Buradasınız
Home > Güncel > Kalıpçılık Sektörü’nden Yerli Otomobile Yeşil Işık

Kalıpçılık Sektörü’nden Yerli Otomobile Yeşil Işık

Tüsiad Genel Kurul toplantısında gündeme gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “yüzde 100 yerli otomobil üretelim” çağırısına Türk kalıp sanayisinden destek geldi.

Başbakan Erdoğan, otomobil satışlarında tüm zamanların rekorunun elde edildiğini anımsatarak, 2002 yılında 91 bin adet otomobil satılırken, 2004 yılında satışın rekor seviyeye ulaştığını ve 451 bin olduğunu belirtti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Tüsiad toplantısında, “Geçen akşam Sayın Koç’a dedim, ‘Artık soyadınız gibi bir marka ile şurada biz yerli otomobilimizi üretelim ve dünyaya diyelim ki, bak bu da artık bizim otomobilimiz.” demişti.

Bu sözler üzerine bir açıklama yapan UKUB (Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği ) Başkanı Şamil Özoğul ; “Dünyada lüks otomobiller arasına giren Porsche Cayanne, BMW 5. ve 7. serisi için hem sac hem kalıp üretimi yapan kalıpçılarımız var. Türkiye ve Avrupa’daki kalıpçıların arasında teknolji ve kalite anlamında bir fark yok, ancak tecrübe açısından birtakım eksikliklerimiz olabilir. Dünyada üretilen kalıpların yüzde 70’i otomotiv sektöründe kullanılırken, Türk otomotiv sektörü kalıp ihtiyacının yüzde 80’ini yurt dışından temin ediyor.Ülkemizde özellikle 2000’li yılların başından itibaren otomotiv sektörü ile paralel olarak büyüyen kalıp sektörü ,İç piyasanın ihtiyaç duyduğu tüm kalıpların Türkiye’den tedarik edilmesine ve kalıp ihracatının arttırılmasına yönelik yapılacak her türlü çalışma için ana sanayi, yan sanayi ve eğitim kurumlarımız ile işbirliğine hazırız.” dedi

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı