Buradasınız
Home > Dosya > Hava Basıncı Şakaya Gelmez!

Hava Basıncı Şakaya Gelmez!

Michelin, ‘Lastikte Doğru Hava Basıncı’ aktiviteleriyle uzun yıllardır ciddi bir karayolu problemine işaret ediyor. Sadece Türkiye’de değil, 2003-2010 yılları arasında, 28’i Avrupa ülkesi olmak üzere 36 ülkede gerçekleştirilen araştırmalar sonucu, üç sürücüden ikisinin trafikte gerekli havaya sahip olmayan lastiklerle seyrettikleri ortaya çıktı.

Elde edilen veriler, trafik güvenliği açısından ne kadar ciddi bir durumla karşı karşıya olunduğunu gözler önüne serse de bir sürücünün potansiyel tehlikenin farkına varmasının en iyi yollarından biri rakamsal değerler değil, pratikte nelerle karşılayabileceğini ortaya koyan testlerle, konuyu bizzat deneyimlemesi.

Michelin’in bu fikirden yola çıkarak “düşük hava basıncı yüksek risktir” sloganıyla düzenlediği ve bizim de Carmedya olarak katılma fırsatı bulduğumuz test sürüşü, İstanbul Park Pisti’nde hazırlanan özel parkurda, eğitmenler eşliğinde gerçekleştirildi. Birbirinin aynı özelliklerdeki iki yeni Citroen C4 otomobili hem doğru hava basınçlı lastiklerle hem de hava basıncı yüzde 25 düşürülmüş lastiklerle kullanma fırsatı bulduk. Slalomda ağırlık transferi, ıslak-kuru zeminde viraj dönme ve frenaj kabiliyetlerinin sınandığı test sonucunda biz de dahil olmak üzere tüm katılımcılar, düşük hava basınçlı lastiklerin otomobilin güvenli sürüş kabiliyetine ne derecede negatif etki ettiği konusunda fikir birliğine vardı.

Michelin’in “Lastikte Doğru Hava Basıncı Test Sürüşü” keyifli aktivitelerle de desteklendi. Hazırlanan parkurda zamana karşı bir yarış yapan katılımcılar, sürüş yeteneklerini de güvenli bir şekilde sınama fırsatı buldu. Fransız markanın 2011 yılında Dünya Ralli Şampiyonası’na dönüşünü simgeleyen co-drive etkinliği heyecan verirken, şampiyon pilot Fatih Kara’nın Michelin lastikli Fiat Palio Super 1600’ünün sağ koltuğunda co-pilot’luk yapan katılımcılar, unutamayacağı anlar yaşadı.

Michelin İstanbul Park

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    One thought on “Hava Basıncı Şakaya Gelmez!

    1. 03 11 2011 tarihinde 4 adet lastik aldım michelin energy saver ama lastiği alana kadar müşteriyle güzel ilgileniyorlar aldığım lastiklerden arka sol lastikte bıcak gibi kesikler oluştu michelin’den eksper geldi ve lastigi söktürüp baktı ama nasıl baktı lastigi 2 3 kere zıplattı ve bana kullanıcı hatası dendi ve gelen eksperin müdürüne müşteri hizmetlerini aradım kaç kere not bıraktım bana daha dönüş yapılmadı gelen eksperin konuşmaları beni tatmin etmedi ve en kısa zamanda michelinden yetkili birilerinin beni aramalarını bekliyorum..

    Comments are closed.

    Yukarı