Buradasınız
Home > Güncel > Hattat Holding Zırhlı Araç Üretecek

Hattat Holding Zırhlı Araç Üretecek

Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat, traktör, otomotiv yan sanayi ve enerji projelerinin yanı sıra Savunma Sanayi’nde de hızlı büyümeyi planladıklarını belirterek, zırhlı araç üretimi yapacaklarını açıkladı.

Hattat Holding bünyesinde yer alan Hattat Tarım Makineleri, Dünya’nın dört bir yanından gelen iş ortakları ile 2012 yıl sonu ve 2013 yılı yeni yatırımlarını değerlendirme toplantısını Antalya Belek’te yaptı.

Toplantıda bir konuşma yapan Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Hattat, “Hattat Traktöre inanıyor ve güveniyoruz. Traktör bizim işimiz. Hattat Tarım olarak her zaman iddialıyız. İddiamız önümüzde ki yıllarda artarak devam edecek.” dedi.

Hattat, Holding’in diğer sektörlerdeki yatırımlarına da değinerek, Avrupa’nın en büyük kuyularını açtıklarını belirtti. Hattat şöyle konuştu: “

8 metre çapında eksi 700 metreye kadar inen bu kuyulardan 10 milyon ton kömür çıkarılması hedefleniyor. Çıkarılacak bu kömürün kurulacak enerji santrallerinde değerlendirilecek. Batı Karadeniz enerji üssü diye tabir ettiğimiz projemiz var. İnşallah tam kapasiteye geçtiğinde yaklaşık 4 bin megavatlık bir elektrik üretme kapasitesine sahip olacak. Onun için de yaklaşık 6 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor. Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 8’i üzerinde elektrik enerjisi üretimi yapacağız.” dedi.

Zırhlı Araç Üretimine Giriyor

Savunma sanayiinde de çalışmalar yaptıklarını dile getiren İbrahim Hattat, şu anda tank taşıyıcı araç ürettiklerini, daha sonra ise zırhlı araç üreteceklerini ifade etti.

Özellikle 2013’te buna ağırlık vereceklerine değinen Hattat, “42 adet tank taşıyıcıyı silahlı kuvvetlere teslim ettik. Birçok projemiz daha yürütülüyor. 2013 yılında savunma sanayi alanındaki yatırımlarımıza ağırlık vereceğiz. Özellikle üzerinde çalıştığımız projeler söz konusu. Milli tankımız Altay’ın power pack sistemleri, 6X6, 8X8 zırhlı araç üretimleri gibi.” dedi.

TÜBİTAK’ın elektrikli otomobille ilgili projeye katıldıklarını söyleyen Hattat, yerli bir elektrikli otomobil üretmenin çabasında olduklarını kaydeden Hattat, hükümetin bu konudaki desteğine ve teşvikine de anımsatarak, sonuçların mayıs ayında belli olacağını hatırlattı. Almanya’da Mercedes’in direksiyon fabrikasını satın aldıklarını ve bu fabrikayı Türkiye’ye getireceklerianlatan Hattat, Çerkezköy’e kurulacak bu fabrikanın faaliyete geçmesi ile yaklaşık 150 bin direksiyon üreteceklerini sözlerine ekledi.

Hattat Tarım Makineleri Genel Müdürü Abdullah Akkuş ise Türkiye’deki pazar paylarını 6 kat artırdıklarını kaydetti.

Yılda 15 bin traktör üretebilme kapasitesine sahip olduklarını belirten Akkuş, “2012’de Afrika’yı stratejik pazar olarak seçtik. Hattat markası ile Tunus, Cezayir ve Senegal’den sonra Sudan’da gerçekleştirdiğimiz 2 bin adetlik traktör satışıyla Afrika pazarındaki ihracat bağlantılarımızı 2013’te de artırarak devam ettireceğiz. 2013’te hedef pazar olarak Türk Cumhuriyetleri’ni seçtik. Özbekistan, Azerbaycan ve Kırgızistan ile görüşmelerimiz sürüyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki 1,5 milyon traktörün 600 bininin hurda olduğunu dile getiren Akkuş, bu traktörlerin toplanıp hurda indirimi ve teşvikle yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı