Buradasınız
Home > Güncel > Honda Tam Kadro Motobike Expo’da

Honda Tam Kadro Motobike Expo’da

Motosiklet tutkunlarının heyecanla beklediği Eurasia Motobike Expo 2013, 28 Şubat – 3 Mart tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor. Honda ise dokuzuncu salonda 630 metrekarelik standında en yeni dört modelini görücüye çıkartırken toplam 23 modelin yanısıra ilk kez bir ATV modelini de tanıtıyor. Honda standı, kişisel mobilitede hareket özgürlüğü sağlayan U3-X gösterileri ile de ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatıyor.

Honda standında sergilenecek modeller arasında yer alan yeni CRF250L, hem trafikte, hem de off-road’da kullanılmak üzere, iki amaçlı tasarlanmış bir model olarak dikkat çekiyor. Cub motosikletlerin yaratıcısı olan Honda’nın 55 yıllık Cub deneyiminin ürünü olan WING-go modeli de Türkiye’de ilk kez motosikletseverlerin beğenisine sunulacak. WING-go modelinin yanısıra, efsane supersport CBR600RR’ın yeni versiyonu, ve yeni commuter CB125 Ace’de Türkiye’deki motosiklet tutkunlarıyla ilk kez buluşuyor. Honda bu seneki fuarda ilk kez bir ATV modelini de ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Honda Standında gerçekleştirilen basın açılışı sırasında konuşma yapan Honda Türkiye Direktörü İsmail Sümer, konuşmasında şunları söyledi: “Honda Türkiye olarak bizim de Türkiye`de gerçekleştirmek istediğimiz ‘’Rüyalarımız’’ var. En büyük hedefimiz, Türkiye’de motosikletin günlük yaşantıda kullanımının geliştirilmesidir. Türkiye, milli gelir, iklim ve coğrafi şartlar açısından motosiklet kullanımına oldukça elverişli bir ülkedir. Fakat diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’de motosiklet sahibi olma oranı oldukça düşüktür. Bunun en büyük nedeni, ülkemizdeki “motosiklet tehlikelidir” düşüncesidir. Honda olarak birçok ülkede bu imajı değiştirmek için çalışmalar gerçekleştirdik. Bu çalışmalar sonucunda motosiklet sektörünün gelişmesinde büyük katkılarımız oldu.”

Honda Motobike Expo

Konuşmasına motosiklet kullanımının yararlarını ayrıntılı olarak açıklayan Sümer, motosiklet kullanımının geliştirilmesi durumunda ülke ekonomisine ne kadar katkıda bulunulabileceğini ve kullanıcıların ne gibi avantajlar elde edebileceğini de açıkladı. Sümer, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Motosiklet kullanarak planladığınız saatte, hedeflediğiniz yere rahatça ulaşabilirsiniz. Trafik sıkışıklığının oluşturduğu stres ve gerginliği de böylece azaltabilirsiniz. Şimdiye kadar 3 saatte kat ettiğiniz yolu 1 saatte kat edebilirsiniz. Kazandığınız 2 saati de ailenize ayırabilir, hobilerinizi yapabilir veya arkadaşlarınız ile buluşabilirsiniz. Bunun dışında motosiklet kullanarak ulaşım giderlerinizden de tasarruf edebilirsiniz.

Hepinizin bildiği gibi büyük şehirlerde hava kirliliği hepimiz için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Eğer otomobillerin sadece 3’te birinin yerine motosiklet kullanılırsa, CO2 egzoz gazı salınımını da yaklaşık 3’te bir azaltmak mümkündür.

Çocuklarımıza ve torunlarımıza daha güzel bir Türkiye bırakabilmek için,  motosiklet kullanımını yaygınlaştırmanın etkili bir sonuç vereceği inancındayım.”

Honda, güvenli sürüşe gösterdiği önemi, Motobike 2013 fuarında da vurgulamaya devam ediyor. Honda standını ziyaret eden motosikletseverler, kurulduğu 2005 yılından beri 10.000’den fazla sürücüye güvenli sürüş eğitimi veren Honda Motosiklet Eğitim Merkezi hakkında bilgi alma ve yeni dönem eğitimlerine kayıt olma imkanını yakalayacaklar. Ziyaretçiler ayrıca Türkiye’de ilk kez Honda tarafından hayata geçirilen ve müşterilerine motosiklet satın aldığı anda temel güvenli sürüş eğitimi vermeyi amaçlayan 4S bayi ağı hakkında detaylı bilgiye de sahip olacaklar.

Kişisel Mobilite’de Devrim: U3-X

Honda’nın ASIMO robot araştırmaları ile geliştirdiği kişisel mobilite cihazı U3-X, dünyanın her yöne hareket sağlayan ilk sürüş sistemi olarak dikkat çekiyor. Tıpkı insan yürüyüşü gibi ileri, geri, yana ve çapraz olmak üzere tüm yönlerde serbest hareket edebilen U3-X’te hız ve yönün ayarlanması için sürücünün vücut ağırlığını değiştirmesi yeterli oluyor. Kullanıcı bedeniyle eğildiği sırada hareket, dönüş ve durma eylemlerinin gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor.

Ayrıca, kompakt boyutlu ve tek tekerlekli sürüşe sahip U3-X, sürücünün ayak dayanaklarından zemine kolaylıkla ulaşmasını sağlayarak ve sürücüyü diğer insanlar veya yayalarla hemen hemen aynı göz seviyesinde konumlandırarak, hem kullanıcısına hem de çevredeki diğer insanlara dost olacak şekilde tasarlanan U3-X, fuar kapsamındaki gösterilerle ziyaretçilerin nefesini kesmeye hazırlanıyor.

Honda Motobike Expo

Honda Robotics

Honda, 1986 yılında yürüyen bir robot yaratmak için başlattığı çalışmalar sonucunda bugün dünyanın en gelişmiş insanı robotu ASIMO’yu hayata geçirdi. ASIMO’nun yürüme ve denge sistemlerinin yardımıyla yürüme destek cihazı, U3-X, Uni-cab gibi birçok yeni kişisel mobilite cihazı geliştirildi. Tüm bu ürünlerin geliştirilmesi, Honda Robotics çatısı altında bir araya toplanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı