Buradasınız
Home > Güncel > İlk İzlenim: Subaru XV

İlk İzlenim: Subaru XV

Japon otomobil üreticisinin crossover sınıfındaki temsilcisi XV’yi Türkiye’de ilk kez Carmedya olarak yakından tanıma ve inceleme fırsatı bulduk.

Subaru’nun İstinye’deki showroomunda Subaru Türkiye Genel Müdürü Toros Kardaş ve Markadan Sorumlu Kurumsal İletişim Müdürü Şirin Mumcu’nun evsahipliğinde gerçekleşen etkinlikte otomotiv sektörüne yönelik yayın yapan dijital medyanın önde gelen yayınları Subaru XV ile tanışma şansını yakaladı.

Türkiye’de Ocak ayında Comfort, Elegance ve Premium donanım paketleriyle satışa sunulması planlanan XV’de Subaru’nun ÖTV’den etkilenmeyen ve ödüllü 1.6 litrelik benzinli boxer motor kullanılıyor. Bu sayede Toros Kardaş şimdiden aracın fiyatının rekabetçi olacağını vurgularken, XV sahibi olmanın sınıfındaki diğer araçlara oranla çok daha kolay olacağını müjdeliyor.

Otomatik şanzıman ve sürekli dört tekerden çekiş (AWD) özelliklerine de sahip XV’nin 2.0 litrelik dizel motoru da bulunuyor ancak bu motorun Türkiye’de satışa sunulması konusunda henüz ÖTV nedeniyle kesin bir karar çıkmış değil.

Subaru XV, 1.6 litrelik 4 silindirli Subaru’ya özgü yatay yerleşimli Boxer motor ile donatılmış. Standart olarak simetrik dört çeker sistemi bu araçta da kullanılıyor. 4450 mm uzunluğa ve 1800 mm genişliğe sahip konsept aracın yüksekliği ise 1625 mm. Ayrıca XV’de CVT şanzıman kullanılıyor. Yeni motorun gücü ise 114 HP.

Aracın ön koltukları baş ve diz mesafesi açısından sorunsuz. Ancak arka bölümde uzun boylu yolcular için basık tavan yapısı baş mesafesi açısından sıkıntı yaratabilir. Dört kişilik yolcu kapasitesine sahip XV’nin yerden yüksekliği 220 mm ile Forester modeliyle aynı ve bu da aracı şimdiden rekabetçi fiyatla önemli satış rakamları yakalayan rakiplerinden avantajlı kılıyor.

Tasarımına da büyük önem verilen araç, altıgen ızgarası, kanatlı motifleri ve keskin kartal göz farları ile klasik Subaru ön tasarımı elementlerine hakim. Aracın arkası da aynı önde olduğu gibi altıgen tasarıma sahip. Korumalı şişkin çamurlukların kıvrımları, siyah jantlar ve mavi kapakların oluşturduğu kontrast renkler sayesinde ortaya dinamik ve güven veren bir görünüm çıkıyor.

Ön konsola çok fonksiyonlu göstergeler hakim. Çekiş sisteminin işleyişini de görebildiğiniz, navigasyon, ses, ve araç bilgileri olmak üzere tasarlanmış konsolun ortasındaki ekran, dokunmatik özelliğiyle de son derece kullanışlı.

Yazı: Önder Canözer

Fotoğraf: Alper N. Güler

Detaylı haber, teknik özellikler ve fotoğraflar için Carmedya’nın Kasım 2011 sayısını indirin…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı