Buradasınız
Home > Güncel > İkinci Nesil Panamera’nın Bütün Özellikleri

İkinci Nesil Panamera’nın Bütün Özellikleri

CARMEDYA.COM – Satışa sunulduğu günden bu yana Porsche’nin en popüler modellerinden birisi haline gelen Panamera ikinci nesil örneklerine kavuştu. Büyük hatchback yeni nesilde daha sade hatlarla karşımızda.

Alman markanın diğer modellerini andıran LED farlarıyla ilk bakışta dikkatleri çeken Panamera’nın geniş hava girişlerine sahip ön tamponu da agresif bir görünüm sunmuş. Çift kola sahip yan aynalar ve eskiden olduğu gibi şişkin arka çamurluklar güçlü görünümü pekiştirirken beş kapılı yapının da korunduğu görülebiliyor.

Arka bölümde efsane Porsche modeli 911’e göndermeler yapan Panamera’nın LED stopları bu bölümü boydan boya geçerken tamponun alt kısmında reflektörler ve egzoz çıkışları dikkat çekiyor. Bu arada bagaj kapağının ucuna gizlenen ve elektrikli olarak açılabilen spoiler yine otomobilin standart donanımında. Üstelik aracın motor seçeneğine göre bu parça tek veya üç parçalı olabiliyor.

Eskisinden daha büyük bir otomobil haline gelen ikinci nesil Panamera 5.049 mm boya, 1.937 mm genişliğe, 1.423 mm yüksekliğe sahip. Tavanın arka bölümünde yükseklik 20 mm azaltılırken aks mesafesi 2.950 mm’ye ulaşmış. Motora göre 19 veya 20 inç çaplı jantlar standart olarak sunulurken 21 inç çaplı jantlar opsiyonel donanımda.

İç mekana geçildiğinde neo klasik bir havayla karşılaşılıyor. Çoğu dijital ekranlardan oluşan gösterge panelinde merkezi devir göstergesi analog kalırken ince kollara sahip direksiyon simidi sportif bir görünüm sunmuş. Geniş vites konsolu dokunmatik kumandalarla süslenirken orta konsolda yine çok geniş bir ekrana yer verilmiş. 495 litre hacimli bagaj, 40:20:40 oranında katlanabilen arka koltuklar sayesinde 1.304 litreye kadar genişletilebiliyor.

Gelelim motor seçeneklerine. Tamamı çift turbo beslemeye sahip olan araçların motor seçenekleri yeni. Panamera 4S’in 2.9 litre hacimli, benzinli v6 motoru 440 beygir güç, 550 Nm tork üretebiliyor. 0’dan 100 km/s sürate 4.4 saniyede ulaşabilen aracın maksimum sürati de 289 km/s.

Belki de ailenin en ilgi çeken motoru bir Dizel. 8 silindire sahip olan yeni ünite 422 beygir güç, 850 Nm tork üretebiliyor. Panamera 4S Diesel, bu motor sayesinde 0’dan 100 km/s sürate 4.5 saniyede ulaşabilirken maksimum sürati 285 km/s oluyor.

Ailenin en güçlüsü olan Panamera Turbo’da görev yapan 4 litre hacimli v8 iki ay önce tanıtılmıştı. 550 beygir güç, 770 Nm tork üretebilen ünite sayesinde araç 0’dan 100 km/s sürate 3.8 saniyede ulaşabilirken maksimum sürati 306 km/s olmuş.

Araçların tamamında 8 ileri vitesli, çift kavramalı şanzıman, dört tekerlekten çekiş sistemi, direksiyonel arka aks, radar, kamera ve gps yardımıyla yolun 3 km’lik bölümünü denetleyen sürüş yardımcısı ve Burmester ses sistemi alınabilirken Sport Chrono paketiyle 0’dan 100 km/s sürate hızlanmalar 0.2 saniye daha çabuk tamamlanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı