Buradasınız
Home > Güncel > İstanbul’da Yağız Avcı Rüzgarı

İstanbul’da Yağız Avcı Rüzgarı

2011 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 3. ayağı 32. VIA/PORT İstanbul Rallisi’nde zaferin adı Yağız Avcı oldu. İstanbul Otomobil Kulübü İSOK tarafından organize edilen yarışı, baştan sona lider götüren Castrol Ford Team Turkey ekibi Yağız Avcı – Bahadır Gücenmez, Ford Fiesta Super2000 ile en yakın rakiplerinin 1dk 52sn önünde, yarışı tamamlamayı başardı.

Yağız Avcı’nın takım arkadaşı, bir diğer Castrol Ford Team Turkey ekibi, Murat Bostancı – Onur Vatansever de yine Ford Fiesta Super2000 ile ralliyi 2. sırada bitirdi. Rallide üçüncülüğü, Bonus Parkur Racing’ten Burak Çukurova – Ünal Tezel ikilisi Skoda Fabia Super2000 ile kazandı.

132 km’si özel etap olmak üzere, toplamda 353 km yol kateden yarışmacılar; Oruçoğlu, Ulupelit ve Mudarlı etapları 3 kez geçtikten sonra; VIA/PORT Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen finiş seromonisiyle ralli tamamladı.

Şişli Belediyesi ve Mustafa Sarıgül’ün özel desteğini alarak; VIA/PORT, İTO, Ford ve Fiat sponsorluğunda yarışı organize eden İstanbul Otomobil Kulübü İSOK bir kez daha başarılı bir organizasyona imza attı.

Super2000’ler Yarışa Ağırlığını Koydu

32. VIA/PORT Rallisi’nin en favori isimleri, Super2000 pilotlarıydı. Yarış, baştan sona Super2000’lerin kontrolünde devam etti. İlk etapta liderliğe oturan Ford Fiesta Super2000 pilotu Yağız Avcı, yarışın sonuna liderlik sonuna kadar liderlik koltuğunu kimseye kaptırdı. İlk günü, 2. sırada tamamlayan Skoda Fabia Super2000 pilotu Burak Çukurova, 4. etapta kaybettiği zaman sebebiyle ikinciliği diğer Ford Fiesta Super2000 pilotu Murat Bostancı’ya kaptırdı ve ralliyi 3. sırada bitirdi.

Sınıf 3’ün Galibi EVO Oldu

Super2000’lerden sonra en çok merak edilen Sınıf 3’e, EVO’lar damgasını vurdu. Her yarış Impreza’larla mücadele eden EVO’lar, bu yarışta ilk 3’te finişe ulaştı. Yarışın dikkat çeken ismi TokSport pilotu Uğur Soylu, Mitsubishi Lancer EVO9 ile Sınıf 3’ü kazanırken, aynı zamanda ralliyi Genel Klasman Dördüncüsü olarak tamamladı. Soylu’nun ardından bir başka TokSport pilotu Menderes Okur, Mitsubishi Lancer EVO10 ile Sınıf 3’i ikinci sırada tamamladı, ve ayrıca Genel Klasman altıncılığını da kazandı. Tecrübeli isim, Ercan Kazaz da yaşadığı şanzıman arızası ve kaybettiği 4 dk’ya rağmen 32. VIA/PORT Rallisi’ni Sınıf 3 Üçüncüsü ve Genel Klasman Yedincisi olarak tamamladı.

İkiÇeker Kupası’nda Sürpriz Olmadı

Bu yıl başlayan, İkiÇeker Kupası da; 32. VIA/PORT Rallisi’nin meraklanan beklenen bir diğer mücadelesi oldu. Fiat Palio Super1600 ile yarışan Pegasus Racing ekibi Fatih Kara – Bilge Ayan, hem İkiÇeker Kupası galibi hem de Sınıf 5 Birincisi olarak çifte kupayla podyuma çıktı. Sezonun ilk iki yarışında olduğu gibi Castrol Ford Team Turkey’in Fiesta R2 pilotları Orhan Avcıoğlu ve Emre Yurdakul’un Fatih Kara’nın hemen ardından, İkiÇeker Kupası’nın ikincisi ve üçüncüsü olarak ralliyi tamamladı.

Historic Klasmanı’nda Yoğun Çekişme

30 yaş üzeri ralli otomobillerine açık Historic klasmanında ise Parkur Historic adına 1978 model Ford Escort MKII ile yarışan Engin Kap-Başar Yavuz bir kez daha birinciliğin sahibi oldular. TOFAŞ Murat 124 ile yarışan Timur Özkan – Engin Dilben ikilisi, Historic Kategorisi’nin ikinci sırada tamamlarken; BMW 2002 ile yarışan Haydar Güçlü – Hakan Kanca ikilisi de, üçüncü sırada finişe ulaştı.

Sınıflardaki Mücadele de Kıran Kırana Geçti

Sınıf 9’da Birincilik Kupası, Fiat Palio ile yarışan Ali Murat Pekdemir – Erhan Arıkan ikilisinin oldu. Bodrumlu genç pilot, kariyerinin 2. rallisinde, ikinci birinciliğini kazandı. Pekdemir-Arıkan ikilisi, bu zaferle Sınıf 9 mücadelesinde liderliğini pekiştirdi.

Sınıf 8’de Bursalı ekip Tezcan Dalfidan – Eda Özer ikilisi, Ford Fiesta ST ile zafere uzanan isim oldu. NEO MOTORSPOR ekibi, bu yarıştan aldıkları puanla Sınıf 8 liderliğini sürdürdü.

Sınıf 7’de şampiyonın sempatik “evli” çifti, İsmet Şakir – Damla Şakir ikilisi, Peugeot 106 XSI ile ralliyi birinci sırada tamamladı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı