlü solistler gençler için çalıyor…

Şef Rengim Gökmen yönetiminde yürütülecek konserlerin Erzurum, Kars ve Rize konserlerindeki solist sanatçısı  dünyaca ünlü Piyanistimiz İdil Biret olurken, Keman Virtüözü Cihat Aşkın ve genç Keman Sanatçısı Hasan Gökçe Yorgun, Trabzon ve Giresun’da CSO eşliğinde sahne alacak. Konserlerin yapılacağı illerin seçiminde öncelikle ilde mevcut bir senfonik orkestranın olmaması ve o ili CSO’nun yakın geçmişte veya şu ana kadar hiç ziyaret etmemiş olması gibi kriterlerin dikkate alındığı “Kampüste Senfonik Akşamlar” projesi ile bu yıl yaklaşık 4000 öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Büyükler ve küçükler aynı sahneyi paylaşıyor…

Bu yıl “Kampüste Senfonik Akşamlar” turnesinde CSO’ya Doğuş Grubu’nun sosyal sorumluluk platformu Doğuş Çocuk bünyesinde, Şef ve Genel Müzik Direktörü Prof. Rengim Gökmen yönetiminde 2006 yılında kurulan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) eşlik edecek.

Konser salonu yenilenmesi ile başlayan destek devam ediyor…

Yürüttüğü sayısız projeyle Türkiye’de kültür-sanatın gelişiminin en önemli destekçilerinden biri olan Doğuş Grubu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kasım 2007’de imzaladığı bir protokolle Aralık 2007’de “Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Teknik İyileştirme Projesi’ni başlatarak CSO’nun ana sponsoru oldu. Bir yıldan daha kısa bir sürede, Eylül 2008’de projenin tamamlanmasının ardından bina, 10 Ekim 2008 tarihinde sezon açılışı ile yeniden müzikseverlerle buluştu. İyileştirme projesi dâhilinde yürütülen çalışmalar, binanın içinden çevre düzenlemesine kadar pek çok alanı kapsadı ve yaklaşık 10 milyon TL bütçeyle tamamlandı.

CSO’ya verdiği fiziki iyileştirme desteğinin ardından kuruma olan desteğini sürekli hale getirmeye amaç edinen Doğuş Grubu, klasik müzik kültürünü büyük şehirlerden Anadolu’ya taşımak ve buradaki gençlere klasik müzik sevgisini aşılamak amacıyla “Kampüste Senfonik Akşamlar” projesini hayata geçirmeye karar verdi. 2009 yılında gerçekleştirilen ve Konya, Niğde ve Gaziantep illerini kapsayan ilk turne ile 2200 kişiye ulaşan Doğuş Grubu, bu sene 5 ilde 6 konser ile daha çok gence ve klasik müziksevere ulaşmayı hedefliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı