Buradasınız
Home > Dosya > Güvenli Sürüş 2 / Yaz Sıcağında Tatil Yolculuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenli Sürüş 2 / Yaz Sıcağında Tatil Yolculuğunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fallback Image

Merhaba Sevgili okuyucular,

Sıcak havalarda yapılan uzun yolculuklar en tehlikeli olanlarıdır. Aylara gore tutulan kaza istatistiklerinde ölümcül kazaların en çok Ağustos ve Temmuz aylarında yoğunlaştığı görülüyor. Yaz aylarında tatil yolculuklarına çıkıldığı da dikkate alınırsa yollardaki yoğunluk bayram tatillerinde olduğu gibi daha da artmaktadır. Bu yoğunluk nedeniyle geç kalma endişesi, bir an once varma telaşı ve sabırsızlık ortaya çıkıyor. Sürücüler uzun yolculuklarda aşırı hız, riskli sollama, yakın takip gibi kazaya yol açabilecek büyük hataları daha kolay yapabiliyor.

YOLA ÇIKMADAN ÖNCE

Kullanacağınız aracın fenni muayenesi ve periyodik bakımları yapılmış olması, önemli bir arızası olmaması şarttır. Yola çıkmadan once sürücünün yapacağı kontrollerin başında lastik havaları ve stepne-kriko kontrolü gelir. Lastik havalarınızın araç üreticisinin önerdiği basınç değerinin altında olmaması gerekir. Araçtaki kişi sayısı 2 kişiden fazla ve bagajda yük varsa, hızlı bir güzergahta gidilecekse ideal havadan %10-15 daha fazla hava basılmasını gerektirir. Örneğin; ön ve arka lastiklere 32 PSI yerine 35-36 PSI hava olması tercih edilmelidir. Koltuk ayarı dik olmalı, direksiyon iki elle ve 9:15 pozisyonunda tutulmalıdır. Araç içinde boşta eşyalara izin verilmemelidir. Özellikle ağır eşyalar mutlaka bagaja konmalıdır.

İyice dinlenmiş ve uykunuzu almış olarak yola çıkınız. Eğer yalnız yola çıkıyorsanız veya araçta direksiyonu devredebileceğiniz başka biri yoksa yorulduğunuzda mutlaka mola vermeli ve dinlenmelisiniz. Göz kapaklarınız kapanmaya başladıysa, sakın yola devam etmekte ısrar etmeyiniz ve yarım saat bile olsa mola verip, uyuyunuz.

AŞIRI HIZIN TELAFİSİ YOKTUR

Aşırı hız kesinlikle yapılmamalıdır. Hızlar kontrol altında tutulmalı, planlı ve sabırlı bir tempoda gidilmelidir. Hız sınırlarına uygun gidilmesi gerek tehlikeleri geç olmadan algılamanıza, gerek fren mesafesinin kısa olmasına, gerekse de aracın kontrolünün kaybedilmemesine yardımcı olur. Yerleşim yerlerinden geçerken hız mutlaka azaltılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, şehir dışı tehlikeleri şehir içinde alışık olduğunuz tehliklerden çok daha farklıdır. Tanımadığınız yolda ve hızlı bir tempoda gitmek uzun sure yüksek konsantrasyon gerektirir. Konsantrasyon kaybı ve yorgunluk hissedildiği anda hızlar hemen düşürülmelidir. Gündüzleri de kısa farların açık olması daha erken farkedilmenizi sağlayarak, özellikle kavşaklarda önünüze çıkacaklara ve hatalı sollama yapacaklara erken uyarı vazifesi görür. Yola çıkmadan ve molalar sırasında ağır ve yağlı yemeklerden kaçının, hazmı zor türk kahvesinden, gazlı içeceklerden uzak durmalı, ayran ve yoğurt gibi uyku getirecek şeyler tüketilmemelidir. Geçici süre uyarıcı etkisi olan, etkisi geçince çok daha tehlikeli olabilecek kafein içeren Nescafe, enerji içecekleri tüketilmemesini öneririz.

GECE YOLCULUĞU VE TEHLİKELERİ

Gece yolculuğunu görüş imkanının kısıtlı olması ve daha yorucu ve tehlikeli olması nedeniyle pek tercih etmemek gerekir. Gece yolculuğunda uyku gelme olasılığı daha yüksektir. Ancak yaz sıcağında ve çok yoğun bir trafikte gitmek istemeyen sürücüler gece yolculuğunu tercih edebilir. Far ayarlarının yapılmış, ışık donanımının çalışır durumda olması ve far ve camların temizliği çok önemlidir. Karşıdan gelenlerin farları gözlerinizi alır, önünüzde karanlıkta kalan duran bir cismi görmeniz zorlaşır. Önünüzü görmekte zorlandığınızda hemen fren yaparak yavaşlamalı ve tüm dikkat yolun sağına verilmelidir. Farların aydınlatabildiği yerde durabilecek hızda gidilmelidir. Sık sık uzun huzmeli farlar açılarak, karşıdan geleni rahatsız etmeden, görebileceği en uzun mesafeyi görmeye çalışmalıdır.

Emniyet kemerlerinizi önde ve arka koltukta takmayı, çocuklarınızı özel güvenlik koltuğunda oturtmayı, kısa farlarınızı gündüzleri de yakmayı unutmayınız…Hepinize kazasız ve keyifli yolculuklar dilerim.

Yazı: Yener Gülünay

İleri Sürücülük Teknikleri Uzmanı

yener@gusem.com

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı