Buradasınız
Home > Güncel > IIHS’den Hyundai’ye Tam Not

IIHS’den Hyundai’ye Tam Not

Hyundai Genesis

Hyundai, otomotiv endüstrisinin anavatanı olan ABD’de büyük başarıların altına imza atmaya devam ediyor. Aralarında Genesis, Sonata, Santa Fe ve ix35 gibi modellerin de bulunduğu Hyundai’nin 9 aracı, IIHS’in (Insurance Institute for Highway Safety – Otoyol Güvenliği için Sigorta Enstitüsü) gerçekleştirdiği çarpışma testlerinden en yüksek sonucu alarak Hyundai’nin “En Güvenli Araçlara Sahip Marka” olmasını sağladı.

IIHS’in “Top Safety Pick” olarak en yüksek güvenlik notunu verdiği araçların, içerideki yolcuları ön, yan ve arka çarpışmalar ile takla sırasında ne kadar koruduğu değerlendiriliyor ve kaza riskini belirgin bir şekilde azaltan elektronik stabilite kontrol sisteminin sunulması isteniyor. Tüm sonuçlar bir araya getirilip notlar veriliyor ve en yüksek sonuç “İyi” olarak değerlendiriliyor. IIHS’in verdiği notlar sayesinde tüketiciler de federal standartlardan daha yüksek koruma sunan araçları tercih etme şansına sahip oluyorlar.

İlk kez 2006 yılı modellerle başlayan “Top Safety Pick” uygulaması, geçtiğimiz yıl getirilen takla, arkadan çarpma ve güvenlik sistemi uygulamalarıyla daha da yüksek standartlara kavuştu ve “İyi” notunu alabilmek için birçok kriter dikkate alınmaya başladı. Hyundai, son yapılan testler sonrasında da tüm kriterleri karşılayan modelleriyle en yüksek güvenliğe sahip marka olarak belirlendi.

Hyundai Motor Amerika CEO’su John Krafcik konuyla ilgili şunları söyledi: “Hyundai’de güvenlik en önem verilen konuların başında geliyor ve araçlarımızın IIHS’de elde ettiği sonuçlar bunu kanıtlıyor. Yeni Sonata, kısa bir süre önce NHTSA’nın yeni standartlara göre yaptığı çarpışma testlerinde kendi segmentinde 5 yıldızı alan tek model olmuştu. Şimdi de IIHS’nin testlerinde en yüksek sonucu aldı. Diğer araçlarımızın da elde ettiği üstün başarı sayesinde Hyundai, otomotiv endüstrisinde güvenlik konusunda zirveye yerleşmiş oldu”.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı