Buradasınız
Home > Güncel > Güvenli Taşıt Hareketi Taksim’de

Güvenli Taşıt Hareketi Taksim’de

Trafikte Sorumluluk Hareketi

Türkiye’de can ve mal kayıplarına yol açan en ciddi sorunlardan birisi olan trafik konusunda koruyucu önlemler alınması ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesi amacıyla toplumda farkındalık yaratmak için hayata geçirilen Trafikte Sorumluluk Hareketi projesinin bir parçası olan ve bu güne dek 17 il gezen Güvenli Taşıt Hareketi Tırı’nın 18. durağı İstanbul oldu.

Güvenli Taşıt Hareketi Tır’ı, 27 Ağustos günü Taksim Meydanı’nda İstanbullular ile buluştu.

İlgi çekici ve eğitici etkinlikler

Taksim Meydanı’nda Güvenli Taşıt TIR’ı alanında düzenlenen etkinlikler çerçevesinde psikoteknik değerlendirme cihazı ile sürücülerin dikkat, algı, bellek izleme ve muhakeme gibi temel becerileri, ayak, el ve göz koordinasyonu gibi psikomotor becerileri, tepki zamanı, çevresel görüş, hız-mesafe tahmini, çarpışma zamanı tahmini gibi becerileri test edildi. Sürücülere,  bu yeteneklere sahip olmanın, kurallara uygun karar vererek, doğru refleks hareketleriyle kazalardan kaçınabilme ve araç kullanabilme anlamında ilk basamağı oluşturduğu yönünde bilgiler verildi.

TIR alanında iki tekerlekli ve kendi kendini dengeleyen bir araç olan ‘segway’ diğer dikkat çekici unsurlardan biri oldu; iki tekerlikli taşıtlarda kask ve diğer güvenlik önlemlerinin önemine dikkat çekmek için oluşturulan segway parkurunda katılımcılara güvenli sürüş deneyimi yaşatıldı.

Ayrıca alkolün algıyı ne derece zayıflattığını göstermek amacıyla gerçekleştirilen ‘Sarhoş Gözlüğü’ deneyiminde de katılımcılar, alanda bulunan minyatür kaleye bu gözlüğü kullanarak atış yaptılar.

Etkinlikte, araç kullanıcılarının olası kazalarda kontrollerini yitirdiklerinde yaşadıkları durumun benzerini deneyimlemelerine olanak tanıyan ‘Emniyet Kemeri Simülatörü’ de son derece ilgi çekti. Simülatörün koltuğuna emniyet kemeri takmaksızın oturan katılımcılar, simülatörün 360 derecelik dönüşüyle, seyahat halindeyken emniyet kemeri kullanmamaları halinde yaşayabilecekleri üzücü sonuçlar hakkında bilgi sahibi oldular.

TÜVTURK Gezici Muayene İstasyonu da etkinliklerdeydi

‘Güvenli Taşıt Hareketi’ TIR’ı alanında, TÜVTURK görevlileri de Gezici Araç Muayene İstasyonu’nda, araç sahiplerine muayene, araç kusurları gibi merak ettikleri konularda bilgiler verirken, arzu eden katılımcıların araçlarına fren testi gibi muayene öncesi hazırlık amaçlı hizmetler de sundular.

Güvenli Taşıt Hareketi’nin Son durağı İzmir Olacak

‘Trafikte Sorumluluk Hareketi’ projesinin, yıl boyunca yürütülecek üç ayrı hareketinden biri olan ‘Güvenli Taşıt Hareketi’, araç kullanıcılarının güvenli taşıt konusunda bilinçlendirilmesini amaçlıyor. Çeşitli eğitim kitleri ve eğitici etkinliklerle araç kullanıcılarının bilgilerinin pekiştirilmesinin sağlanacağı  ‘Güvenli Taşıt Hareketi’nin son durağı İzmir olacak.

İzmir Fuarı kapsamında İzmirliler ile buluşacak olan etkinlik, 29–31 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

‘Kaza’ trafikte sorumlu davranmaya davet ediyor

Mayıs ayında T.C. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısıyla start alan ‘Trafikte Sorumluluk Hareketi’ her geçen gün gönüllü katılımıyla büyüyerek devam ediyor. Proje çerçevesinde hazırlanan ‘Kaza’ filmi de bunun en önemli örneği. Ezel Akay tarafından yönetilen, projenin hedeflerine yönelik mesajlar içeren “Kaza” adlı kampanya ana tanıtım filmi trafikte herkesin bir sorumluluğu olduğunu vurguluyor. Filmin seslendirmesi proje gönüllülerinden Osmantan Erkır tarafından yapıldı. Filmde kullanılan Puccini’nin Nessun Dorma aryasını proje gönüllülerinden Ferhat Göçer seslendirdi.

Ana filmin yanı sıra projeye gönüllü destek veren Kenan İmirzalıoğlu, Kenan Işık ve Hepsi Grubu’nun rol aldıkları 3 kısa film ile 3 animasyon filmle birlikte tüm filmler önümüzdeki dönemde farklı mecralarda kamuoyuyla buluşacak.

Sürücülerin yüzde 90’ı trafikte sorumlu davrandığını iddia ediyor

Proje kapsamında Türkiye genelinde yürütülen etki değerlendirme araştırmasından elde edilen sonuçlara göre, sürücülerin yüzde 90’ı trafikte sorumlu davrandığını düşünüyor. Türkiye’deki trafik kazalarının yüksekliği düşünüldüğünde önemli bir tezata işaret eden araştırmanın diğer bir çarpıcı sonucu ise sürücülerin yüzde 95’inin ehliyet kursundan sonra hiç bir eğitim almamış olması.

Paydaşlar projeye güç katıyor

Trafikte Sorumluluk Hareketi, trafikte can güvenliği gibi çok boyutlu bir sorunun çözümüne etki edecek tüm paydaşların ortak sorumluluğunda ele alınıyor olmasıyla da ayrı bir önem taşıyor. Projeye, T.C. Ulaştırma Bakanlığı ve Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü başta olmak üzere, İçişleri Bakanlığı ve bağlı Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da kendi iştigal alanlarındaki konularda destek veriyor. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu gibi sivil toplum kuruluşları ile TÜRKAK, Boğaziçi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Erzincan Üniversitesi’nin de yer aldığı proje paydaşları arasında İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) da bulunuyor.

Trafikte Seyreden Her 10 Araçtan Biri Kusurlu

Araç Muayene İstasyonlarında bugüne kadar 7.794.000 muayene olan aracın 3.211.986’sı muayeneden geçemedi. Muayeneden geçemeyen araçların yüzde 40’ı fren tertibatında yer alan kusurlardan dolayı muayene tekrarına çağırılıyor. Bu verilerin ışığında trafikte seyretmekte olan her 10 araçtan birinin fren tertibat problemi veya önemli başka bir kusuru bulunuyor. Trafikte seyreden her 100 araçtan birinde emniyet kemeri kusurlu bulunurken, toplamda ağır kusurlu veya emniyetsiz araç sayısı 1.377.315 adet olarak tespit edildi. Bunun yanında muayene işlemi yapılan ticari taksi sayısının 70.249 olduğu ve 2.294 adet ticari taksinin taksimetresinde mühür bulunmadığı veya yanlış ayarlanarak araçlara entegre edildiği belirtiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı