Buradasınız
Home > Güncel > İkinci El Pazarı Hareketli

İkinci El Pazarı Hareketli

2012 yılının ilk çeyreğini oluşturan Ocak-Şubat ve Mart aylarında sıfır araç pazarında gözle görülür bir düşüş yaşanırken, aynı dönemde 2. El pazarı canlılığını sürdürdü. 2012 yılının ilk çeyreğinde binek ve hafif ticari araçlarda bir önceki yıla göre düşüş yüzde 30 seviyesinde oldu. Aynı dönemde, 2011 yılı son ayında, özellikle sıfır araçlardaki kampanyalar ve iki kere vergi ödemek istemeyen alıcıların talebini 2012 Ocak ayına bırakması, yavaşlayan ikinci el araç pazarının yılın ilk çeyreğinde sıfır araçlara kıyasla daha canlı geçmesini sağladı. Özellikle ikinci el araç stokları hala yüksek seviye de olmasına rağmen, araç alımına yönelik talepler de daha iyi seviyelerde. 2012 yılının ilk çeyreğinde DOD, bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 5 büyüme sağladı.

İkinci el pazarının ilk çeyrekteki durumunu değerlendiren DOD Genel Müdürü İlhami Eksin “Bir süredir DPE (DOD Perakende Endeksi) adı altında, kendi satış istatistiklerimizden yararlanarak, pazarda en çok talep gören modellerden oluşan bir sepet doğrultusunda fiyat artışlarını ölçümlüyoruz. Bu araştırmalarımız sonucu binek araçlar açısından baktığımızda Şubat ayında, 2011 yılı sonuna göre yüzde 4 civarında fiyatların arttığını gözlemledik. Ancak Mart ayında fiyatların, sıfır araçlardaki kampanyaların da etkisi ile biraz gevşediğini ve Mart ayı sonu itibarı ile fiyatların 2011 yılı sonuna kıyaslandığında yüzde 2,7 arttığını söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Hafif ticari araç pazarını da değerlendiren Eksin “Hafif ticari araçlar da ise bir önceki yılsonu fiyatlarına göre Şubat ayı sonunda yüzde 2 seviyelerinde ölçtüğümüz artış, Mart ayında ortadan kalkmıştır. Diğer bir deyişle geçtiğimiz Aralık ayından bu yana hafif ticari araçlarda ikinci el fiyatlarında bir artış yaşanmamıştır” dedi.

2012 yılının genel değerlendirmesini de yapan Eksin, Mart ayında firmaların hedeflerini yakalayabilmek adına, kurun mevcut değişken olmayan konumundan da yararlanarak çok ciddi kampanyalar düzenlediklerini ve bu durumun talebi canlandırdığını belirterek, özellikle sert geçen kış koşulları sebebiyle ötelenmiş talebin gelecek aylarda karşılanması sayesinde güçlü bir pazar adedi ile karşılaşılabileceğini sözlerine ekledi.

Dizele talep artıyor

Son yıllarda akaryakıt fiyatlarındaki artışa paralel olarak süren dizel araç eğiliminin geçen yılın tümünü kıyasla ilk çeyrekte oldukça yükseldiği gözlemlendi. 2011 yılı DOD satışlarında dizel araçların oranı yüzde 40’lar seviyesindeyken, 2012 yılı ilk çeyreğinde bu oran yüzde 50 seviyelerine çıktı. Aynı dönemde,  otomatik şanzıman seçeneğinde de artış yaşandı. 2011 yılının genelinde yüzde 25 olan otomatik şanzımanlı araçların oranı, 2012 ilk çeyreğinde yüzde 35’lere ulaştı.

Dikkat çekici bir diğer gösterge de lüks segmentindeki talep artışı oldu. Özellikle DOD tarafından düzenli olarak gerçekleştirilen açık arttırmalara Anadolu’dan katılan müşterilerin lüks segmentteki modellere ilgi göstermesi dikkat çekti.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı