Buradasınız
Home > Dosya > Güvenli Sürüş 6 / Kavşak Kazaları ve Ürküten Gerçekler!

Güvenli Sürüş 6 / Kavşak Kazaları ve Ürküten Gerçekler!

Merhaba Sevgili okuyucular,

Bu yazımda kavşak kazalarının ne kadar can yaktığını gösteren bir örnek üzerinde durmak istiyorum. Geçtiğimiz ayın en ‘çarpıcı’ olayı kuşkusuz İkitelli’de yaşanan bir kamyonla minibüsün çarpışmasıydı. Kaza anının kameralara yansıyan görüntüleri 13 kişinin öldüğü ve 6’sı ağır, toplam 12 kişinin yaralandığı kazanın tüm ayrıntılarını gözler önüne serdi. Gerçekten yürekleri parçalayan bu kaza GÜSEM Eğitim Merkezi’ne de çok yakın bir yerde, İkitelli-Altınşehir arasındaki yan yolda, Belediyenin Lojistik Destek Merkezi önündeki yokuş aşağı bir kavşakta yaşandı. Atatürk Olimpiyat Parkı’ndaki bizim eğitim alanı bu kazanın olduğu yerin tam karşısına denk geliyor, aramızda TEM otoyolu var. Her zaman kullandığımız, iyi bildiğimiz, kamyonların ve minibüslerin bol olduğu, hatalı sollamaların fazlaca görüldüğü tehlikeli bir yol. Aslında İstanbul’un birçok yeri gibi, diğerlerinden pek farklı değil.

KAZA NASIL OLDU?

12 Eylül günü akşamüstü saatlerinde Minibüs şoförü 13 yolcu taşıyabilen minibüsüne 12 tane de ayakta yolcu alan minibüs sürücüsü Fuat Barın, yağmurun kayganlaştırdığı yolda, yokuş aşağı, yaklaşık 70-80 km/s gibi bir hızla kavşaktaki ışıklara yaklaşıyor. Diğer yönden gelen bir kamyon ise yokuş yukarı yaklaşık 60 km/s gibi bir hızla ışıklara geliyor. MOBESE kamerasından izlenebildiği kadarıyla yeşil ışık sönüyor ve 2 sn süreyle sarı ışık yanıyor. Işıklar bundan 2 sn sonra ise yeşile dönüyor. Kırmızı yanınca fren yapan kamyonun önü sola doğru dönmeye başlıyor. Bu dönme ya frenlerdeki ayarsızlıktan dolayı gerçekleşir, ya zemindeki tutunma farklılığından (yani sol lastikler daha iyi tutunuyor, sağ lastikler daha kayganda), ya da lastik havalarındaki yanlışlıklardan…

Anlaşılıyor ki kamyonda ABS yok, sürücüde de eğitim yok!

ABS olsaydı; fren sırasında araç sola doğru çekmez ve düz şekilde yavaşlayabilirdi. Sürücü eğitimli olsaydı; kamyonun frenle birlikte sola dönmeye başlamasıyla, direksiyona kontra verir ve fren basıncını azaltırdı.

MİNİBÜS HIZLI MIYDI?

Minibüs şoförü tıka basa dolu minibüsüyle, bir araç sollamış ve muhtemelen 70-80 km/s ile kaptırmış yokuşu inerken, önünde herhangi bir araç görünmüyor. Işıklı kavşağa yaklaşırken hız kesmiyor. Sarı ışığın yandığını gördükten sonra kesinlikle durmaya niyeti olmadığından kırmızı yandığında gaza basmaya devam ediyor. Ancak hesapları bozan bir şey oluyor. Karşı yönden gelen kamyon şoförünün iyi niyetli şekilde kırmızı ışıkta frene basmasıyla, ön tarafının sola doğru dönmeye başlaması bir oluyor. Minibüsün kırmızı yandıktan 2 saniye sonra( yeni yandığı için geçenler taze kırmızı diyorlar) kavşağa girdiği görülürken, minibüs şoförü, kayarak önüne gelmeye başlayan kamyondan kaçmak için sağa doğru kaçmaya çalışıyor.

Kamyon 30 km/s gibi bir hıza yavaşlıyor ve hızla yaklaşan minibüsün sol ön ve yan tarafına kafadan çok şiddetli biçimde çarpıyor. Minibüs paramparça olurken, içerideki yolcular yola savruluyor. Maalesef ki 13 yolcu hakkın rahmetine kavuşurken, 6 ‘sı ağır 12 yolcunun tedavisi devam ediyor.Küçük bir uçak kazası gibi…

MİNİBÜS ŞOFÖRÜ KAÇ KİŞİYİ TAŞIYORDU?

TRAFİK CEZASI VAR MIYDI?

Minibüsler kaç yolcu taşıyor sorusu geçen ay bir eylem sayesinde gündeme geldi. Polis,  yasak olduğu halde ayakta yolcu taşıyan minibüsçülere kişi başı 60 TL (12 kişi için 720 TL cezası olacaktı) ceza kesiyordu. E5’i kapadılar, cezaların azaltılmasını istediler. Hükümet de referandum öncesi bu ricalarını kırmayıp ayaktaki tüm yolcular için 50 TL’ye indirgemişti. Yani cezanın caydırıcılığı kaldırıldı. Minibüsçüler de arada bir 50 TL ceza ödeyip, 2 seferde bu cezayı telafi edeceğini bilerek, vatandaşı balık istifi götürmeye devam edecekti. Emniyet kemeri bile takılamayan toplu taşıma araçlarının hızları da ciddi oranda sınırlandırılmalı.

Pekiyi minibüs şoförünün hiç trafik cezası var mıydı? Minibüs sürücüsü Fuat Barın’ın ise 2000 yılından bu yana tam 39 ceza aldığı, 2007 yılında 100 ceza puanını doldurduğu için ehliyetine iki ay süreyle el konulduğu ortaya çıktı. Aslında bu sürücü kural ihlali konusunda sabıkalıymış. Bu kadar çok ceza yiyen kişilerin hala toplu taşıma aracı kullanabilmesinin mutlaka önüne geçilmeli.

KAMYONUN TEKNİK MUAYENESİ VAR MIYDI?

Bu kamyonun böyle fren yapınca sola savrulması normal bir durum değil. TÜVTÜRK muayene istasyonuna gelmiş olsa bu şekliyle teknik muayeneden geçemezdi. Artık teknik muayeneler dünya standartlarında yapılıyor. Ama iyi durumda olmayan çok sayıda araçla birlikte aynı trafiği paylaşmaya devam ediyoruz. Eğitimsiz ve yetkin olmayan o kadar çok sürücü trafikte ki, kesinlikle hiç kimseye güvenmeyin. İşinizi sağlama alın, biraz yavaşlayın. Yolcuysanız tepkinizi ortaya koyun ve canınızı emanet ettiğiniz kişilerden hesap sorun.

Siz, siz olun kavşaklara yaklaşırken mutlaka durabilecekmiş gibi hızınızı azaltın ve olası her türlü sürprize açık olun. Trafik ışığının olduğu her kavşak ölümcül tuzaklarla dolu olabilir. Acele etmeyin. Yeşil dalgada geçin, sarı dalgada ve taze kırmızıda geçmeyin.

Emniyet kemerlerinizi önde ve arka koltukta takmayı, kısa farlarınızı gündüzleri de yakmayı unutmayın…

Hepinize kazasız ve keyifli yolculuklar dilerim.

Yazı: Yener Gülünay

İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı

yener@gusem.com

Yener Gülünay / GÜSEM

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı