Buradasınız
Home > Güncel > Juke “5 Yıldız”ı Kaptı

Juke “5 Yıldız”ı Kaptı

Beş ay gibi kısa bir süre içerisinde Nissan Juke, Euro NCAP güvenlik testlerinden beş yıldız alırken SUV segmentinde önemli bir pay almayı başardı. 2010’ un son çeyreğinde gerçekleştirdiği hızlı çıkışın ardından yenilikçi ve farklı tarzıyla Juke, Avrupa çapında 32 bin  adet satış rakamına ulaştı. Lansmanı takip eden ilk beş ay içerisinde de 66 bin 300 adet sipariş alarak büyük bir başarı yakaladı. Nissan Juke, Türkiye’de lanse edildiği Auto Show’ un ardından büyük bir beğeni toplayarak 2011 ‘de göreceği ilgili net bir şekilde belli etti. Ülkemizde şu ana kadar 1400’den fazla Juke satıldı.

Juke’un bu başarısı Nissan’ın büyüme sürekliliği açısından büyük önem taşıyor ve aracın Euro NCAP testlerinde kazandığı 5 yıldız ile daha da pekişiyor.

Juke, tasarım ve mühendislik alanındaki bütünlüğü, genel kalitesi ve standart güvenlik ekipmanlarının yüksek kalitesi ile Euro NCAP testlerinde yetişkin koruması açısından yüzde 87 ve 3 yaşında bir çocuğu temsil eden manken ile yaptığı teste dayanarak çocuk yolcu koruması açısından yüzde 81 ile azami dereceleri elde etmiş oldu. Yaya çocuk korunmasındaki performansının yanında aracın yolcu bölümünün önden alınan darbelere karşı gösterdiği stabilite Juke’un Euro NCAP’ten aldığı derecenin artmasına ayrıca katkı sağladı. Juke’un versiyonlarına göre güvenlik ekipmanları içinde ABS, EBD, Brake Assist, ESP ve 6 hava yastığı gibi önemli güvenlik ekipmanları sunuluyor.

Nissan, Juke’u tasarlarken pazarda yeni bir segment de yaratmış oldu: Mini Crossover. Öncesinde oldukça popüler olan Crossover sınıfının yaratıcısı QASHQAI’den sonra Nissan, Kompakt Crossover modeli Juke ile pazara yeniliği ve heyecanı bir arada sunarak araç satın alma sürecine yepyeni bir boyut katıyor.

Simon Thomas, Nissan International SA Satıştan ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Nissan farklı olma cesaretini gösteriyor. QASHQAI Crossover dört yıl önce geldiğinde mevcut düzeni değiştirerek alışılageldik hatchback otomobillere karşı heyecanlı bir alternatif getirerek sarsmıştı. Bu durum, müşterilerin Nissan’ın showroom’larına akın etmesiyle sonuçlandı. Şimdi QASHQAI’nin genç kardeşi JUKE bu başarıyı yineliyor”. “Juke’a gösterilen ilgi o kadar güçlü ve olumlu ki; ilk yılında Juke’un 120.000 adet satış rakamına ulaşabileceğinden eminiz”

Daha şimdiden 32.000 adet satış rakamına ulaşan Juke için şimdiye dek en büyük pazarlar İngiltere, Fransa ve İtalya oldu. Türkiye pazarında ise Juke için oluşan yoğun talep nedeniyle sıra veriliyor.

Üretimi 2010’un ikinci yarısında başlamış olsa da bu yılın sonunda Nissan’ın İngiltere’deki Sunderland fabrikasında 44.000’den fazla Juke üretildi. Bu rakam, fabrikanın toplam yıllık rekorunun 423.262 birimlik üretim rakamına ulaşmasına yardımcı oldu. 25. yılına girerken Sunderland, 18 Ocak’ta 6 milyonuncu aracını üretti: “Kırmızı Nissan Juke”

Juke’un benzinli ve dizel modelleri SUV dayanıklılığını coupe tarzıyla birleştiren beş kapılı gövde tarzını taşıyor. Benzinli versiyonlarda sunulan XTRONIC CVT vites sistemi de otomotik vites kullanıcılarının konforunu maksimuma çıkartıyor. EURO NCAP’ ten 5 yıldız alan Juke, zengin donanım seçeneklerini sunduğu güvenlik anlayışıyla pekiştiriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı