Buradasınız
Home > Güncel > Jeep Renegade’den Ürkütücü Görüntüler

Jeep Renegade’den Ürkütücü Görüntüler

CARMEDYA.COM – Jeep’in en iddialı modellerinden olan Renegade, fren testinden kaldı. İspanyol Pablo Gonzalez tarafından ilk kez 2015 yılında gerçekleşen testlerde Renegade’in 135 km/s hızda yapılan panik frende arka iki tekerinin havalandığı tespit edilmişti. Konuyla ilgili yetkililerle görüşen Gonzalez o dönem araca özel bir sorun olduğu ve test edilen aracın dışında diğer modellerde bu sorunu göremeyeceği yanıtını almıştı.

Yaklaşık bir ay önce Pablo Gonzalez bu kez Jeep Renegade’in 1.6 Multijet 4×2 ve 2.0 Multijet 4×4 modelleriyle testi yenileme kararı aldı ve yapılan testlerde her iki modelde de aynı sorunun yeniden yaşandığı tespit edildi. Bu sonuçların ardından İspanya’daki Fiat Group ile iletişime geçen Gonzalez, kendi anlatımıyla konunun nedenini öğrenmek istediğini belirttiğini ve yapılan incelemede sorunun fren hidroliği arızasından kaynaklandığını ve bunun da aracı durdurmak için çok fazla güç uygulanması nedeniyle oluştuğunun açıklandığını ifade ediyor.

Konu o kadar büyük ilgi gördü ki son olarak dünyaca ünlü Jalopnik de video ve haberi manşetine taşıdı ve Kuzey Amerika’daki yetkililere bu sorunun orayı da kapsayıp kapsamadığını sordu. Konuyla ilgili açıklamalar geldikçe sizlerle paylaşmaya gayret edeceğimizden şüpheniz olmasın.

Aşağıda söz konusu videoyu izleyebilirsiniz.

Yapılan açıklama üzerine bu kez geyik testi olarak bilinen engelden kaçış manevrasıyla Jeep Renegade’in fren yapmadan neler yapabileceğini görmek isteyen Gonzalez yine şaşırtıcı sonuçlara ulaştı. Aşağıda videosunu görebileceğiniz bu test sırasında fren uygulanmamasına rağmen Renegade’in 4×4 versiyonunda çizgisini koruyamadığı ve 75 km/s hıza ulaşınca ürkütücü görüntülerin ortaya çıktığı açıkça görülebiliyor.

Yine bu durum ülkeden ülkeye farklı konfigürasyonlar uygulanması nedeniyle her ülkedeki versiyonlarda görünmeyebilir. Ancak İspanya’dan sonra İtalyan bir otomobil gazetecisinin de testinde aynı sorunun yaşandığı video görüntülerine yansıyor. Aşağıda İtalyan gazeteci tarafından gerçekleşen testin videosunda 9:40 zamanına bakıldığında yaşanan sorun net görülebiliyor.

Bu konu aslında Jeep’in başını daha önce de ağrıtmıştı. İsveçli bir grup uzmanın oluşturduğu Teknikens Varld tarafından yaklaşık 4 yıl önce gerçekleşen geyik testlerinde bu kez Jeep Grad Cherokee başarısız olmuş ve hatta neredeyse takla atmak üzereyken, test pilotları aracı kontrol altına alabilmişlerdi. Üç farklı modelin kullanıldığı testlerde üç araç da manevra sırasında lastik patlatmıştı.

Bu testin videosunu da aşağıda izleyebilirsiniz.

Jalopnik’te yayınlanan haberin orjinali için tıklayın; Jalopnik

ekran-resmi-2016-10-17-13-51-12

    Benzer yazılar

    Yukarı