Buradasınız
Home > Güncel > Indianapolis’de Zafer Stoner’in

Indianapolis’de Zafer Stoner’in

MotoGP’de seonun 12. yarışının gerçekleştiği ABD’nin Indianapolis Pisti’nde ortaya konan mücadele seyircilere heyecanlı anlar yaşatırken, zafere ulaşan isim Repsol Honda pilotu Casey Stoner oldu.

Yarışa pol pozisyonda başlayan ancak kötü bir start ile liderliği Repsol Honda pilotu Dani Pedrosa’ya kaptıran Stoner, yarışın yedinci turunda yaptığı atakla ilk sıradaki yerini tekrar ele geçirmeyi başardı.

Yarışın kalan turlarında da yerini korumyı başaran Stoner, elde ettiği zaferle birlikte genel klasmanda en yakın rakibi ve eski dünya şampiyonu Jorge Lorenzo ile arasındaki paun farkını 44’e yükselterek, zirvedeki yerini pekiştirdi.

Kariyerinde ilk kez Indiaanapolis’de podyuma çıkan Stoner’in ardından takım arkadaşı Dani Pedrosa ikinci olurken, podyuma çıkan son isim Ben Spies oldu.

İkinci sırada start alan Yamaha pilotu Ben Spies, kendi evindeki yarışa çok kötü bir başlangıç yaparak, dokuzuncu sıraya kadar geriledi. Spies’ın yerini kaybetmesinde Andrea Dovizioso ile yaşadığı temas sonrası virajı açıktan almak zorunda kalması etkili oldu. Ancak 25 yaşındaki sürücü, sonraki turlarda performansını giderek yükseltti ve sadece 16 tur içinde üçüncü sıraya kadar yükselerek, podyuma çıkabildi.

Lorenzo ise yarışın ilk turunda ikinci sıraya çıkmasına rağmen, Stoner ve Spies tarafından geçilince dördüncü sıraya kadar geriledi ve yarışı bu konumda tamamladı.

Yarışın ilk turlarında Nicky Hayden beşinci sıraya yükseldi ancak yaşanan lastik problemi nedeniyle yerini kaybedince beşinci sırada yarışı bitiren isim Dovizioso oldu.

Risla Suzuki takımının sürücüsü Alvaro Bautista ise dokuzuncu sırada başladığı yarışı altıncı sırada tamamladı. İspanyol pilot yedinci olan Colin Edwards’a dokuz saniye fark atmayı başardı. Randy de Puniet’in sekizinci olduğu yarışta  dokuzuncu Hiroshi Aoyama, 10. ise Valention Rossi oldu. Rossi lastik problemi nedeniyle 17. sıraya kadar gerilediği yarışta oryata koyduğu performansla 10. sıraya kadar yükselebildi.

Yarışta en büyük hayalkırıklığını ise Hector Barbera yaşadı. Barbera sekizinci sırada gtürdüğü yarışın son vitajında kaza geçirerek, yarış dışı kaldı.

Moto2’de ise Kenan Sofuoğlu’nun geçirdiği kaza sonucu yarışamadığı mücadelede kazanan sürücü Marc Marquez oldu. Yarışın ilk turunda Bradley Smıth’i, 7. turda Simone Corsi’yi geçen Marquez, bu sezonki 5. zaferini elde etti. Yarışa 22. sırada başlayan Stefan Bradl 6. olunca Marquez aradaki puan farkını 28’e indirdi.

125 cc kategorisinde ise kazanan İspanyol Nicolas Terol oldu. Yarışa pol pozisyonda başlayan Terol üstünlüğünü yarış sonuna kadar sürdürdü..Bu zafer sonrası Terol genel klasmanda 2. sıradaki Zarco ile arasındaki puan farkını 26’ya çıkarırken, yarışta 2. sırayı 16 yaşındaki İspanyol Maverick Vinales aldı.

[table id=115 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı