Buradasınız
Home > Güncel > İstanbul Autoshow 2012 Rekor Kırdı

İstanbul Autoshow 2012 Rekor Kırdı

ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) ve TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliği ile 2-11 Kasım 2012 tarihleri arasında TÜYAP’ta düzenlenen, 45 markanın 500’e yakın model ile katıldığı İstanbul Autoshow 2012’de 4 dünya lansmanı, 1 Avrupa Lansmanı ve 31 Türkiye lansmanı gerçekleştirildi. Ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği İstanbul Autoshow 2012’nin sonuçları 16 Kasım’da düzenlenen basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı. Basın toplantısında, ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce,  Tüyap Tüm Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ve Tüyap Tüm Fuarcılık Autoshow Başkanı İlhan Ersözlü fuar sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

Tüyap Tüm Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal konuşmasında İstanbul Autoshow’un büyük bir başarı ile sonuçlandığını belirterek şunları söyledi: “Yapacaklarımızı “Sektörün Güç Gösterisi” diye ifade ettik, gerçekten hep birlikte de büyük bir gösteri yaşattık. Bu fuar, bir araya gelebildiğimizde, güçlerimizi birleştirdiğimizde ortak aklımız ile ne iyi şeyler yapabildiğimizin ve yapabileceğimizin kanıtı oldu.” dedi.

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce konuşmasında Autoshow’un sektöre güç kattığını vurguladı. Erce: “İstanbul Autoshow 2012 başarısının arkasında çok büyük emek ve titiz bir hazırlık süreci vardı. Tüm fuar kurulumu, organizasyonu yurtdışındaki Autoshow örnekleri gibi profesyonelce yürütüldü. Bu yıl Autoshow 2012 ile bir üst lige çıktığımızı gururla söyleyebilirim” dedi. Avrupa’nın buluşma noktaları olan Cenevre Fuarını 700 bin kişi, Paris Fuarını 1.2 milyon kişi, Frankfurt Fuarını 900 bin kişinin ziyaret ettiğini söyleyen Erce: “İstanbul Autoshow 2012 ile; Cenevre, Paris ve Frankfurt gibi Avrupa’nın buluşma noktası olan otomobil fuarlarıyla yarışır duruma geldik. Yılın ilk 10 ayında otomotiv satış adedi 620 bin civarındaydı. Ancak Autoshow’un da rüzgarı ile Kasım ve Aralık’ta 200 bin araç satışı ile, yılı 815-820 bin civarında bir otomotiv pazarı rakamıyla kapatacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

İstanbul Autoshow 2012’ye gösterilen yoğun ilgiyi değerlendiren Tüyap Tüm Fuarcılık Autoshow Başkanı İlhan Ersözlü: “İstanbul Autoshow 2012’ye 576 bin 304 kişinin ziyaret ettiğini ve 4 Kasım Pazar günü ise 116 bin kişi ile Türk fuarcılık tarihinde günlük ziyaretçi sayısında rekor kırıldığını belirtti.

Bu sene yenilenen konsepti ile kadın ve çocuklar için de çekim merkezi haline getirilen Autoshow’u ziyaret ederken toplam ziyaret eden kadın sayısının 69 bin 156 olarak gerçekleştiğini söyleyen İlhan Ersözlü: “Method Research Company tarafından yapılan bağımsız araştırma sonuçlarına göre; ziyaretçilerin yüzde 13’ünü (25.000 aile) çekirdek aileler oluşturdu. Ziyaretçilerin yüzde 19’u satın alacağı modele karar vermek için fuara geldiğini belirtti. Ziyaretçilerin yüzde 90’ı kesinlikle memnun olduğunu ve tekrar geleceğini, yüzde 92’si ise fuarı tavsiye edeceğini söyledi. Bu yıl otomobil tutkusunun kalbi Autoshow 2012 ile TÜYAP’ta attı. Emeklerimizin sonuçlarından çok mutluyuz” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı