Buradasınız
Home > Güncel > Havalimanları Volvo FM11’e Emanet

Havalimanları Volvo FM11’e Emanet

Volvo Kamyon, lojistik hizmet alanlarında olduğu kadar kamusal hizmetlere yönelik faaliyetlerine de devam ediyor. Türkiye’nin en büyük kurumlarından olan Devlet Hava Meydanları İşletmesi, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve Antalya Havalimanı’nda görev yapacak olan özel üst yapılara sahip Volvo FM11 kamyonları teslim aldı.

ABD’den Waterblasting firmasına ait özel üst yapıları ile birlikte gelen bu yeni Volvo FM11 kamyonlar, uçakların iniş ve kalkışları sırasında pistlerde oluşan, hem temizlik hem güvenlik açısından sakıncalı lastik izlerinin temizlenme işleminde kullanılacak. 1988 yılından beri hizmet veren Waterblasting firmasının 2700 bar basınçlı su tazyik eden üstyapı sistemi ile Volvo FM’in performansı, lastik izlerini kolayca ve olabildiğince hızlı temizliyor. Şeritlerle bölmelere ayrılan pistte karışıklık yaşanmasına sebep olan izler kolayca silinerek hem zamandan tasarruf hem de uçak kalkış ve inişlerinde güvenlik sağlanıyor. Suyla temizlik işlemini gerçekleştiren sistem aynı zamanda vakum oluşturarak pis suyu emiyor ve üstyapının ikiye ayrılmış tankındaki pis su toplama haznesine biriktiriyor. Tüm bu işlemler sırasında Volvo FM11’in fonksiyonel kullanımı ve gücünden yararlanılıyor.

Türkiye’nin en çok hava trafiğinin yaşandığı üç il olan İstanbul, Ankara ve Antalya’da pist izlerinin temizlenmesi uzun zaman almasının yanı sıra hayati önem taşıyor. Bu çalışma için özel bir üstyapı ile Türkiye’ye gelen üç yeni Volvo FM11, Atatürk Havalimanı’nda test edildi. Araçları kullanacak olan görevlilere Volvo ve özel üstyapı hakkında bilgilendirme yapıldı. Teslimat ile ilgili açıklama yapan Volvo Kamyon Satış Temsilcisi Erkan Ergene, ”DHMI’ye teslim ettiğimiz bu özel üst yapılı Volvo FM11 kamyonlar, pistlerdeki lastik izlerinin temizlenmesinde kullanılacak. Daha önce pistler zor şartlarda ve fazla zaman harcanarak temizlenebiliyordu. Kullanılan kimyasallar piste zarar veriyordu. Waterblasting üst yapılı Volvo FM11’ler sayesinde zaman kaybı ve zemine hasar sıfıra indirgendi. Bu araçların sürücüleri ise fonksiyonel kontrol paneli sayesinde, Volvo’nun kabininde sistemi rahatça kullanılıyor ve tüm mekanizmayı kontrol edebiliyorlar” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı