Buradasınız
Home > Güncel > Honda’dan üç yeni elektrikli model

Honda’dan üç yeni elektrikli model

CARMEDYA.COM – Honda, elektrikli model stratejisinde ilk hedefine kısa süre önce tanıttığı Civic e:HEV ile ulaşırken, 2023 yılında Avrupa pazarında üç yeni elektrikli model tanıtılacağını duyurdu.

Yenilikler arasında, e: Ny1 prototipi, bir tam hibrit C-SUV ve Avrupa’da ilk kez hem tam hibrit hem de hibrit olarak piyasaya sürülecek olan yeni CR-V yer alıyor.

2023’te piyasaya çıkacak olan e: Ny1 elektrikli modeli, Honda’nın gelecekteki ürün yelpazesinin kalbinde yer alacak. 

Japon üretici sadece yeni modellerle sınırlı kalmayarak, elektrikli araçlar için enerji yatırımlarına da devam ediyor. Son olarak Almanya’da Honda ve enerji şirketi Vattenfall, Honda Power Charger S + (4G) ile ilk elektrikli araç akıllı şarj cihazının satışına başladı. e: PROGRESS ile birlikte bu hizmet, Japon şirketinin sürdürülebilir sıfır etkili bir toplum yaratma, elektrikli mobilite ürünleri ile enerji hizmetleri arasında bir bağlantı kurma ve aynı zamanda yenilenebilir enerjilerin kullanımını genişletme hedefinin önemli bir parçasını temsil ediyor.

Elektrifikasyon yolculuğunun bir sonraki ayağı için Honda, 2050 yılına kadar tüm ürün ve operasyonlarından sıfır emisyon elde etmeyi hedefleyen çok yollu bir strateji benimsemeyi planlıyor. Bu stratejinin önemli bir parçası olarak markanın Avrupa bölgesi de dahil olmak üzere tüm büyük pazarlarda elektrikli araç (EV) ve yakıt hücresi (FCV) satışlarını 2030’a kadar yüzde 40’a ve 2035’e kadar yüzde 80’e kadar artıracağı tahmin ediliyor. Şirket ayrıca 2040 yılına kadar dünya çapında içten yanmalı motorlu araç üretimine de son verecek.

Honda, gelişmiş ürün ve teknolojilerden oluşan uzun geçmişinden yararlanarak, ufkunu yeni alanlara da genişletiyor. Havacılık alanında, HondaJet, Formula 1 ve elektrifikasyon için geliştirilen teknolojiler ve bilgilerden yararlanan Honda, yolcuları bir şehirden diğerine taşımak için elektrikli bir dikey kalkış ve iniş (eVTOL) uçağı geliştirecek. Ayrıca robotik alanında, yapay zeka ve çok parmaklı ellerle donatılmış bir Honda Avatar, 2024’ün sonunda tanıtılacak ve ASIMO’nun izinden gidecek.

Honda ayrıca, yakıt hücresi teknolojisini gelecekte Ay’da kurulacak karakollara yiyecek tedariği sağlamak için kullanmayı amaçlayan Japon havacılık ajansı ile işbirliği içinde çalışıyor ve şu anda sürmekte olan araştırmalar yoluyla şirketin hayalleri gezegenin sınırlarının ötesine geçiyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı