Buradasınız
Home > Güncel > JLR’den İki Dünya Prömiyeri

JLR’den İki Dünya Prömiyeri

CARMEDYA.COM – Paris Otomobil Fuarı’nda iki farklı marka ve modeling dünya prömiyerini gerçekleştiren Jaguar Land Rover, fuarın ilgi odaklarından birisi olurken, Discovery Sport için düzenlenen özel standıyla da dikkat çekti.

Alınan son kararla iki farklı marka yerine artık Jaguar Land Rover (JLR) adıyla tek bir marka altında toplanan prestijli otomobil üreticileri Paris’te de tek bir standla yer aldı.

Fuarda Jaguar XE ve Land Rover Discovery Sport modellerinin dünya prömiyeri gerçekleşirken, Discovery Sport için hazırlanan ve aynı zamanda yağmur da yağdırılabilen özel havuz şeklindeki platform ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken bölüm oldu.

Fuarda aynı zamanda Jaguar’ın Heritage ’57 Collection, ve markanın 60. yılı anısına hazırlanan D-Type modelleri de sergileniyor.

Discovery Sport

Land Rover’ın tamamen yeni modeli Discovery Sport, markayı premium compact SUV segmentinde temsil editor. Yeni Discovery ailesinin ilk üyesi olarak karşımıza çıkan Discovery Sport, 5+2 koltuklu oturma düzeni sunmasına rağmen, 5 koltuklu bir SUV’den daha geniş veya daha uzun değil.

Land Rover’ın Virgin Galactic ile başlattığı kampanya ile yarışmaya katılanları sürpriz bir uzay macerası bekliyor. Bu konudaki detaylı bilgiye ise www.landrover.com/gotospace adresinden ulaşılabiliyor.

Her türlü yol koşulunda yol alabilmek için önceki Discovery modellerinde olduğu gibi Discovery Sports’da da Terrain Response teknolojisi kullanılıyor.Discovery Sport aynı zamanda sınıfında ilk yaya hava yastığı kullanan model olma özelliğine sahip.

Aracın sportif iç mekanında 8 inçlik dokunmatik bilgi ve multimedya ekranı ile Head-Up Display (gösterge panelini ön cama yansıtan sistem) donanım listesinde öne çıkan detaylar.

Discovery Sport dirt adept turbo beslemeli benzin ve dizel motor seçeneğine sahip. Si versiyonda 2.0 litre benzin ve 2.2 litre dizel motor seçenekleri yer alıyor. Araçta 9 ileri kademeli otomatik veya 6 ileri kademeli düz şanzıman sistemi tercih edilebiliyor.

Jaguar XE

Jaguar XE

Jaguar XE spor sedan konseptini yeniden tanımlıyor ve sınıfında gerçek bir sürücü otomobili olarak öne çıkıyor.

Arkadan itişli XE, sınıfında alüminyum ağırlıklı monokok gövde kullanan tek otomobil. Bu son derece sağlam ama hafif yapı, çift salıncaklı ön süspansiyon ve Integral Link arka aks ile bir araya gelerek XE’nin yenilikçi ve örnek teşkil eden otomobil dinamiklerinin temelini oluşturuyor.

Jaguar’ın alüminyun yapı mühendisliği alanında dünya lideri uzmanlığı, otomobilde olağanüstü yakıt tüketimi ve emisyon değerlerinin elde edilmesine olanak sağladı. Yeni Ingenium dizel motorlarla, XE bugüne kadarki en verimli Jaguar olarak 3.8 lt /100 km ve 99g/km CO2 emisyon değerlerine sahip.

Jaguar F-TYPE’dan alınan süperşarjlı 3.0 litre V6 benzinli motora sahip XE S, 0-100km/sa’te yalnızca 4,9 saniyede ulaşıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı