Buradasınız
Home > Güncel > Infiniti’den New York Sürprizi: LE Concept

Infiniti’den New York Sürprizi: LE Concept

New York Uluslararası Otomobil Fuarı’nda ilk kez tanıtılan Infiniti’nin lüks sedan konsepti ‘LE Concept’ otomobil tutkunlarının büyük beğenisini kazandı. Infiniti’nin imzası niteliğindeki tasarım öğelerini bir arada sunan LE Concept elektrikli bir aracın aerodinamik verimliliğini lüks sürüş deneyimi ile harmanlıyor.

Sıra dışı hızlanma ve ivme kazanma performasına sahip olan Infiniti LE Concept, en son teknolojiye sahip kompakt lityum-iyon batarya teknolojisi ve Akıllı Park Destek özelliğine sahip yenilikçi ev tabanlı Kablosuz Şarj Sistemi’yle de göz dolduruyor.

Infiniti G Sedan modeliyle neredeyse aynı uzunlukta olan bu konsept otomobil, genişlikten ve konfordan hiçbir şekilde taviz verilmeden tasarlandı.

Infiniti LE Concept’in göz alıcı gövdesi, çift kemerli ızgara ve hilal şeklindeki arka sütun gibi özgün Infiniti tasarım öğeleri ile elektrikli araçlara özgü aerodinamik verimliliği bir araya getirerek eğimli ve duygulara hitap eden bir siluet sunuyor.  Bakışların önden arkaya doğru kaymasını sağlayan kaslı tasarımı, dinamik, zarif ve akıcı bir hareketliliği yansıtıyor. Otomobilin özenle dengelenmiş orantıları, lüksü yeniden tanımlayan dinamik bir formu temsil ediyor.

Aerodinamik özelliğe sahip alüminyum alaşım jantlar, yüksek arka platform, arka difüzör ve entegre aydınlatmalı yüzgeç tipi yan rüzgarlıklar gibi çok sayıda tasarım öğesi, aracın sürtünme katsayısının 0.25 seviyesinde olmasına katkı sağlayarak sürüş menzilini artırıyor. Aracın şarj ünitesi ön ızgaradaki ışıklı Infiniti logosunun arkasına gizlenmiş. Derin etekli ön yüzde yüzgeç tipi, aydınlatmalı bir aerodinamik rüzgarlık yer alıyor. Infiniti’ye özgü LED farlar ve arka lambalar, Infiniti Essence ve EMERG-E konseptlerinde dikkat çeken tasarım ruhunu yansıtıyor.

Arka difüzörün alt kısmına yerleştirilmiş özel aydınlatma, kablosuz şarj noktasını gösteriyor. Otomobilin dikkat çekici gövdesi, alt paneller boyunca uzanan mavi LED aydınlatmalarla daha da dikkat çekici hale geliyor.  Kapı kollarında ve jantlarda yer alan özgün Infiniti EV Mavisi, Infiniti’nin elektrikli araç ruhunu yansıtıyor.

infiniti LE Concept

Infiniti LE konsept otomobilinin etkin EV platformunda bataryalar yolcu bölmesinin zeminine yerleştirilerek kabin alanı maksimum düzeye çıkarılıyor. Bu konumlandırma sayesinde, aracın daha alçak bir ağırlık merkezine sahip olması ve böylece yol tutuş performansının artırılması, böylece ön ve arka koltuklarda oturan yolcuların konforundan taviz verilmeksizin bagaj kapasitesinin maksimum seviyeye çıkarılması sağlanıyor.

Orta gösterge panelinde, Intel Atom™ işlemci tarafından desteklenen yenilikçi bir şekilde bağlanmış bir ikiz gösterge yer alıyor.

Geniş ikiz göstergeyi bünyesinde barındıran IT sistemi kolayca kullanılabiliyor. İkiz gösterge, sürücülerin istedikleri tüm bilgilere doğru konumlarda erişebilmelerine imkan sağlıyor. Sistem aynı zamanda, web takvimi ile uyumlu olarak önceden belirlenen süreler zarfında aracın önceden ısıtılmasını veya soğutulmasını sağlıyor ve yerel şarj istasyonlarının tespit edilmesine imkan veriyor.

Infiniti LE konsept otomobilinde, ChaDeMo DC50kW hızlı şarj sistemine sahip, başarısı kanıtlanmış lamine 24 kWh lityum-iyon (Li-ion) tasarımlı bir batarya sistemi kullanılıyor.

infiniti LE Concept

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı