Buradasınız
Home > Güncel > Hirvonen Seriyi Kırdı

Hirvonen Seriyi Kırdı

Dünya Ralli Şampiyonası’nda sezonun 10. yarışı Avustralya’da geçilirken, Ford Abu Dhabi’nin Finlandiyalı ekibi Mikko Hirvonen ve Jarmo Lehtinen, Citroen takımının kazanma serisine son vermeyi başardılar.

Elde edilen sonuçla genel klasmanda lider Loeb ile arasındaki puan farkını 15’e indiren Hirvonen de şampiyonluk için umutlanmaya başladı.

Hirvonen-Lehtinen ikilisi üç günlük yarışın son gününe takım arkadaşları Jari-Matti Latvala’nın 22.7 saniye gerisinde başladılar. Ancak son gün yavaşlayarak takım arkadaşına avantaj sağlayan Latvala sayesinde Hirvonen zafere ulaşmayı başardı ve genel klasmandaki iddasını güçlendirdi.

Bu sonuçla 212 gün önce gerçekleşen İsveç Rallisi’nden bu yana ilk kez yarış kazanan Hirvonen, Citroen pilotlarının zafer serisine de son vermiş oldu. Hirvonen’in ardından Latvala ikinci olurken, üçüncü sırayı ise Petter Solberg aldı.

Yarış sonunda bir açıklama yapan Hirvonen şunları söyledi; “Bu takımım ve benim şampiyonluk şansım için son derece önemli bir sonuç. Takom arkadaşım Jari -Matti’ye yavaşladığı için çok teşekkür etmem gerek. Oyuna geri döndüm ancak şimdi daha çok çalışmak ve asfalt becerimizi geliştirmek zorundayız.” (Gelecek iki yarış asfalt karakterli olduğu için Citroen pilotlarının daha avantajlı olduğu biliniyor.)

Latvala dokuz özel etabın hepsini kazanarak, Hirvonen’in 14.7 saniye arkasında yarışı tamamladı. Ford’un zaferi 11 Eylül terör saldırısının yıldönümüne geldiği için son derece anlamlıydı. Ford ekiplerinin araçlarında terör kurbanlarını anan stickerlar bulunuyordu.

Solberg ise üçüncü olarak bu sezon ikinci kez podyuma çıkabildi.

Matthew Wilson’ın dördüncü olduğu yarışın diğer sürpriz ismi beşinci olan Khalid Al Qassimi oldu.

Yeni Zelandalı Hayden Paddon ise yarışı altıncı sırada tamamlarken, aynı zamanda PWRC kategorisinde yedinci Michal Kosciuszko ve sekizinci Oleksandr Saliuk’un önünde kazanan isim oldu.

Meksikalı Benito Guerra dokuzuncu sırayı alırken, Loeb ise Cuma günü takla atmasının ardından ancak 10. olabildi. Takım arkadaşı Ogier de kaza geçirdi ancak takım emriyle son gün Loeb’in arkasında yarışı tamamlamak zorunda kaldı.

Ogier 50 saniye zaman cezası alırken, etap sonunda yol kenarına park ederek, yaklaşık 10 dakika bekledi ve Loeb’e geçildi.

Ogier yarış öncesinde takım emri olması durumunda buna uyacağını ancak kalbini kırılacağını belirtmişti. Yarış sonunda açıklama yapan Fransız pilot “Takım emri aldım ve buna saygı duymak zorundaydım.” derken, iki pilotunda puan alamaması durumunda ne olabileceği soorusuna ise şu yanıt verdi; “Bu konuda yorum yapmayacağım. İstediğiniz sonucu çıkarabilirsiniz ama bu benim yorumum olmayacak.”

[table id=120 /]

[table id=121 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı