Buradasınız
Home > Güncel > Hyundai Ödüle Doymuyor

Hyundai Ödüle Doymuyor

Son yıllarda dünya çapında en büyük gelişimi kaydeden otomotiv üreticisi olan Hyundai, bu yükselişiyle paralel olarak ödüller kazanmaya devam ediyor. Global anlamda en büyük marka danışmanlık şirketlerinden biri olan Interbrand, Hyundai’yi dünyanın en çevre dostu markalarından biri olarak gösterirken, Amerika’nın saygın derecelendirme kuruluşlarından olan Kelley Blue Book da Hyundai’nin marka sadakati konusunda önemli firmaları geride bırakarak ilk sıraya yükseldiğini duyurdu.

Interbrand’in yeni gerçekleştirdiği Dünyanın En İyi 50 Çevre Dostu Markası raporunda yeryüzündeki tüm markalar arasında 11’inci sırada yer alan Hyundai, otomotiv markaları sıralamasında da Avrupalı ve Amerikalı birçok ismi geride bırakarak 4’üncü sırayı elde etti. 10 farklı ülkede 10 binden fazla katılımcıyla yapılan araştırmada, her şirketin çevrenin korunması için gerçekleştirdiği çalışmalar ve tüketici tarafından algılanması ölçüldü. Şirketlerin global performansları, çevreye karşı sorumlulukları, sürdürülebilir büyüme stratejileri ve sosyal sorumluluk programlarının değerlendirildiği araştırmada, Hyundai’nin 2008 yılında uygulamaya başladığı çevre dostu Blue Drive stratejisinin ve sıfır emisyonlu hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli araç geliştirme programlarının bu sonuçta büyük etkisinin olduğu vurgulandı.

Dünyanın ilk LPG’li hibrid otomobili olan Elantra LPi modelini 2009’da, Sonata Hybrid’i de 2011’de yollara çıkaran Hyundai, kısa bir süre içinde şarjlı hibrid otomobillerini ve şu an testleri yapılan hidrojenli yakıt hücreli araçlarıyla birlikte tam elektrikli BlueOn modellerini satışa sunmaya hazırlanıyor.

Kelley Blue Book da Hyundai’yi Birinci Seçti

Hyundai’nin diğer önemli başarısı ise Kelley Blue Book’un ölçümlediği Marka Sadakati araştırmasında elde edildi. 2011 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 52,3’lük müşteri sadakati oranı yakalayan Hyundai, önemli markaları geçerek ilk sıraya yerleşti. Böylece mevcut Hyundai kullanıcılarının yeni araç alımlarında bir kez daha Hyundai’yi tercih edecekleri ortaya çıkmış oldu.

İlk kez 1926’da kurulan ve hem tüketici hem de otomotiv endüstrisi tarafından güvenilen tek değerlendirme ve bilgilendirme kuruluşu olan Kelley Blue Book’dan Pazar Araştırma Müdürü Arthur Henry, “Hyundai’nin modellerinde sağladığı gelişim ve değişim, yepyeni müşteriler kazandırmanın yanı sıra onların daimi Hyundai kullanıcıları olmalarını sağlıyor. Bizim marka sadakati araştırmamız ise, çekici tasarımlarla birlikte müşterilerin bir sonraki araçlarını alırken pazarlama açısından da merak uyandıran çalışmaların ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Çoğu marka mevcut müşterilerini ellerinde tutmak için can çekişirken Hyundai yepyeni bir yol çizdi ve sadık müşteri profilini korumayı başardı. Bunun sebepleri arasında etkileyici pazarlama aktiviteleri ile özellikle yeni Elantra ve Sonata’nın oldukça çekici tasarımları gösterilebilir” diyerek Hyundai’nin haklı başarısını övüyor.

Hyundai Motor America Başkanı ve CEO’su John Krafcik ise şunları söylüyor: “Kelley Blue Book’da elde ettiğimiz birincilik bize müşterilerimizin araçlarımıza sahip olmaktan duyduğu mutluluğu ve araçlarına ne kadar bağlı olduklarını gösteriyor. Sunduğumuz garanti programı, sağladığımız avantajlar ve yepyeni araçlarımızla müşterilerimizin Hyundai’ye sadık kalmaması için hiçbir neden kalmıyor”.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı