Buradasınız
Home > Güncel > Hyundai Assan Üretimi İkiye Katlayacak

Hyundai Assan Üretimi İkiye Katlayacak

Hyundai yönetimi tarafından alınan kararla markanın Avrupa’daki üretiminin 500 bin adede yükselmesi için harekete geçildi ve bu amaçla 609 milyon dolarlık bir yatırım bütçesi ayrıldı.

Bölgede üretim yapan fabrikaların kapasitelerinin arttırılması ve yeni tedarikçilerin üretime katılmasının öngörüldüğü projede sona yaklaşılırken, 2014 yılı itibariyle bölgede satılan araçların yüzde 90’ının Avrupa’da üretilen modellerin oluşturacağı bildirildi.

Hyundai, Türkiye Fabrikası’ndaki yatırımını tamamladı ve böylece Avrupa’daki yıllık otomobil üretimini toplam 500 bin adedin üzerine çıkarmış oldu.

İlk kez 1997’de üretime başlayan Hyundai Assan İzmit Fabrikası, Hyundai’nin Kore sınırları dışında en uzun süredir üretim gerçekleştiren fabrikası olma unvanına sahip. 2007 yılından bu yana 100 bin adetlik hacimle üretim yapan fabrika, yeni artırılan kapasitesiyle birlikte 2014 yılından itibaren 200 bin adedin üstüne çkmış olacak. Şu an ağırlıkla Avrupa için üretilen i20 ile birlikte yeni i10’un üretimi de Eylül ayı itibariyle başlayacak ve bu yatırımla 2 bin 800’den fazla yeni istihdam yaratılmış olacak.

Bugüne kadar toplamda 1 milyar Euro’dan fazla yatırım yapılan fabrikanın ilk günden beri süre gelen başarısı, Hyundai’nin Avrupa’daki ikinci üretim merkezi olan Çek Cumhuriyeti Fabrikası’nın (HMMC) açılmasını beraberinde getirdi. 2008’de üretime başlayan HMMC, ilk yılında 114 bin araç üreten tesisten bugün tam kapasiteyle yıllık 300 bin adet araç üreten bir fabrika haline geldi.

Günümüzde Hyundai’nin Avrupa’da satılan araçlarının yüzde 95’i Avrupa’da tasarlanıp Avrupa’da geliştiriliyor. Türkiye’deki yeni yatırım sayesinde artık Avrupa’da satılan araçların da yüzde 90’ı Avrupa’da üretiliyor olacak. Hyundai Motor Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı ve COO’su Allan Rushforth konuyla ilgili şunları söylüyor: “Türkiye fabrikamızda yapılan yeni yatırım ve bölgedeki üretim gücümüzün artması, Hyundai’nin Avrupa’ya artarak gösterdiği önemin en büyük göstergesi. Avrupa’daki fabrikalarımız sayesinde bölge için en doğru araçları üreteceğiz ve Avrupa’daki tedarikçilerimizle iş ortaklarımıza desteğimizi sürdüreceğiz”.

Hyundai Assan İzmit Fabrikası

Hyundai Assan İzmit Fabrikası

Geçtiğimiz hafta yenilenen yüzüyle inceleme fırsatı bulduğumuz Hyundai Assan’ın İzmit’teki fabrikası 1 milyon metrekarelik bir alan üzerine kurulu, akıllı teknolojilerle donatılmış çevreci bir tesis olma özelliğini taşıyor.

1 milyon metrekarelik alan içerisinde fabrika sahası 687 bin metrekarelik bir bölümü kapsıyor. Bu bölümün kapalı alan kısmı ise 123 bin metrekare…

Fabrikanın ilk temelinin atıldığı 1995 yılından bu yana yapılan yatırım miktarı ise 1 milyar euro’yu bulmuş durumda. Fabrikada bugüne kadar 1997-2002 yılları arasında H100 ve Accent, 2002 – 2006 yılları arasında Starex, Accent, H100, 2007 yılında Matrix, Accent ve Starex, 2008-2009 yılları arasında Matrix ve Accent, 2010-2011 yılları arasında i20 ve Accent, 2012 yılında i20 modelleri üretildi. Tesiste şu anda şse i20 ve i10 üretimi gerçekleştiriliyor

Fabrikada üretilen modellerin ağırlıklı ihracat yapıldığı ülkelerin başında Almanya gelirken, tesiste 1629 kişi çalışıyor. Son yatırım ile fabrika yüzde 80 oranında yenilenirken, Hyundai’nin ABD, Çin, Hindistan, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Brezilya’da da fabrikaları bulunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı