Buradasınız
Home > Güncel > Gözü Zirvede: BMW Yeni 1 Serisi

Gözü Zirvede: BMW Yeni 1 Serisi

Almanya’nın premium otomobiller üreten marrkası BMW, yenilenen 1 Serisi’ni Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız, BMW Grup Satış ve Pazarlama Direktörü Ayhan Ölçer ve Kurumsal İletişim Direktörü Fatma Tüker’in katılımıyla İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı’da düzenlenen etkinlikle tanıtarak, Türkiye’de satışa sundu.

Basın lansmanı için seçilen ve dünyanın en önemli windsurf bölgelerinden biri olarak kabul edilen Alaçatı’nın eşsiz doğasında Carmedya olarak ilk sürüşünü gerçekleştirme imkanı bulduğumuz 1 Serisi, yeni motorları ve gelişen sürüş dinamikleriyle gözünü zirveye dikti demek sanırım yanlış olmaz.

BMW Yeni 1 Serisi

TASARIM

Premium kompakt sınıfta Alman üreticiyi temsil eden 1 Serisi, şık ve sportif tasarımıyla ilk bakışta kalbinizi fethediyor. Aracın ön kısmında markanın tasarım imzası haline gelen öne eğimli  ve böbrek şekilli geniş radyatör ızgarası, agresif bir görünüm sunan  ön farlar ve üç parçalı bir hava girişi dikkat çekiyor.

Motor bölümü kapağı üzerinde ızgaraya doğru yönelmiş bir V oluşturan dört hat çizgisi ise güçlü bir üç boyut hissi yaratıyor. Aracın ikili yuvarlak ön farlarının üst kısımları vurgulayıcı dokunuşlarla güncellenmiş. İsteğe bağlı bi-xenon ön farlarla birlikte bu öğeler, ön farların ve bir LED vurgulama ışığının, iç ışık halkalarının içerisine yerleştirilmiş sinyal lambalarıyla belirginleştirilen güçlü ve odaklanmış bir görünüm yaratıyor. Yenilenen araçta yan sinyal lambalarının aynaların dışına yerleştirilmiş olması da şık tasarıma katkı sağlıyor.

Yandan bakıldığında yeni BMW 1 Serisi’nin orantıları daha da çarpıcı bir görünüme kavuşmuş. Hafifçe eğimli tavan hattı, sportif, açılı arka cam ve düz yan camlar otomobile coupé tarzı bir duygu katıyor, Hofmeister kıvrımı (yan camların arka bitimlerindeki öne doğru alçak kıvrım) ise C sütununun içine kadar uzanarak kapı açıklığını genişletiyor ve arka koltuklardan giriş çıkışları kolaylaştırıyor.

Geniş açılan, hafif içbükey arka bagaj kapağı ortada bulunan BMW amblemi üzerine basılarak açılıyor ve birbirinden uzağa yerleştirilmiş stop lambalarının basık yuvalarla yükseltilen görünümü güçlü bir yatay vurgu yaratıyor. İsteğe bağlı xenon farlar ve L biçimli LED grubundan oluşan stop lambaları da bulunuyor. Tavan spoyleri içerisine ek bir fren lambası yerleştirilmiş.

Yeni BMW 1 Serisi’nin gövdesi önceki modele göre 85 milimetre daha uzayarak 4324 milimetreye, aks aralığı 30 milimetre genişleyerek 2690 milimetreye ulaştı. Otomobil ayrıca daha güçlü görünüyor çünkü toplam genişliği 17 milimetre artarak 1765 milimetreye (iz genişliği de önde 51 milimetre, arkada 72 milimetre arttı) ulaşmış, 1421 milimetrelik yükseklikte ise bir değişiklik yok. Arka koltuklar 21 milimetre daha fazla ayak boşluğuna sahip ve bagaj bölmesi hacmi 30 litre artarak 360 litreye ulaştı.

BMW Yeni 1 Serisi

İÇ TASARIM

Otomobilin kaliteli malzemeler ve son derece başarılı bir işçilikle geliştirilmiş iç mekanı kompakt sınıfta prestij duygusunu size fazlasıyla hissettiriyor. Ergonomik açıdan herhangi bir soruna rastlamadığım iç mekanda özellikle sürücü odaklı ön panel tasarımı, vücudu saran koltuklar ve ele iyi oturan direksiyon simidine hayran olduğumu söyleyebilirim.

Deri ve metal görünümlü malzemeler ile kaliteli plastiğin kusursuz birlikteliğinden doğan iç mekanda ön paneldeki metal görünümlü bölümlerde kullanılan kırmızı renkli çizgiler de dinamik bir görünüm sağlıyor.

Yeni 1 Serisi, isteğe bağlı bir navigasyon sistemi ve iDrive sistemini kullanıyor. Bu, merkez konsolda bir kumanda, sık kullanılanlar düğmesi ve bağımsız bir düz ekran monitörden oluşuyor. Tüm haber, eğlence, telekomünikasyon ve navigasyon işlevleri için gösterge panelindeki bütünleşik 6,5 ya da 8,8 inç yüksek çözünürlüklü bilgi ekranı kullanılıyor.

Yeni BMW 1 Serisi ayrıca geniş kapı cepleri, merkez konsolda iki bardak tutucu, geniş bir torpido gözü ve kol dayamasının altındaki bir bölmeyle daha fazla saklama alanı sunuyor. Kapıların iç kısımlarındaki saklama bölmelerine 1 litreye kadar şişeler sığabiliyor.

İsteğe bağlı eşya saklama paketi arka kapılarda geniş saklama bölmelerini ve ön koltukların arkasındaki ağ cepleri de içeriyor. 360 litrelik bagaj hacmi, 60/40 bölünmüş arka koltuklar katlanarak 1200 litreye çıkarılabiliyor ve ön koltuklara kadar düz bir boşluk yaratıyor. İsteğe bağlı içerden yükleme sistemi de, 40/20/40 şeklinde bölünmüş arka koltuklara sahip.

DONANIM

Sport ve Urban olmak üzere  iki farklı donanım paketine sahip olan otomobilde Sport Line özel kaplamalara sahip spor koltukları, kontrast kırmızı dikişli deri spor direksiyonu, kırmızı bir anahtarlığı, ayarlanabilir kol dayamalarını, parlak siyah iç kaplamaları ve mat mercan rengi vurgu şeritlerini kullanıyor.  Ortam aydınlatması turuncu ve beyaz olarak değiştirilebilirken,  bu özellik merkez konsol ve ayak boşluğunda da mevcut.

Sport Line diğer özellikleri arasında 16 inç star spoke hafif alaşım jantlar, siyah egzoz borusu ucu kaplaması ve “BMW Sport” harflerini barındıran kapı eşiği süslemesi de var. Böbrek ızgara çubukları, merkezi hava girişi çerçevesi, yan giriş çerçeveleri ve arka tampon kaplaması tamamen parlak siyah renkte.  İsteğe bağlı diğer seçenekler arasında parlak siyak ayna kapakları ve 17 inç iki tonlu hafif alaşım jantlar da bulunuyor.

Urban Line özel kumaş/deri koltuklar, deri bir spor direksiyon, ayarlanabilir kol dayamalar ve güçlü bir boyut duygusu yaratan ve mat oksitlenmiş gümüş vurgu şeritleri kullanan siyah ya da beyaz renge sahip modern akrilik cam iç kaplamalardan oluşuyor. Turuncu ve LED kraliyet mavisi arasında değiştirilebilen ortam ışıkları ve diğer aydınlatmalarla birlikte çarpıcı bir etki yaratılmış. B sütunundaki ek bir ışık kaynağı aydınlatmayı güçlendiriyor.

Dış tasarım 16 inç V-spoke alaşım jantları ya da isteğe bağlı açılı yüzeye sahip 17 inç parlak beyaz jantları ve beyaz arka tampon kaplamasını da içeriyor. Ön taraftaki ek tasarım vurguları arasında ön tarafları krom kaplı beyaz böbrek ızgara çubukları ve merkez hava girişi için beyaz bir kaplama çubuğu da bulunuyor. Yan hava giriş çerçeveleri de otomobille aynı renkte ve “BMW Urban” harflerinden oluşan kapı eşik süslerine ve beyaz bir anahtarlığa da sahip. Beyaz ayna kapakları ise isteğe bağlı olarak geliyor.

Tercih edilebilecek diğer özellikler arasında koltuk kaplamaları, iç kaplamalar ve vurgu şeritleri ile hafif alaşım jantlar da var.

Sport ve Urban Line dışında, BMW 1 Serisi de ekstra tasarım ve malzeme seçimleri sunuyor. Standart donanımlar arasında saten gümüş iç kaplamalar ve Move kumaş koltuklar var ve de tüm diğer isteğe bağlı alternatifler arasında ön plana çıkan ilave iç kaplamalar ve vurgu panelleri ve iki değişik renkte Dakota derisi koltuklar da bulunuyor.

Tüm koltuk kaplama versiyonları ayrıca isteğe bağlı spor koltuklar için de geçerli ve şu anda üç standart ve beş metalik dış tasarım boyası rengi de mevcut.

BMW Yeni 1 Serisi

MOTOR VE PERFORMANS

Yeni 1 Serisi’nde, ikinci nesil motor ve süspansiyon teknolojisi kullanılırken, geliştirilen motorlar yakıt verimliliğinde iyileştirmeler ve daha düşük tüketim ve emisyon oranlarını da berberinde getiriyor.

Halen sınıfındaki tek arkadan itişli otomobil olan model, dünya genelinde bir milyondan fazla satan önceki modeline göre sürüş dinamikleri ve dengesinde belirgin bir gelişme kaydetmiş.

Yeni BMW 1 Serisi’nin tüm motorları BMW TwinPower Turbo teknolojisini kullanan dört silindirli modellerden oluşuyor. Etkileyici sportif hissi çok düşük yakıt tüketimi ve emisyon değerleriyle birleştiren benzinli motorlar da yeni neslin bir parçası. 1,6 litre motorlarda twin scroll turboşarj, direkt enjeksiyon, VALVETRONIC ve Çift VANOS bulunuyor. Yeni BMW 116i 136 bg ve yeni BMW 118i 170 bg güç üretiyor. Bu değerler önceki versiyonlara göre 10 kW ve 20 kW’lık bir artışı ve yakıt tüketiminde yüzde 10’a kadar azalmayı ifade ediyor.

Yeni BMW 118i’nin alüminyum motor bloğuna sahip dört silindirli motoru 4800 dev/dak’da azami 170 bg güç ve 1500-4500 dev/dak aralığında azami 250 Nm tork üretiyor. Aşırı tepkiselliği otomobilin 0-100 km/sa hızlanmasını 7,4 saniyede tamamlamasını ve azami 225 km/sa hıza ulaşmasını sağlıyor. Geliştirilmiş verimlilik ortalamada 100 kilometrede 5,8-5,9 litre yakıt tüketimi ve kilometre başına 134-137 gram CO2 emisyonu değerleri ile ortaya çıkıyor.

Yeni BMW 116i’nin dört silindirli motoru, önceki modellerine kıyasla sürüş dinamiklerinde belirgin bir gelişme sağlıyor. 4400 dev/dak’da 136 bg güç ve 1350-4300 dev/dak’da azami 220 Nm tork üretiyor. Aracın hareketsiz durumdan 100 km/sa hıza ulaşması 8,5 saniye alıyor ve azami 210 km/sa hıza ulaşabiliyor. Yeni BMW 116i’nin yakıt tüketimi ortalamada 100 kilometrede 5,5-5,7 litre ve CO2 emisyon değeri ise kilometre başına 129-132 gram.

SEKİZ İLERİ OTOMATİK ŞANZIMAN

Yeni BMW 1 Serisi, sınıfında isteğe bağlı sekiz ileri otomatik vites sunan ilk ve tek otomobil. Önceki modelleri gibi, oldukça kapsamlı bir BMW EfficientDynamics paketini standart olarak barındırıyor. Bu, daha iyi bir çevresel performans için hem düz hem de otomatik viteslerde otomatik Start/Stop işlevini ve sürüş deneyimi düğmesiyle (standart) etkinleştirilen ECO PRO modunu da içeriyor.

Ayrıca yeni BMW 1 Serisi’nin isteğe bağlı sürücü destek ve mobilite hizmetleri paketi olan ConnectedDrive da bu segmentte benzersizdir. Bu pakete uzun far asistanı, adaptif farlar, park asistanı, geri vites kamerası, çarpışma uyarısı özelliğine de sahip şerit değiştirme uyarısı, frenleme işlevli sabit hız kontrolü  ve sollama yasağı bilgisi iletebilen bir hız sınırı da dahil.

BMW EfficientDynamics Teknolojisi

BMW 1 Serisi, 2007 yılında yakıt tüketimi ve emisyon azaltma teknolojilerini standart olarak sunarak yeni bir global standart belirledi.  Bugün, yeni BMW 1 Serisi BMW EfficientDynamics programının kapsamını genişletiyor.

Otomobil, Fren Enerjisi Yeniden Üretimi ve elektromekanik elektrik destekli direksiyon da dahil olmak üzere akıllı enerji yönetim sistemlerini kapsamlı bir şekilde kullanıyor. Modele bağlı olarak bunlara vites değiştirme göstergesi, otomatik hava klape kontrolü, yüksek verimliliğe sahip arka diferansiyel, miktar ayarlamalı yağ pompası, elektrikli yakıt pompası, kavramalı klima kompresörü ve azaltılmış dönme direncine sahip lastikler de dahil edilebiliyor.

Otomobil trafik ışıklarında ya da yavaş akan trafikte durduğunda motoru kapatan otomatik Start/Stop işlevi, hem düz hem de otomatik vitesli yeni BMW 1 Serisi modellerinde standart. Sürüş deneyimi düğmesi ile etkinleştirilen ECO PRO modu yakıt tüketimini düşürmek amacıyla gaz pedalı motor eşlemesini, ısıtmayı, klimayı ve ayna/koltuk sıcaklıklarını ayarlıyor. Bunun sonucunda menzildeki artış bir ekranda gösteriliyor.

Yeni 1 Serisi 25 bin 482 Euro’dan başlayan satış fiyatıyla pazara sunuluyor. Serinin en donanımlı modeli ise 36 bin 394 Euro satış fiyatına sahip.

BMW Yeni 1 Serisi

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    One thought on “Gözü Zirvede: BMW Yeni 1 Serisi

    1. çok hoşuma gitti bu araba. Bmw 1 serisinin hayranıyım ve bu kasayı çok beğendim

    Comments are closed.

    Yukarı