Buradasınız
Home > Güncel > Hyundai’den Çevreci Konsept: Blue2

Hyundai’den Çevreci Konsept: Blue2

Dünya çapında uygulamaya başladığı “Yeni Yaklaşım. Yeni Olanaklar” anlayışı ile müşterilerine ulaşılabilir modern premium otomobiller sunan Hyundai, geleceğin elektrikli otomobillerini yorumladığı Blue2 konsept otomobilini tanıttı.

Hidrojenle çalışan ve HND-6 kod adıyla hazırlanan Blue2, adını hidrojen gazının sembolü H2 ve Hyundai’nin çevreci markası Blue Drive’dan alıyor.

Yakıt Hücreli Elektrikli Araç pazarında liderliği hedefleyen Hyundai’nin Blue2 konsepti, 90 kW’lık yakıt hücreli motoru sayesinde 1 litre benzin tüketimi ile tam 34,9 km menzile ulaşıyor.  Blue2 spor ve lüks stili, akıcı tasarımı, yenilikçi ve çevreci özellikleri ile otomobilin geleceğinin sinyallerini veriyor. Aerodinamik performansı artıran dizayna, düşük yuvarlanma direncine sahip lastik ve jantlara sahip Blue2, iç mekanda çevreci malzemelerin kullanıldığı yenilikçi bir kokpit sunuyor.

Yaratıcı ve dinamik bir dizayna sahip Blue2 Hyundai’nin yeni tasarım anlayışı “Kesişen Çizgiler” ile farklı bir boyut kazanıyor.Blue2’nin ön ve arkasındaki LED paneller görünümü farklılaştırıyor. Sürücünün konforu için otomatik açılır kapı teknolojisi ile donatılan otomobilde dikiz aynalarının yerineyse kamera sistemi kullanılıyor. Blue2’de yan kameralar ile birlikte mükemmel görüş açısı sağlayan tavan kamerası da yer alıyor. İç mekana damgasını vuran asimetrik tasarıma sahip ön konsol ve kapı döşemeleri ise, otomobil ile sürücü arasında duygusal bir bağ kurarken geniş koltuklar konfor sunuyor.

Hyundai, Blue2’de şeffaf LED gösterge ve hafifletilmiş dayanıklı cam kullanarak gösterge tablosu ve ön konsolu tek bir gösterge panelinde topladı. Daha keskin ve okunaklı bir görüntüye sahip gösterge paneli harekete duyarlı bir kontrol ünitesi ile yönetiliyor. Sürücünün dokunma ve el hareketlerine duyarlı kontrol ünitesi, sürücüye farklı bir deneyim yaşatıyor.

Sürücüsüne geleceği yaşatmayı hedefleyen Blue2, gelecek deneyimini otomobilin iç mekanındaki havada da sunuyor. Otomobil, havalandırma sistemindeki bir iyonizer sayesinde iç mekanın havasını sürekli temizliyor. Aynı zamanda anti-bakteriyel döşeme malzemesine sahip koltuklar, yaprak şeklindeki tasarımı ile de otomobilin çevreci karakterini destekliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı