Buradasınız
Home > Güncel > Hyundai’den Dev Yatırım

Hyundai’den Dev Yatırım

Hyundai’nin geçtiğimiz yıl duyurduğu 1,1 milyar TL’den fazla tutardaki yatırımı tamamlandı. Yeni i10 modelinin üretimiyle birlikte Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nın yıllık üretim kapasitesi 200 bin adedin üzerine çıkacak ve yaratılan yeni istihdam ve ihracat ile Türk ekonomisine ek katkı sağlanmış olacak.

Fabrikanın Pres, Gövde ve Montaj hatlarında yapılan büyütme çalışmalarının yanı sıra açık alanlarındaki gerekli düzenlemeler de tamamlandı. Bu sayede Yeni i10, Eylül ayı sonu itibariyle Türkiye ve tüm Avrupa için bantlardan indirilecek.

Yeni yatırımla birlikte yaratılacak ek istihdam sayısı da artırıldı. Daha önce yan sanayi üreticileriyle birlikte toplam 2 bin 400 civarı olarak açıklanan yeni işçi sayısı 2 bin 800 kişiye çıkarıldı. Bu rakam içinde Hyundai Assan Fabrikası’nda oluşturulacak direkt ek istihdam ise 775 kişi olacak. Hyundai’nin yeni yatırımı için 4 adet yeni Koreli yan sanayi firması da Türkiye’de yatırım gerçekleştirdi. Kalan 2 bin kişilik yeni istihdam ise bu yeni kuruluşlar ve mevcut yani sanayi firmaları tarafından yaratılmış olacak. Böylece Hyundai Assan için fabrika ve yan sanayide çalışan kişi sayısı 6 bin 300 kişinin üstüne çıkmış olacak.

Hyundai Assan İzmit Fabrikası, 2010 yılından bu yana üretilen i20 modelinin yanına eklenecek olan Yeni i10 ile birlikte Avrupa’nın küçük otomobil üretim üssü haline gelecek. Bantlardan çıkan araçlar özellikle tüm Avrupa ülkelerinin de dahil olduğu 30’dan fazla ülkeye ihraç edilecek. Böylece 2014 yılında 160 bin adedin üstünde, 2015 yılında da 180 bin adet civarında aracın ihraç edilmesi ve Türkiye ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı