Buradasınız
Home > Güncel > “Hedef Yüzde 3”

“Hedef Yüzde 3”

Skoda Türkiye Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu, Türk otomobil pazarında 2015 yılında yaklaşık yüzde 2,5-3 arasında bir pazar payına ulaşmak hedefinde olduklarını söyledi. Kadirbeyoğlu, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda yaptığı açıklamada, Skoda’nın yeni kompakt model ve diğer yeni ürünleri dinamik gelişiminin bir garantisi olarak gördüğünü ve bu hıza ayak uydurmak için ortalama altı ayda bir yeni model yapacağını kaydetti.

Fuarda, konsept gösterimi yapılan Mission L modelinin Skoda’nın yeni amblemi ile üretilen ilk model olduğunu dile getiren Kadirbeyoğlu, Mission L modelinin şu anda konsept olarak fuarda sergilenmesine rağmen aracın seri üretimine çok yakında başlanacağını belirtti. Skoda’nın Türkiye’de yüzde 1,3’lük bir pazar payına sahip olduğunu, Ağustos ayı sonu itibariyle Türkiye’de binek otomobil pazarında yüzde 37’lik bir büyüme olduğunu ifade eden Kadirbeyoğlu, Türkiye’de Skoda’nın pazardan daha fazla büyüdüğünü, Skoda’nın büyüme oranının yüzde 54 olduğunu ifade etti.

Kadirbeyoğlu, bu yıl tedarikte sıkıntı yaşadıklarını, bu sıkıntıyı yaşamamaları durumunda daha fazla otomobil satabileceklerini de belirterek, ”Şu ana kadar yaklaşık 5 bin araç sattık. Ürün olsaydı bir 5 bin araç daha satabilirdik’ şeklinde konuştu. 3–4 aydır Skoda’nın Fabia modelini yok sattıklarını, bu ayın sonundan itibaren Fabia’yı tekrar satışa sunacaklarını bildiren Kadirbeyoğlu, Skoda’nın Türkiye otomobil pazarının yüzde 60’ına hitap eden bir ürün çeşitliliğine sahip olduğunu, yeni modelleri Türkiye’ye getirerek pazarın yüzde 90’ından fazlasına hitap edeceklerini kaydetti.

Kadirbeyoğlu, sadece ürün yelpazesinin geniş olmasının, yeni segmentlere girmenin pazar payını büyütmek için yeterli olmadığına işaret ederek, pazar payını yükseltmek için sağlıklı fiyat politikası, bayi ve servis teşkilatında iyileştirmeler yapmak gerektiğini vurguladı. Mahmut Kadirbeyoğlu, ”Bizim hedefimiz Türk otomobil pazarında 2015 yılında yaklaşık 2,5-3 arasında bir pazar payına ulaşmak. Bu, Skoda ile görüştüğümüz ve üzerinde hem fikir olduğumuz ve fiyat ile tedarik olarak desteklenmesi gereken bir konu” dedi.

2010 yılında Skoda olarak 6 bin 332 adetlik bir satış yaptıklarını, bu yıl için 10 bin adetlik bir satış hedefi koyduklarını ancak tedarikteki sıkıntılardan dolayı bu hedefe ulaşamayacaklarını anlatan Kadirbeyoğlu, tedarikte yaşanan bu sıkıntılardan dolayı bu yılı 7 bin 500 ila 8 bin adetlik bir satış ile kapatmayı hedeflediklerini bildirdi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı