Buradasınız
Home > Güncel > “Hedef Türk Otomotiv Sanayisini İleriye Taşımak”

“Hedef Türk Otomotiv Sanayisini İleriye Taşımak”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bursa Valisi Şahabettin Harput ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin de bulunduğu bir heyetle birlikte Bosch Bursa Fabrikası’nı gezdi. Ziyaret sırasında Bakan ve heyetini ağırlayan Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, grubun otomotiv ve teknoloji alanında Türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet sağlayıcılarından Bosch Grubu’nun, otomotiv, dayanıklı tüketim malları ve bina teknolojileri ile sanayi teknolojileri alanlarında faaliyet gösterdiğini belirten Young, tüm dünyada cironun %60’ının otomotiv teknolojilerinden elde edildiğini kaydetti.

Otomotiv teknolojileri için tahrik, güvenlik ve konfor ürün ve sistemleri üreten Bosch’un, hibridlerden elektrikli araçlara geçişi kolaylaştıran yenilikçi teknolojisiyle elektro-mobilitenin de yolunu açtığını ifade eden Young, “Attığımız her adımda, üründe, hizmette ‘Yaşam İçin Teknoloji’ sloganı çerçevesinde ilerliyoruz. İnovasyon ve Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz. Bosch, tüm dünyadaki Ar-Ge faaliyetleri için yaklaşık 3.8 milyar EUR harcamakta olup, yine dünya çapında günde yaklaşık 15 adet patent önerisinde bulunmaktadır. “ dedi.

Young: “Bursa Bosch Fabrikası dünyada örnek tesis”

Bursa’daki Bosch fabrikasının otomotiv yan sanayisi anlamında Bosch’un dünyadaki en değerli ve en modern tesislerinden biri olduğunu vurgulayan Young, “Biz burada 30’dan fazla araç markası için özellikle dizel ve benzinli enjeksiyon sistemleri üretiyor ve bunları Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya ihraç ediyoruz. Dünyada üretilen beş dizel motorlu araçtan bir’nin enjektörleri Bursa fabrikamızda üretiliyor. Bosch olarak Türk otomotiv sanayisi ile de iç içeyiz ve Türkiye’nin gelişen otomotiv sanayisini daha da ileriye götürmek için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyoruz. Türkiye’de otomotiv ile ilgili atılacak yeni adımlarda yan sanayi olarak üzerimize düşeni gelecekte de yerine getireceğiz. 2013 yılı sonuna kadar, yeni ürünler ve teknolojiler için 330 milyon EUR tutarında yatırım ve 1500 kişilik ek istihdam gerçekleştireceğiz ” diye konuştu.

Bosch, Türkiye’yi know-how transfer merkezi yaptı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, daha sonra Bursa fabrikasındaki Ar-Ge Merkezi’ni de ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Steven Young, burada yaptığı konuşmada Bakan ve heyetine şu bilgileri verdi: “Bosch Türkiye olarak, küresel rekabetçiliğimizi artırmak ve Bosch Grubu içerisindeki önemimizi koruyarak büyütmek için, tüm işkollarımızda Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriyoruz.  Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar ve istihdam rakamları, Bosch’un uzun vadeli stratejisinin ve Türkiye’nin Bosch dünyası için öneminin bir kanıtıdır. Bosch Bursa Fabrikası, Türkiye’deki otomotiv uygulama merkezi olmasının yanı sıra aslında know-how transfer merkezi haline gelmiştir. Burada 100’den fazla Ar-Ge uzmanımız görev yapmaktadır. 2013 yılı sonuna dek 30 milyon EUR’luk ARGE harcaması gerçekleştireceğiz.”

Bursa’nın hem ana hem de yan sanayi açısından Türkiye’nin en önemli merkezi olduğunu belirten Bakan Ergün de “Bursa başta olmak üzere, Yalova, Kocaeli ve Sakarya’da otomotiv açısından birbirini destekleyen bir ekosistem oluştu. Bu havzanın ABD’deki Detroit benzeri bir üretim merkezi haline gelmeye başladı. Bursa, önümüzdeki süreçte yerli otomobil üretimiyle ilgili olarak da her zaman başrolü oynayacak illerimizden biridir” diye konuştu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı