Buradasınız
Home > Güncel > Hibrit Teknolojisinde Yeni Dönem: Hybrid Air

Hibrit Teknolojisinde Yeni Dönem: Hybrid Air

PSA Grubu çevreye saygılı bir araç yaratma sınavına girmeye karar verdi. Bunun için Grup, Hybrid Air adı verilen, benzin ve sıkıştırılmış havalı, daha önce benzeri görülmemiş bir hibrid teknolojisi geliştiriyor.

Bu, 2 litre / 100 km otomobil hedefine doğru kilit niteliğinde bir aşama teşkil ediyor. Bu teknolojideki yenilikçi unsur, motorun her kişinin sürüşüne göre uyarlanabilmesi. Motor, özerk bir şekilde mevcut üç sürüş modundan birine ayarlanıyor: sıfır salım, içten yanmalı benzin veya karma. Bu teknoloji, 2016 yılından itibaren Grubun B segmenti araçlarında tüketicilere sunulacak.

Sistemi genel olarak özetlemek gerekirse, bahsedilen teknoloji benzin ve sıkıştırılmış havayı kullanan yeni bir full hibrit çekiş zinciri türü. Geçerliliği kanıtlanmış teknolojilerin yenilikçi bir şekilde bir araya getirilmesi sonucunda benzin motoru, sıkıştırılmış hava şeklinde enerji stoklayıcı, hidrolik motor pompa grubu, episikloid (küçük bir dairenin daha büyük bir daire etrafında yuvarlanmasıyla oluşan geometri – genellikle traktörlerde kullanılan bu sistem sayesinde normalden çok daha düşük oranlarda yüksek güç elde edilebiliyor) çekişli vites kutusu vasıtasıyla gücün otomatik aktarımı ilkesine dayanıyor.

Sistemin bir parçası olarak işleyiş modunu sürücünün isteklerine uyarlayan ve 3 mod halinde bir işleyişe göre enerji verimini en doğru şekilde sağlayan akıllı pilotaj sistemi (hava modu (sıfır yayım), benzin modu ve birleşik mod) de yenilikçi hibrid teknolojisinde yerini alıyor.

Şu ana kadar yapılan homologasyon testlerinde Citroen C3 veya Peugeot 208 türü standart bir araçla 69g CO2/km;  başka deyişle 2,9 l/100 km (BVM içten yanma  referansı 104 g CO2/km) tüketim ve emisyon salımı oranları elde edilebildi.

Bu oranlar şehir içi şartlarda kullanımda yüzde 45 kazanıma işaret ediyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı