Buradasınız
Home > Güncel > Jeep Grand Cherokee Geyik Testi’nde Sınıfta Kaldı

Jeep Grand Cherokee Geyik Testi’nde Sınıfta Kaldı

İsveç’in otomobil testleriyle ünlü otomotiv ve motorsporları haber portalı Teknikens Varld, son olarak Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD V6 modelini test etmeye kalktı ve ortaya korkutucu sonuçlar çıktı.

Fiat Group bünyesinde satışa sunulan Jeep Grand Cherokee’nin iki rakibi VW Touareg ve Volvo XC90 referans alınarak gerçekleştirilen ve halk arasında geyik testi olarak bilinen engelden kaçış manevrası sırasında araç takla atmaktan son anda kurtuldu.

Saatte 70 km/s ile gerçekleştirilen test sırasında araçta süspansiyon sistemi otomatik modda bırakılırken, fabrika çıkışlı standart lastikler ve Jeep tarafından tavsiye edilen hava basıncı değeri kullanıldı. Bu arada elektronik denge kontrolü ve taklaya karşı geliştirilen sistem de dahil olmak üzere bütün güvenlik sistemleri devredeyken bu test gerçekleştirildi.

Genel olarak bir Jeep Grand Cherokee 3.0 CRD V6 kullanıcısının normal asfalt yol koşullarında tercih ettiği bütün şartlar test öncesinde biraraya getirildi.

Bütün şartlar kitaba göre oluşturulmasına rağmen, manevra sırasında araç dengesini kaybederek, ön ve içte kalan lastiğin yerle temasının kesildiği görüldü. Her manevrada takla atmayla karşı karşıya gelen araç, pilotun tecrübesiyle herhangi bir kaza yaşanmadan kontrol altına alınabildi.

Test sürüşünü üç farklı Jeep Grand Cherokee ile gerçekleştiren tecrübeli ekip, her araçta aynı sorunu tespit etti ve çekilen test görüntüleri ise şu ana kadar 300 bin kişi tarafından izlendi.

Son olarak Teknikens Varld uzmanları bu sorun çözülene kadar okuyucularına Jeep Grand Cherokee almamaları yönünde tavsiyede bulundu.

Fiat Group bünyesine geçen Jeep markasının 2012 yılı Compass modeli de Euro Ncap çarpışma testlerinden sadece iki yıldız alarak büyük hayalkırıklığı yaratmıştı.

Biz de Teknikensvarld.se sitesinde ve youtubeda yayınlanan bu videoyu sizlerle paylaşıyoruz;

Kaynak: http://www.teknikensvarld.se/jeepmoosetest-part4/

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı