Buradasınız
Home > Güncel > JATO Verilerine Göre En Çevreci Marka Fiat

JATO Verilerine Göre En Çevreci Marka Fiat

İtalyan otomobil üreticisi Fiat, otomotiv verileri konusunda dünyanın en önemli hizmet sağlayıcısı konumundaki JATO Dynamics tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre 2012 yılının en çevreci otomobil markası oldu.  Çevreci teknolojilere yaptığı yatırımın karşılığını alan Fiat, 2012 yılında ulaştığı 119,8 g/km’lik ortalama CO2 emisyon değeriyle üst üste 6’ncı kez Avrupa’nın en çevreci otomobil üreticisi olma başarısını gösterdi.

Bu başarısını sürdürülebilirlik konusundaki taahhütlerinin bir sonucu olarak gören Fiat, son 6 yılda pazara sunduğu araçların ortalama CO2 emisyon değerini 137,3 g/km’den 119,8 g/km’ye indirerek yüzde 13 oranında azaltmayı başardı. Fiat ayrıca, 2015 yılında Avrupa Birliği’nin hedefleri doğrultusunda uygulamaya geçecek olan 130 g/km hedefini şimdiden yakalama hatta daha da altına inebilme başarısıyla da dikkat çekiyor.

“eco:Drive” ile yılda 5 bin ton CO2 gazı önleniyor”

Yenilikçi motor ve diğer teknolojilere ek olarak araçların yakıt tüketiminde tüketicilerin sürüş tarzlarının da çok etkili olduğuna inanan Fiat, “eco:Drive” uygulamasıyla sürücülerin farkındalıklarını yükselterek, otomobillerini çok daha sorumlu ve çevreyle uyumlu bir şekilde kullanmalarını sağlamayı içeriyor. Yenilikçi bir yazılım programı olan eco:Drive, kullanıcının sürüş tarzını analiz ederek, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonunu ideal seviyeye indirmek amacıyla tasarlanmış. Mobil versiyonuyla akıllı telefonlarda kullanılabilen eco:Drive, sürüş stiliyle ilgili anlık bilgi veren tüketimi ideal konuma getirmeye dair faydalı önerilerde bulunmakta. Ayrıca, Fiat’ın 500L modeliyle birlikte 2012 yılında devreye alınan “eco:Drive Live” sistemi sayesinde anlık olarak araç içindeki ekrandan sürüşe ilişkin bilgi ve yönlendirme alınabilmekte. Dünya genelindeki 90 binden fazla eco:Drive kullanıcısı yılda 5 bin tonluk CO2 gazının atmosfere salınmasını önlüyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı