Buradasınız
Home > Güncel > Hirvonen ve Fiesta RS WRC Zaferle Başladı

Hirvonen ve Fiesta RS WRC Zaferle Başladı

Dünya Ralli Şampiyonası’nda (WRC) sezonun ilk yarışı İsveç’te gerçekleşti. Zorlu hava ve zemin şartları nedeniyle dünyanın en önemli yarışlarından biri olan İsveç Rallisi’nde zafer Ford Abu Dhabi World Rally Takımı’nın Finlandiyalı pilotu Mikko Hirvonen ve co-pilotu Jarmo Lehtinen’in oldu.

Takımın büyük ses getiren yeni aracı Fiesta RS WRC ile verilen ilk sınavda büyük bir başarıya imza atan Hirvonen geçtiğimiz yıl da aynı yarışı kazanan isim olmuştu. Toplam 22 etaptan oluşan ve karla kaplı zeminden oluşan yarışta Fin pilot, ikinci sıradaki Norveçli pilot Mads Ostberg’in sadece 6.5 saniye önünde podyuma ilk sırada çıkmayı başardı.

Dünya Ralli Şampiyonası kariyerinde 13. kez yarış kazanan Hirvonen’i Ostberg ve Finlandiyalı pilotun takım arkadaşı Jari-Mari Latvala izledi. Geçen yıl yaptığı çıkışla tüm dikkatleri üzerine çeken Sebastien Ogier, Citroen DS3 WRC ile dördüncü olurken, Petter Solberg beşinci, yedi kez şampiyonluk elde ederek tarihe geçen Loeb ise 6. sırada yarışı tamamlamayı başardı.

Yeni kuralların uygulanmaya başladığı sezonun ilk yarışında özel Güç Etabı geçildi. Kurala göre bu etabı kazanan isim üç puan alıyor. Ogier bir ara aracının kontrolünü kaygan zeminde kaybederek, beşinci sıraya düşmesine rağmen, Güç Etabı’nı kazanarak, dördüncü sıraya yükseldi. Tabi bunda aynı zamanda Petter Solberg’in etaplar arasında normal yolda hız limitlerini 30 km aşması üzerine polis tarafından lisansına el konulması ve yarışı co-pilotu Patterson’un tamamlaması da etkili oldu. İsveç yasalarına göre 80 km/s olan hız sınırını 30 km/s aşarak 120 km/s hız ile yakalanan Solberg, güvenlik güçlerince alıkonuldu ve lisansına el koyuldu. Patterson ise ilk kez direksiyonuna geçtiği Citroen DS3 WRC ile büyük bir başarıya imza attı ve beşinci olmayı başardı.

Bu arada diğer kurala göre bu sezon tüm pilotlar 1.6 litre turbo motora sahip otomobillerle yarıştılar. Bu da araç farklarını en aza indirdiği için ortaya sürpriz sonuçlar ve büyük bir mücadele çıktı.

Loeb ise Güç Etabı’nda ikinci olarak iki puan almasına rağmen, yarışı altıncı sırada tamamlayabildi.

WRC’de ikinci yarış olan Meksika Rallisi 3-6 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek.

[table id=56 /]

[table id=57 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı