Buradasınız
Home > Güncel > Goodyear’dan Elektrik Üreten Lastik

Goodyear’dan Elektrik Üreten Lastik

Goodyear, Mart ayı başında düzenlenen Cenevre Motorshow 2015’te, geleceğin mobilite ihtiyaçlarına odaklanan iki konsept lastiğini sergiledi.

Goodyear’ın Cenevre’de tanıtımını gerçekleştirdiği, konsept lastiklerinden ilki, termoelektrik ve piezoelektrik materyallerinin aksiyona geçmesiyle elektrik üretiyor. Termoelektrik ve Piezoelektrik materyallerinin, lastiğin içindeki ısı ve lastik yuvarlanırken yaptığı esneme sayesinde oluşan enerjiyi dönüştürerek elektrik üreten konsept lastik “BH03” koduyla yer alıyor. Lastiğin geliştirilmesinde kullanılan bu materyaller, lastiğin elektrik üretme yeteneğinin yanısıra, yuvarlanma direncini de optimize ediyor.

Goodyear’ın Lüksemburg’daki İnovasyon Merkezi tarafından geliştirilen ikinci konsept lastiği, yol koşullarına göre şişerek veya inerek sürücüler için geliştirilmiş performans ve çok yönlülük sunuyor. Lastiğin bir kavise girmeden önce şeklini “hazırlamasına” izin veren ve geleceğin otonom araçlarında kullanılabilecek teknolojiyle üretilen bu lastik, Goodyear’ın yenilikçi bakış açısıyla geleceğe nasıl yön verdiğinin bir örneği olarak öne çıkıyor.

Lastikte, havayı ana hava odasından üç ayrı hava odacığına hareket ettiren bir iç pompa bulunuyor. Birden fazla hava odasının bulunması, bir odanın patlaması durumunda bile sürücüye yolculuğuna devam etmesi imkanını verecek şekilde, daha fazla hareket kabiliyeti sağlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı